Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ହେଲା ଲାଲସିଙ୍ଗି ପଞ୍ଚାୟତର କିଛି ଅଞ୍ଚଳ, କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ପଦକ୍ଷେପ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଧାନସଭା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ହେବ RTPCR ଟେଷ୍ଟ : ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମହାନଦୀରେ କମିଛି ଜଳ ପ୍ରବାହ, ୫୧୬ ଚେକ୍ ଡ୍ୟାମ୍ କରିଛି ଛତିଶଗଡ : ଜଳସମ୍ପଦ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତାକୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବାକୁ ବିଜେପିର ଦାବି : ବ୍ୟାରିକେଟ୍ ଭାଙ୍ଗି ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି, ପୋଲିସର ଲାଠିଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଜୟପୁର ଏସଡିଜେଏମ୍ କୋର୍ଟରେ NIAର ୨ ଜଣିଆ ଟିମ୍, ମାଓ ନେତା ଦୁବାସୀ ଶଙ୍କରକୁ ପଚରାଉଚରା ପାଇଁ ଲୋଡିଲେ ଅନୁମତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପି ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରସଙ୍ଗ : କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ମହମ୍ମଦ ମୋକିମ କହିଲେ- ଗୋଟିଏ ମୁଦ୍ରାର ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ବ
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ : କେନ୍ଦୁଆ ଜଙ୍ଗଲରୁ ମିଳିଲା ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ବଡବିଲ : ଶନି ମନ୍ଦିରରୁ ଲୁଟ୍, ଦାନ ବାକ୍ସ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି : ଛେଳି ଚୋରକୁ ଛେଚିଲେ ଗାଁ ଲୋକେ, ପୋଲିସର ଜିମାଦେଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୁନ୍ନୁର ସେନା ହେଲିକପ୍ଟର ଦୁର୍ଘଟଣା ନେଇ ବିଧାନସଭାରେ ଶୋକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତ : ଗୃହରେ ୧ ମିନିଟ୍ ନୀରବ ପ୍ରାର୍ଥନା
  • ||

ସ୍ୱିଜରଲାଣ୍ଡରେ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ବୁର୍ଖା ପିନ୍ଧିବା ମନା ! ମତଦାନ ଦ୍ୱାରା ନିଆଗଲା ନିଷ୍ପତ୍ତି

8/03/2021 at 8:29 AM

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୦୮/୦୩:  ସ୍ୱିଜରଲାଣ୍ଡରେ ବୁର୍ଖାକୁ ନେଇ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ରବିବାର ଏହା ଉପରେ ଜନମତ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା । ଜନମତ ସଂଗ୍ରହରେ ସାର୍ବଜନୀନ ସ୍ଥାନରେ ବୁର୍ଖା ଉପରେ ବ୍ୟାନ୍ ଲଗାଇବାକୁ ଲୋକମାନେ ମତଦାନ କରିଥିଲେ । ରୟଟର୍ସ ଅନୁସାରେ, ୫୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ବ୍ୟାନ୍ ପକ୍ଷରେ ମତଦାନ କରିଥିଲେ । ପ୍ରାୟ ୫୪ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟର ବୁର୍ଖା ଓ ନକାବକୁ ବେଆଇନ ଘୋଷିତ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲେ ।

ସ୍ୱିସ୍ ମତଦାତାମାନ ଦୋକାନ, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଓ ରାସ୍ତାରେ ନିଜ ଚେହେରାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଢାଙ୍କିବା ପ୍ରଥାକୁ ବ୍ୟାନ୍ କରାଯାଇ ବୋଲି କହିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସ୍ୱିଜରଲାଣ୍ଡ ସଂସଦ ଓ ଦେଶର ସଙ୍ଘୀୟ ସରକାରଙ୍କ ୭ ଜଣିଆ କମିଟି କିନ୍ତୁ ଜନମତ ସଂଗ୍ରହ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ ।

ସୂଚନାନୁସାରେ, ସର୍ବାସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ବୁର୍ଖା ପିନ୍ଧିବା ଦରକାର ନା ନାହିଁ ତାକୁ ନେଇ ଭୋଟିଂ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ରବିବାର ଦିନ ଭୋଟିଂ ହୋଇଥିଲା । ଏହାସହ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ଜନତାଙ୍କ ରାୟ ମଗାଯାଇଥିଲା । ପ୍ରାୟ ୫୪ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଏବେସୁଦ୍ଧା ବୁର୍ଖା ଉପରେ ନିଷେଦ୍ଧାଦେଶ ପାଇଁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ବୁର୍ଖା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧ ନେଇ ଆଇନ ଆସିବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥିଲା ।

ଏହାକୁ ନେଇ ସ୍ୱିସ୍ ମୁସଲମାନଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଦକ୍ଷିଣପନ୍ଥୀ ଦଳମାନେ ମୁସଲମାନଙ୍କୁ ଶତ୍ରୁ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ଏପରି ନିଷେଦ୍ଧାଦେଶ ପାଇଁ ଦେଶରେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମତଭେଦ ବଢିବ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଫ୍ରାନ୍ସରେ ୨୦୧୧ରେ ବୁର୍ଖା ଉପରେ ବ୍ୟାନ୍ ଲାଗିଥିଲା । ସେହିପରି ଡେନମାର୍କ, ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ, ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଓ ବୁଲଗେରିଆରେ ମଧ୍ୟ ବୁର୍ଖା ପିନ୍ଧିବାକୁ ନେଇ କଟକଣା ରହିଛି ।

   Related Posts