Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ଅପରାଧୀର ଛୁରା ମାଡରେ ଅପରାଧୀ ମୃତ
  • ||
  • ବାଙ୍କୀରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବୋମାମାଡରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର ନୟାକୋଟରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣିଲା ସ୍ବାମୀ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ହତ୍ୟା ପରେ ଦୁଇ ସନ୍ତାନ ସହ ନିଜ ଦେହରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଢାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଲେ ଯୁବକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୬୯୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ପୁଣି ବର୍ଷାର ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଆମେରିକୀୟ ନୌସେନା ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ଦୁଇ ପାଇଲଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁଆସୁଣୀ ଛକରେ ସିରିଜ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||

ନିର୍ଭୟା ମାମଲା: ୧ ଫେବୃଆରୀ ଦଣ୍ଡବିଧାନ ଉପରେ ରହିତାଦେଶ ଦାବି କଲେ ଅପରାଧୀଙ୍କ ଓକିଲ

30/01/2020 at 5:06 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦।୧:  ନିର୍ଭୟା ଗଣ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଓ ହତ୍ୟା ମାମଲାର ୪ ଅପରାଧୀଙ୍କ ୧ ଫେବୃଆରୀ ଦଣ୍ଡବିଧାନ ଉପରେ ରହିତାଦେଶ ଲାଗି ତାଙ୍କ ଓକିଲ ଏ.ପି. ସିଂହ ଗୁରୁବାର କୋର୍ଟରେ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ବିନୟ ଶର୍ମାର କ୍ଷମା ନିବେଦନ ଯୋଗୁ ପାଟିଆଲା ହାଉସ୍ କୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ଡେଥ୍ ୱାରେଣ୍ଟ ପାଳନ ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଉପୁଜିଥିବା ବେଳେ ଓକିଲଙ୍କ ଆବେଦନ ଏବେ ମାମଲାକୁ ଭିନ୍ନ ମୋଡ ଦେଇଛି।

ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ଚୌହାନ ମାମଲାରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଦେଇଥିବା ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ଅନୁଯାୟୀ କୌଣସି ଅପରାଧୀକୁ କ୍ଷମାନିବେଦନ ବିଚାରାଧୀନ ଥିବା ବେଳେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ସେହିପରି ଯଦି କ୍ଷମାନିବେଦନ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ ହୁଏ ସେହି ଦିନ ଠାରୁ ୧୪ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଦଣ୍ଡପାଳନୀୟ ନୁହେଁ। ପୂର୍ବରୁ ପାଟିଆଲା ହାଉସ୍ କୋର୍ଟ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଜାନୁୟାରୀ ୨୨ରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିବା ଲାଗି ଡେଥ୍ ୱାରେଣ୍ଟ ଜାରି କରିଥିଲେ। ତେବେ ପରେ ଏଥିରେ ପୁଣି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଫବୃଆରୀ ୧ ତାରିଖକୁ ଦଣ୍ଡପାଳନ ନିମନ୍ତେ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ହେଲେ ଦଣ୍ଡ ଟାଳିବା ଲାଗି ଏବେ ମଧ୍ୟ ଅପରାଧୀଙ୍କ ବିକଳ୍ପ ଥିବା ଓକିଲ କହିଛନ୍ତି।

ମାମଲାରେ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡାଦେଶ ପାଇଥିବା ଅନ୍ୟତମ ଅପରାଧୀ ଅକ୍ଷୟ ସିଂ ଠାକୁରର କ୍ୟୁରେଟିଭ ପିଟିସନକୁ କୋର୍ଟ ଗୁରୁବାର ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଗତକାଲି କ୍ଷମାନିବେଦନ କରିଥିବା ବିନୟ ଶର୍ମାର ମର୍ସି ପିଟିସନ ଏବେ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଥିବା ଓକିଲ କୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି।  ଏହା ଛଡା ପୱନ ଗୁପ୍ତା ମଧ୍ୟ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଲାଗି ଏବେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବ। ଗତ ୨୦ ତାରିଖରେ ତାର ନାବାଳକ ସମ୍ପର୍କିତ ଆବେଦନ କୋର୍ଟରେ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ ହୋଇଛି। ହେଲେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତା ପକ୍ଷରୁ କ୍ୟୁରେଟିଭ ପିଟିସନ କି ମର୍ସି ପିଟିସନ ଦାଖଲ ହୋଇନଥିବା ଓକିଲ ଆବେଦନରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। ଏଣୁ ୧ ଫେବୃଆରୀ ଦଣ୍ଡବିଧାନ ଉପରେ ରହିତାଦେଶ ଜାରି ଲାଗି  କୋର୍ଟଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts