Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ୩୦ ଫୁଟ ଖାଇକୁ ଖସିଲା ବସ୍, ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୩୫ ଆହତ
  • ||
  • କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ଗୁଣୁପୁର ତହସିଲଦାର
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍ସକୁ ବଡ ଝଟକା, ଆହତ କାରଣରୁ ଆଇପିଏଲ୍‌ର ବାକି ମ୍ୟାଚ୍‌ରୁ ବାଦ୍ ପଡିଲେ ଡ୍ଵେନ ବ୍ରାଭୋ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୩୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ୧୨କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜିଏସ୍‌ଟି ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଛାନ୍‌ଭିନ୍‌ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ବିଜାପୁରରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର : ଜଣେ ନକ୍ସଲ ନିହତ, ୨ ଯବାନ ଆହତ
  • ||
  • ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ , ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ଘରୁ ଡାକି ନେଇ ହତ୍ୟା
  • ||

ମନ୍ଦିର ଅର୍ଥ ହରିଲୁଟ୍- ଦେବୋତ୍ତର ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଥିବା ମନ୍ଦିରର ବାର୍ଷିକ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଆୟ, ହେଉ ନାହିଁ ଅଡିଟ୍ : ସିଏଜି

18/11/2019 at 5:56 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୮।୧୧- ଦେବୋତ୍ତର ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଥିବା ମନ୍ଦିରଗୁଡ଼ିକରେ ବାର୍ଷିକ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଆୟ ହେଉଥିବା ବେଳେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଏହର ଅଡିଟ୍ ହେଉନଥିବାରୁ ଅର୍ଥ ହରିଲୁଟ୍ ହେଉଥିବା ଖୁଲାସା କରିଛି ସିଏଜି ରିପୋର୍ଟ । ଏଥିରେ କେବଳ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ କି ବେସରକାରୀ କମିଟି ନୁହେଁ, ବରଂ ଖୋଦ୍ ଦେବୋତ୍ତର ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ଯାଏଁ ସମସ୍ତଙ୍କ ହାତ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । କେମିତି ଚାଲନ୍ତୁ ଦେଖିବା …..
ଠାକୁର ଖାଇ ଖଟୁଲି ଖାଇବାକୁ ବସିଲେଣି । ରାଜ୍ୟର ୬୧ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନର ଅଡିଟ୍ ପରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ସାଂଘାତିକ ତଥ୍ୟ । ହରିଲୁଟ୍ ହୋଇଛି ଠାକୁରଙ୍କ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି । ମଠ ମନ୍ଦିରରେ ହୋଇଛି ବ୍ୟାପକ ଆର୍ଥିକ ଅନିୟମିତତା । ଠାକୁରଙ୍କ ଏକର ଏକର ସମ୍ପତ୍ତିକୁ କବ୍ଜା କରିନେଇଛନ୍ତି ନ୍ୟସ୍ତସ୍ବାର୍ଥ ଗୋଷ୍ଠୀ । ବକେୟା ପଡ଼ିଛି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ରାଜଭାଗ । ସିଏଜି ରିପୋର୍ଟରେ ଏସବୁର ଖୁଲାସା ହେବା ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୬୧ଟି ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନର ଅଡିଟ୍ ଦାୟିତ୍ବ ଆକାଉଣ୍ଟାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ ହାତରେ ସମର୍ପିଥିଲେ । ଆଉ ଏଜିଙ୍କ ଅଡିଟ୍ ରିପୋର୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ଆଖି ଖୋସି ହୋଇଯିବା ଭଳି ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି ।


ରାଜଧାନୀରେ ପୂଜା ସମିତି, ରାମ ମନ୍ଦିର, ଘଟଗାଁ ତାରିଣୀ ମନ୍ଦିର, ବାରିପଦା ଜଗନ୍ନଥ ମନ୍ଦିର, ବ୍ରହ୍ମପୁରର ପରମେଶ୍ବରୀ ମନ୍ଦିର, ପୁରୀର ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ବଲ୍ଲଭ ମଠରେ ବ୍ୟାପକ ଅର୍ଥ ହେରଫେର୍ ହୋଇଥିବା ଅଡିଟ୍ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି । ରାଜଧାନୀରେ ପୂଜା ସମିତି ହାତରେ ଥିବା ମନ୍ଦିର ଗୁଡ଼ିକର ଦୋକାନଘର ଗୁଡ଼ିକୁ ଭଡ଼ା ସୂତ୍ରରେ ଲଗାଯାଇ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଆତ୍ମସାତ୍ କରାଯାଉଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଯାହାର ତଦନ୍ତ କରିବାକୁ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚକୁ କହିଛି ଦେବୋତ୍ତର ବିଭାଗ ।
ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦେବୋତ୍ତର ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ୧୭ହଜାର ୪୭୨ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ୪୫୯ ମଠ ରହିଛି । ଟ୍ରଷ୍ଟ ବୋର୍ଡ଼ ଜରିଆରେ ବିଭାଗ ଏସବୁ ଧାର୍ମିକ ଅନୁଷ୍ଠାନର ପରିଚାଳନା କରେ । ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହି ଧାର୍ମିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଗୁଡ଼ିକର ବିଭିନ୍ନ ଉତ୍ସରୁ ଆସୁଥିବା ଆୟବ୍ୟୟର ଅଡିଟ୍ ହେବା କଥା ।ହେଲେ ଏଥି ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇନଥିବାରୁ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଠାକୁରଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ଲୁଟ୍ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ।

   Related Posts