Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ: ଜମିବାଡି ଲୋଭରେ ନିଜ ରକ୍ତ ସଂପର୍କର ଭାଇ-ପୁତୁରାକୁ ଦେଲା ହାଣି
  • ||
  • ଅଭୟକାନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଖୋଳତାଡ଼: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବ ନୋଟିସ୍, କିଏ ବଫାଦାର- କିଏ ଗଡ଼ ଫାଦର?
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୫ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌ ଗଠିତ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା ଚାଉଳ ଡବାରୁ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମଞ୍ଚାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଜିପ୍ ଧକ୍କାରେ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା, ଚାଳକଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ବଡବିଲ : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ୨୫ଫୁଟ ଖାଇକୁ ଖସିଲା ଟ୍ରକ୍, ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଜାଲ୍ ନୋଟ୍‌ କାରବାରର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ, ୩ ଗିରଫ, ୯୬ ହଜାର ଜାଲ୍ ନୋଟ୍ ଜବତ
  • ||
  • କଟକ : IIFLରୁ ସୁନା ଲୁଟ୍ ମାମଲାରେ ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ, ମୁଖ୍ୟ କାର୍ପଟଦାର ଲାଲାର ଥିଲେ ସହଯୋଗୀ
  • ||

ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ ଟେନସନ୍ : ତବଲିଗି ଜମାତ୍ ସହ ଜଡିତ ୨୫ ହଜାର ଲୋକ ଏବେ କ୍ଵାରେଣ୍ଟାଇନରେ, ଯୁବପୀଢିଙ୍କୁ କରୋନା ଭୟ ବେଶୀ

6/04/2020 at 8:45 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୦୬।୦୪: ଦିଲ୍ଲୀ ନିଜାମୁଦିନ ତବଲିଗି ଜମାତ ସହ ଜଡିତ ପ୍ରାୟ ୨୫ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ  କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ରେ ନିଆଯାଇଛି । ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୬୯୩ଜଣ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୧୩ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ତବଲିଗି ଜମାତିଙ୍କୁ ଖୋଜି ଖୋଜି ଆଇସୋଲେସନରେ ରଖାଯାଉଥିବା ବେଳେ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ରହି ଏମାନେ ଏବେ ବିରିୟାନି ଦାବି କରୁଥିବା ସ୍ଥିତି ବଡ଼ ଜଟିଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି।  

ଦିଲ୍ଲୀ ନିଜାମୁଦିନ ତବଲିଗ୍ ଜମାତ ସହ ଜଡିତ ୨୫ହଜାର ଲୋକ ଏବେ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ରେ । ଦେଶରେ ମୋଟ ୪ହଜାର ୬୭କେସ୍ ମଧ୍ୟରୁ ୧୪୪୫ହେଉଛି ଦିଲ୍ଲୀ ତବଲିଗ୍ ଜମାତ ସହ ସଂପୃକ୍ତ।  ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୬୯୩ଜଣ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ୧୩ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।  ସେପଟେ ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ ତବଲିଗି ଜମାତି ଉପରେ ଗତକାଲି ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ଚଢ଼ାଉ କରିବା ସହିତ ସେଠାରୁ ଅନେକ କିଛି ଦସ୍ତାବିଜ ଜବତ କରିଛି। ଉର୍ଦ୍ଦୁ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଏସବୁର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯାଉଛି। ଏହି ଅଟ୍ଟାଳିକା ବେଆଇନ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହାକୁ ଭଙ୍ଗାଯିବା ନେଇ ଦିଲ୍ଲୀ ମୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

 ଦେଶର ମୋଟ୍ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ୪୫ ପ୍ରତିଶତଙ୍କ ବୟସ ୪୦ବର୍ଷରୁ କମ,୧୯ପ୍ରତିଶତଙ୍କ ବୟସ ୬୦ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଓ ୪୩ପ୍ରତିଶତ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ବୟସ ୪୧ରୁ ୬୦ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ। କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭୬ପ୍ରତିଶତ ପୁରଷ ଓ ୨୪ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି । 

କରୋନା ସ୍ଥିତି ମୁକାବିଲାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଆଜି ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ସମସ୍ତ ସାଂସଦ ମାନଙ୍କର ଦରମାର ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥ ଆଗାମୀ ଏକବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଟାଯିବ । ସବୁ ରାଜ୍ୟର ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଦରମାର ମଧ୍ୟ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ କାଟିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।  ସେହିପରି ୨ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏମ୍ ପି ଲ୍ୟାଡ୍  ଫଣ୍ଡକୁ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ବାବଦରେ ସମସ୍ତ ଅର୍ଥ କନସୋଲିଡେଟେଡ୍  ଫଣ୍ଡ୍  ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଯିବ ।  ଏମପି ଲ୍ୟାଡ୍ ଫଣ୍ଡ ବନ୍ଦ ହେବା ଦ୍ବାରା ପ୍ରାୟ ୭ ହଜାର ୯୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା କନସୋଲିଡେଟେଡ୍  ଫଣ୍ଡରେ ଜମା ହୋଇପାରିବ । ଆଜି କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକ ପରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ଜାବଡ଼େକର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଦେଶରେ କରୋନା ସ୍ଥିତି ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ମାନଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ବିଚାର ବିମର୍ଷ କରିଛନ୍ତି .

ସେହିପରି ମୁମ୍ବାଇରେ କରୋନା ହଟସ୍ପଟ ଭାବେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା  ୱକହର୍ଡ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଆଜି ସିଲ କରିଛନ୍ତି କର୍ତ୍ତୁପକ୍ଷ । ଏହି ହସ୍ପିଟାଲର ୩ ଜଣ ଡାକ୍ତର ଓ ୨୬ ଜଣ ନର୍ସ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ପରେ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ମୁମ୍ବାଇର ବହୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଏଠାକୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆସୁଥିଲେ। ମୁମ୍ବାଇରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୪୫୮ ଜଣ କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି।

   Related Posts