Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୟୁପି ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଘୋଷଣାକଲା ଆପ୍‌, ତାଲିକାରେ ଅନେକ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ
  • ||
  • ଆସେସ୍‌ ସିରିଜ୍ କବଜା କଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ୪-୦ରେ ମୂଳପୋଛ କରି ଇତିହାସ ରଚିଲା କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀ
  • ||
  • ରବିବାର ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ରେକର୍ଡ ୪୪୫୨ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୦୦୩ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ମୋହନା: ଅଟୋ-ବାଇକ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ୭ ଆହତ
  • ||
  • ବଣାଇ ରେଞ୍ଜରେ ଗୋଠଛଡା ଦନ୍ତା ଆତଙ୍କ, ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ଗାଁରେ ପଡୁଛି ତାଟିକବାଟ
  • ||
  • ଟେକ୍ସାସରେ ୪ ଜଣଙ୍କୁ ପଣବନ୍ଦୀ : ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଦାବି, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଏଫବିଆଇ ଓ ସ୍ୱାଟ୍ ଟିମ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଡେଇଁଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୧୭୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୩୩୯୧୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ନିଶାରେ ୩ ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲେ କାର୍ ଡ୍ରାଇଭର, ଓଲଟା ପୋଲିସକୁ କଲେ ଗାଳିଗୁଲଜ
  • ||
  • ଫାଟିଗଲା ମୋବାଇଲ ବ୍ୟାଟେରୀ, ନାବାଳକ ଗୁରୁତର : ପଥରରେ ଛେଚୁଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||

IAS ହୋଇପାରିଲେନି ହେଲେ ଆଇନଜୀବୀ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମ ମାମଲାରେ ହୋଇଗଲେ ହାଇଲାଇଟ୍

20/03/2020 at 5:55 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦।୦୩ : ସାତ ବର୍ଷର ଦୀର୍ଘ ଅପେକ୍ଷା ପରେ ନିର୍ଭୟାଙ୍କୁ ମିଳିଛି ନ୍ୟାୟ। ୨୦୨୦ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦ ତାରିଖ ସକାଳ ସାଢ଼େ ୫ଟାରେ ନିର୍ଭୟାର ଚାରିଜଣ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହା ସହିତ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ନ୍ୟାୟକୁ ନେଇ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଏବଂ ଖୁସିର ମାହୋଲ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ୨୦୧୨ରୁ ନେଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିର୍ଭୟା ପାଇଁ ଚାଲିଥିବା ଏହି ଲଢ଼େଇରେ ତାଙ୍କ ସହ ଦୃଢ଼ ଭାବରେ ଠିଆ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ନ୍ୟାୟ ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଆଇନଗତ କୌଶଳ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ। ଆଜି ସମଗ୍ର ଦେଶ ସେହି ମହିଳାଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଉଛି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଏ ସେ ମହିଳା ଯିଏ ଲମ୍ବା ସମୟ ଧରି ଏହି ଲଢ଼େଇକୁ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ସବୁ ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରିଦେଇଛନ୍ତି।

ଓକିଲ ସୀମା କୁଶୱାହ । ଯିଏ ନିର୍ଭୟା ପାଇଁ ଏହି ଦୀର୍ଘ ଯୁଦ୍ଧ କରିଥିଲେ। ସୀମା କୁଶୱାହ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଦିଲ୍ଲୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଆଇନ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛନ୍ତି। ୨୦୧୨ ମସିହାରେ, ଯେତେବେଳେ ନିର୍ଭୟାଙ୍କ ସହିତ ସେହି ହୃଦୟ ବିଦାରକ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା, ସେତେବେଳେ ସୀମା କୋର୍ଟରେ ତାଲିମ ନେଉଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣାର ଖବର ପାଇବା ପରେ ସୀମା ନିର୍ଭୟାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ମାଗଣା ମାମଲା ଲଢ଼ିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଓକିଲାତି କ୍ୟାରିୟରର ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ଥିଲା, ଯାହାକୁ ସେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଜୋରଦାର ଲଢ଼ିଥିଲେ ଏବଂ ଶେଷରେ ଜିତିଥିଲେ । ସେବେଠାରୁ ସେ ନିର୍ଭୟାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବା ପାଇଁ ଠିଆ ହୋଇଥିଲେ। ସୀମା ନିମ୍ନ ଅଦାଲତରୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ନିର୍ବାଣଙ୍କ ପାଇଁ ଯୁକ୍ତି ଉପସ୍ଥାପନ ଜାରି ରଖିଥିଲେ।

ଏହି ସାତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କେବଳ କୋର୍ଟ ନୁହେଁ, କୋର୍ଟ ବାହାରେ ମଧ୍ୟ ସୀମା ନିର୍ଭୟାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ସହ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ୨୦୧୪ରେ ସୀମା ଜ୍ୟୋତି ଲିଗାଲ୍ ଟ୍ରଷ୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ, ଯାହା ଦୁଷ୍କର୍ମ ପୀଡିତାଙ୍କ ପାଇଁ ମାଗଣାରେ ଲଢ଼େଇ କରିଥାଏ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଆଇନଗତ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥାଏ |

ସୀମା ମୂଳତ ଜଣେ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ, ଓକିଲ ନୁହଁନ୍ତି । ସେ ୟୁପିଏସସି ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଭାଗ୍ୟ ତାଙ୍କ ଓକିଲାତି ବୃତ୍ତି ଗ୍ରହଣ କଲା । ସୀମା ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଅଭ୍ୟାସ କରୁଥିବା ଓକିଲ ଅଟନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ଭୟାଙ୍କ ସହ ଲଢ଼ିବାକୁ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ଆହ୍ବାନ ଥିଲା। ଏହି ଲଢ଼େଇ ସମୟରେ ସେ ନିର୍ଭୟାଙ୍କ ପରିବାର ଏବଂ ବିଶେଷ କରି ତାଙ୍କ ମାଙ୍କ ସହ ଏକ ଭାବପ୍ରବଣ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିସାରିଛନ୍ତି। ନିର୍ଭାୟଙ୍କ ମା ଆଶା ଦେବୀ ସୀମାଙ୍କୁ ଯେତିକି ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି। ଫାଶୀ ଦେବା ପରେ ସେ ପ୍ରଥମେ ଓକିଲ ସୀମାଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଥିଲେ। ସୀମାଙ୍କ ବିନା ଏହି ଜିବନ ଯାତ୍ରା ଅସମ୍ଭବ ବୋଲି ଆଶା ଦେବୀ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts