Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୩୫୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୧୧ ମୃତ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ଓମିକ୍ରନ ଗଞ୍ଜାମକୁ ବିପଦ : ବଢିବ ସଂକ୍ରମଣ ! ସତର୍କ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ମାଗିଲେ ଲାଞ୍ଚ, ନଦେବାରୁ ଆକ୍ରମଣ କରି କଲେ ଲହୁଲୁହାଣ
  • ||
  • ଆଉ ବର୍ଷା ନାହିଁ, ବଦଳିବ ପାଗ : ୧୧ରୁ କମିଯିବ ଶୀତ
  • ||
  • ଆସୁଛନ୍ତି ପୁଟିନ : ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ, ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ହେବ ଆଲୋଚନା
  • ||

କରୋନା ଭାଇରସ ଟିକା କାମ କରିବ କି ନାହିଁ, ତାର କିଛି ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ନାହିଁ: ଡବ୍ଲୁଏଚଓ ମୁଖ୍ୟ

23/09/2020 at 12:36 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୩/୦୯: କରୋନା ଭାଇରସ ପାଇଁ ବିକଶିତ ହେଉଥିବା ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ ହେଲେ ବି ଏହାର କିଛି ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ନାହିଁ। ଅର୍ଥାତ ଏ ଟିକା କାମ କରିବ କି ନାହିଁ ଏବେଠାରୁ କିଛି କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ଏହି କଥା ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (ଡବ୍ଲୁଏଚଓ)ର ମୁଖ୍ୟ ଟେଡ୍ରୋସ ଅଧାନୋମ ଘେବ୍ରେୟେସସ ଗତକାଲି ଭର୍ଚୁଆଲ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି।

ଡବ୍ଲୁଏଚଓ ମୁଖ୍ୟ ଟେଡ୍ରୋସ କହିଛନ୍ତି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପାଖରେ ଏହି କଥାର କୌଣସି ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ନାହିଁ ଯେ କରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ବିକଶିତ କରାଯାଉଥିବା ଟିକାରୁ କିଛି କାମ କରିବ କି ନାହିଁ। ତେବେ ଏକଥା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କ ଉପରେ ଏହାକୁ ପରୀକ୍ଷା କରାଗଲେ ହୁଏତ ଏହା ଅଧିକ ପ୍ରଭାବି ହୋଇପାରେ।

ଏହି ମହାମାରୀରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ଭାକସିନ ବିକଶିତ କରାଯାଉଛି। ଟେଡ୍ରୋସ କହିଛନ୍ତି ​ କୋଭିଡ୍-୧୯ ପାଇଁ ଏହି ଟିକା ବର୍ତମାନ ପ୍ରିକ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷଣ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରହିଛି। ବିକଶିତ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କିଛିଟା ସଫଳ ଓ କିଛିଟା ଅସଫଳ ହେବ। ଭବିଷ୍ୟତରେ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଟିକାକୁ ସମାନ ବିତରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ମେକାନିଜମ ତିଆରି କରାଯାଉଛି। ସେ କହିଲେ ଏହି କୋଭାକ୍ସ ସୁବିଧା ସରକାରଙ୍କୁ ଭାକସିନ ବିକାଶ ଦିଗରେ ସକ୍ଷମ ଓ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିଥାଏ ଯେ ସେମାନଙ୍କ ନାଗରିକଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବି ଟିକା ଖୁବଶୀଘ୍ର ମିଳିବ।

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି କୋଭାକ୍ସ ସୁବିଧା ଏମିତି ଏକ ମେକାନିଜମ ଯାହା ବିଶ୍ବ ସ୍ତରରେ ସମନ୍ବିତ ଭୂମିକା ନିଭାଇବାରେ ପ୍ରଭାବୀ ହେବ। କୋଭାକ୍ସ ସୁବିଧା ମହାମାରୀକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଆଣିବ, ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବ ଓ ଆର୍ଥିକ ସୁଧାରକୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ ଓ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବ। ଏହା ସହ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ସବୁ ଦେଶକୁ କରୋନା ଭାକସିନ ଦିଗରେ ମିଶିକି କାମ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛି।

   Related Posts