Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମୁଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୬୬୯ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ସରକାର ଓ କୃଷକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ବିଫଳ: ପୁଣି ଡିସେମ୍ବର ୩ରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା, ଜାରି ରହିବ ଆନ୍ଦୋଳନ
  • ||
  • ସୋର : ବାଇକ୍ ଉପରେ ମାଡିଗଲା କାର୍, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଝି : ରାସ୍ତା କଡ ସିମେଣ୍ଟ ଖୁଣ୍ଟରେ ପିଟିହେଲା ବାଇକ୍ଦୁ, ଦୁଇ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଟ୍ରକ୍‌କୁ ୮୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ଫାଇନ୍, ପରମିଟ୍ ନଥାଇ ପରିବହନ ହେଉଥିଲା ଅଧିକ ଓଜନର ସାମଗ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ପିକ୍‌ଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ଦୁଇ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ସୋର : ଟ୍ରକ୍ ଚାପାରେ ମା’ ମୃତ, ବାପା-ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଦାଦା ବଟି ମାଗିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଯୁବକ ଗିରଫ, ମାଉଜର ଓ ଅଫୁଟା ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୩୭୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୯୧୦୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ରାଜ୍ୟରେ ଜଗୁଆଳୀବିହୀନ ରେଳ ଫାଟକ ଆଉ ନାହିଁ ; ୨୧୦୪ ରୁ ୨୦୧୯ ମଧ୍ୟରେ ୭ଟି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ

6/06/2019 at 7:14 PM

କଟକ୬|୬: ରାଜ୍ୟରେ ଜଗୁଆଳୀବିହୀନ ରେଳ ଫାଟକ ଆଉ ନାହିଁ । ଇଷ୍ଟକୋଷ୍ଟ ରେଳବାଇ ଅଧିନରେ ସମସ୍ତ ଫାଟକରେ ଜଗୁଆଳୀ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ତଥାପି ସଚେତନତା ଅଭାବରୁ ରେଳ ଫାଟକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟୁଛି । ଏବେ ବ୍ୟାପକ ସଚେତନତା ମାଧ୍ୟମରେ ରେଳ ଫାଟକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ରୋକିବାକୁ ଇଷ୍ଟକୋଷ୍ଟ ରେଳବାଇ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଆଜି ଅନ୍ତର୍ଯାତୀୟ ଲେଭେଲ୍‌କ୍ରସିଂ ସଚେତନତା ଦିବସରେ ଏପରି ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ରେଳବାଇ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ….

ଜଗୁଆଳୀବିହୀନ ରେଳ ଫାଟକ ଅନେକ ରେଳ ଦୁର୍ଘଟଣାର ମୂଳ କାରଣ ପାଲଟିଥିଲା। ତେବେ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ରେଳ ବିଭାଗ ଜଗୁଆଳୀବିହୀନ ରେଳ ଫାଟକରେ ଜଗୁଆଳୀ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି । ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ଇଷ୍ଟକୋଷ୍ଟ ରେଲଓ୍ୱେ ୧୦୦ଟି ଜଗୁଆଳୀବିହୀନ ରେଳ ଫାଟକ ଉଚ୍ଛେଦ କରିଥିବା ବେଳେ, ୨୦୧୫-୧୬ ରେ ୧୧୨ଟି,୨୦୧୬-୧୭ରେ ୧୨୮ଟି  ଓ ୨୧୦୭-୧୮ରେ ୬୮ଟି ଜଗୁଆଳୀବିହୀନ ରେଳ ଫାଟକ ଉଚ୍ଛେଦ କରିଛି ଇଷ୍ଟକୋଷ୍ଟ ରେଳବାଇ । ୨୦୧୮-୧୯ରେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୧୭ଟି ଜଗୁଆଳୀବିହୀନ ରେଳ ଫାଟକ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଉଚ୍ଛେଦ କରିଛନ୍ତି । ଇଷ୍ଟକୋଷ୍ଟ ରେଳବାଇର ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଏହା ଅଧିନରେ ଆଉ ଜଗୁଆଳୀବିହୀନ ରେଳ ଫାଟକ ନାହିଁ ।

ଇଷ୍ଟକୋଷ୍ଟ ରେଳବାଇ ଅଧିନରେ ୨୧୦୪ ରୁ ୨୦୧୯ ମଧ୍ୟରେ ଜଗୁଆଳୀବିହୀନ ଫାଟକରେ ୭ଟି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ବିଶେଷ କରି ସଚେତନତା ଅଭାବରୁ ଏଭଳି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟୁଥିବା ତଦନ୍ତରୁ ଜଣା ପଡିଛି । ତେଣୁ ଆଜି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଲେଭେଲ୍‌କ୍ରସିଂ ସଚେତନତା ଦିବସ ଅବସରେ ଲେଭେଲ୍‌କ୍ରସିଂ ରେ ଦୁର୍ଘଟଣା କମାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହାତକୁ ନେଇଛି ଇଷ୍ଟକୋଷ୍ଟ ରେଲଓ୍ୱେ ।

ଲେଭେଲ୍‌କ୍ରସିଂ ନିକଟରେ ସଚେତନତା ସହ ନୁକଡ ନାଟକ ମାଧ୍ୟମରେ ରେଳବାଇ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଲେଭେଲ୍‌କ୍ରସିଂ ଅତିକ୍ରମ ବେଳେ ବା ଲେଭେଲ୍‌କ୍ରସିଂ ବନ୍ଦ ଥିବା ବେଳେ କିଭଳି ଆଚରଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବେ , ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଲୋକ ମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଯାଇଛି । ଏଭଳି ସଚେତନତା ଅଭିଯାନର ପ୍ରଭାବ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ।

ଆମ ଦେଶରେ ୨୦୧୪-୧୫ ମସିହାରେ ଲେଭେଲ୍‌କ୍ରସିଂ ନିକଟରେ ୫୬ ଟି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥିବା ବେଳେ, ୨୦୧୫-୧୬ ରେ  ୩୫ଟି ,, ସେହିପରି ୨୦୧୬-୧୭ ରେ ୨୦ଟି  ,୨୦୧୭-୧୮ ରେ ୧୩ ଟି  ଓ ୨୦୧୮-୧୯ରେ ଲେଭେଲକ୍ରସିଂ ରେ ୨୬ ଟି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା…..

   Related Posts