Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଟିକାକରଣ ଏକ କୋଟି ପାର, ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଦିନକରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୪୫୮୭ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ , ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୬୭୧ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଜୁନ ୨୪ରେ ବୈଠକ ଡାକିଲେ କଂଗ୍ରେସ ହାଇକମାଣ୍ଡ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧି, ଦଳୀୟ କନ୍ଦଳ ନେଇ ହେବ ମାନସମନ୍ଥନ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ବ୍ରାଉନସୁଗାର ସେବନକୁ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ମାରଣାସ୍ତ୍ର ଧରି ଗୋଡାଇଲେ ଯୁବକ, ୩ ଗିରଫ, ୧୦ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍ ଦ୍ବାରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଅନେକ ଅର୍ଗାନ୍ ରହୁନି ସୁରକ୍ଷିତ – ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • ୫୦ ନେତାଙ୍କୁ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଫୋନ୍ : ‘ଆପଣଙ୍କ ଟିକେଟ୍ କନଫର୍ମ୍, ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଅ’
  • ||
  • ଇଟ୍ଟାନଗର : ପୁଣି ଥରିଲା ଅରୁଣାଞ୍ଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଇଟ୍ଟାନଗରରେ ଭୂକମ୍ପ ଝଟ୍‌କା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ ଗାଇଡ୍ ଲାଇନ୍ ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ୟବହାର ହେବ ଷ୍ଟେରଏଡ୍ – ନିରଞ୍ଜନ ମିଶ୍ର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦ୍ବିତୀୟ ଲହର ଅପେକ୍ଷା ତୃତୀୟ ଲହର ପ୍ରଭାବ କମ୍, ତଥାପି ଜୋରଦାର କରିବାକୁ ପଡିବ ଟିକାକରଣ – ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଘରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ କାମୁଡିଦେଲା ସାପ, ଚାଲିଗଲା ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

କଟକର ୧୩ଟି ଯାକ ଅର୍ବାନ୍ ହେଲ୍ଥ ସେଣ୍ଟରରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅଭାବ: ମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ବିଧାୟକଙ୍କ କଥାରେ ରହୁନି ତାଳମେଳ

19/01/2019 at 7:39 PM

କଟକ ୧୯|୧: କର୍ମଚାରୀ ଅଭାବରୁ କଟକରେ ଅଧିକାଂଶ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା ଦେଖାଦେଇଛି । କେଉଁଠି ଡାକ୍ତର ନଥିବାରୁ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଠିକା ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିଛି ତ ଆଉ କେଉଁଠି ଟେକନିସିଆନ୍ ଓ ନର୍ସ ଅଭାବରୁ ଅଚଳାବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ମାତ୍ର ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ କହୁଛନ୍ତି ଷ୍ଟାଫ୍ ଅଭାବର ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁନି। ସେପଟେ ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକ କହୁଛନ୍ତି, କିଛି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଡାକ୍ତର ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଷ୍ଟାଫଙ୍କର ଅଭାବ ରହିଛି, ଯାହା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା ଚାଲିଛି ।…

ଷ୍ଟାଫ୍ ଅଭାବରୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା । କଟକରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଅର୍ବାନ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ହେଲ୍‌ଥ ସେଣ୍ଟରର ଅବସ୍ଥା ସମାନ । କଟକର ୧୩ଟି ଯାକ ଅର୍ବାନ୍ ହେଲ୍‌ଥ ସେଣ୍ଟରରେ ନିୟମିତ ଭାବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅଭାବ ଲାଗି ରହିଛି । ସେଥିପାଇଁ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଠିକା ଭିତ୍ତିରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇ କାମ ଚାଲିଛି । ସେହିପରି ଟେକ୍‌ନିସିଆନ୍ ଓ ନର୍ସଙ୍କ ଅଭାବ ମଧ୍ୟ ଅର୍ବାନ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ହେଲ୍‌ଥ ସେଣ୍ଟରରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପ୍ରଦାନରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ସେପଟେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ କହୁଛନ୍ତି କୌଣସି ଅର୍ବାନ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ହେଲ୍‌ଥ ସେଣ୍ଟରରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କର ଅଭାବ ନାହିଁ ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡାକ୍ତର ଅଭାବକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରୁଥିବା ବେଳେ, ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକ କିନ୍ତୁ ଡାକ୍ତର ଓ ଷ୍ଠାଫ୍ ଅଭାବ ଘଟଣାକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି । ସିଡିଏମ୍ଓଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରି କିଭଳି ସବୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ନିୟମିତ ଡାକ୍ତର ରହି ପାରିବେ, ସେ ନେଇ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ବିଧାୟକ ଦେବାଶିଷ ସାମନ୍ତରାୟ ।

ଡାକ୍ତର ଓ ଷ୍ଟାଫ୍ ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ କଟକର ସବୁ ପବ୍ଲିକ୍ ହେଲ୍‌ଥ ସେଣ୍ଟର ଗୁଡିକ ସକାଳେ ତିନି ଘଣ୍ଟା ଓ ସଂଧ୍ୟାରେ ମାତ୍ର ୩ଘଣ୍ଟା ଖୋଲା ରହୁଛି । ବଳକା ସମୟରେ ଡାକ୍ତରଖାନା ଗୁଡିକ ବନ୍ଦ ରହୁଛି। ଯାହା ଫଳରେ ରୋଗୀ ସେବାରେ ବାଧା ଉପୁଜିଛି।

   Related Posts