Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସହ ଲଢେଇ କରି ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ ସେନା ଅଫିସର, ବର୍ଷେ ପରେ ପତ୍ନୀ ସେନାରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି

 ଡେରାଡୁନ୍ ୧୮।୦୨- ଦେଶ ପାଇଁ ସ୍ୱାମୀ ହୋଇଥିଲେ ସହିଦ । ଏବେ ପତ୍ନୀ ବି ଦେଶ ସେବା ପାଇଁ ହୋଇଛନ୍ତି ଯୋଗ୍ୟ । ସେନାରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ଦେଇଥିବା ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫଳତା ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି । କେବଳ ମେରିଟ ଲିଷ୍ଟକୁ ଅପେକ୍ଷା । ଆମେ ଏଠାରେ କହୁଛୁ ୨୮ ବର୍ଷୀୟା ନୀତିକା କାଉଲଙ୍କ କଥା । ଦିବଙ୍ଗତ ସେନା ଅଧିକାରୀ  ମେଜର ବିଭୂତି ଶଙ୍କର ଧୌନଦିଆଲଙ୍କ ପତ୍ନୀ ନୀତିକା ଏବେ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଭଳି ଦେଶର ସେନାବାହିନୀରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ବିଶେଷତ୍ୱ ଏହିକି , ବିବାହର ମାତ୍ର ବର୍ଷକ ଭିତରେ ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ହରାଇଥିବା ନୀତିକା , ପାଦେ ପାଦେ ବିପଦ ଜାଣି ବି ସେନା ବାହିନୀରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ।

ଗତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀରେ କାଶ୍ମୀରର ପୁଲୱାମାରେ ଜୈଶ-ଇ-ମହମ୍ମଦ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ମୁକାବିଲା କରୁଥିବା ବେଳେ ହିଁ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ ମେଜର ବିଭୂତି ଶଙ୍କର ଧୌନଦିଆଲ । ତାହାର ମାତ୍ର ୧୦ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଅର୍ଥାତ୍ ୨୦୧୮ ଏପ୍ରିଲ୍‌ରେ ହିଁ ନୀତିକାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ ମେଜର ଧୌନଦିଆଲ । ବିଚରା ନୀତିକା କାଉଲ , ବିବାହକୁ ଠିକ୍‌ଭାବେ ବୁଝିଭା ଆଗରୁ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ବିଧବା । କିନ୍ତୁ ସେ ଏବେ ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ , ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ କେବଳ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିନି ପ୍ରଶଂସା ନକରିବାକୁ କିଛି ବି କିନ୍ତୁ ପାଇନି ।

 କାଶ୍ମୀର ବାସିନ୍ଦା ନୀତିକା କାଉଲ ସେନାରେ ଚାକିରି ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସର୍ଟ ସର୍ଭିସ କମିସନ  (ଏସଏସସି)ର ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ଇଣ୍ଟରଭିଉରେ ସଫଲତାର ସହ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛନ୍ତି । କେବଳ ମେରିଟ ଲିଷ୍ଟକୁ ଅପୋକ୍ଷା । ମେରିଟ ଲିଷ୍ଟ ବାହାରିବା ପରେ ସେ ସେନାରେ ଜଣେ କ୍ୟାଡେଟ ଭାବେ ଯୋଗଦେବେ । ତାଙ୍କ ନୂତନ ନିଯୁକ୍ତି ନେଇ ବେଶ୍ ଉତ୍ସାହିତ ନୀତିକାଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ହୃଦୟକୁ ଛୁଏଁ । ଏପରି ଏକ ବିରଳ ସାହସୀକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ସେନାରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଯାଉଥିବା ନୀତିକା କୁହନ୍ତି, ଏହା ହିଁ ତାଙ୍କ ସହୀଦ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ପ୍ରତି ପ୍ରକୃତ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳୀ ଏବଂ ସମ୍ମାନ ।

ନୀତିକା  ଏବେ ବି ଜଣେ କର୍ମଜୀବୀ ମହିଳା । ଦିଲ୍ଲୀରେ  ନିଜ ବାପ-ମାଆଙ୍କ ସହ ରହୁଥିବା ନୀତିକା ଏକ ବହୁ ଦେଶୀୟ କମ୍ପାନୀରେ ଚାକିରି କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ  ଦିବଙ୍ଗତ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ପ୍ରତି ତାଙ୍କ ର ପ୍ରେମ ଓ ସମ୍ମାନ କେତେ ତାହା ପ୍ରମାଣ କରେ ତାଙ୍କ ସେନା ଚାକିରି । କମ୍ପାନୀ ଚାକିରି ଛାଡି ଏବେ ସେନାରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଯାଉଥିବା ନୀତିକା ନିଜ ଦିବଙ୍ଗତ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଭଳି ଜଣେ ଦକ୍ଷ ଓ ଭଲ ସେନା ଅଫିସର  ହେବା ଚାହାନ୍ତି । ସେନାରେ ସାମିଲ ହେବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି , ଏସଏସ୍‌ସି ପରୀକ୍ଷା ଦେବା  ଆଦିର ଅନୁଭୂତି କହିବା ବେଳେ ବେଶ୍‌ ଭାବପ୍ରବଣ ହୋଇଥିଲେ ବି ନୀତିକା ତାଙ୍କ ଦିବଙ୍ଗତ ସ୍ୱାମୀ ( ସେ ବିଭୂ  ବୋଲି ସମ୍ବୋଧିତ କରନ୍ତି ) ଙ୍କର ଏପରି ଇଚ୍ଛା ଥିଲା ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି । ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ସେ ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ । ସାବାସ ନୀତିକା ।  ପ୍ରକୃତରେ ସେ ସାଲ୍ୟୁଟ୍‌ର ହକଦାର ।

   Related Posts