Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ‘ନୋ କ୍ଲାସ୍ ନୋ ଫି’ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି :ପଡିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମେଡିକାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଜମିବାଡି ବିବାଦରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ! ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଆଗରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଟେଣ୍ଟ ହାଉସ୍ ଗୋଦାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୫୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡି ଭସ୍ମୀଭୂତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||
  • କଟକ : ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଫି’ କମାଇବା ମାମଲା : ଫି’ କେତେ କମିବ ସତ୍ୟପାଠ ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

ଏବେ ନିର୍ଭୟାର ଦୋଷୀଙ୍କୁ ଆଉ ନିସ୍ତାର ନାହିଁ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ସାନି ଡେଥ୍ ଓ୍ଵାରେଣ୍ଟ

4/03/2020 at 5:14 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୪।୦୩- ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ରାଜକ୍ଷମା ଆବେଦନ ଖାରଜ ହେବା ପରେ ପଟିଆଲା ହାଉସ୍ କୋର୍ଟ ନିର୍ଭୟାର ଦୋଷୀଙ୍କୁ ନୋଟିସ୍ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ନୂତନ ମୃତ୍ୟୁ ପରଓ୍ଵାନା ଜାରି କରିବା ସମ୍ଵନ୍ଧରେ ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ଅଦାଲତ ଆସନ୍ତାକାଲି ଅପରାହ୍ନ ୨ରେ ସମୟ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସଂଦର୍ଭରେ କୋର୍ଟ ଦୋଷୀ ଏବଂ ତାଙ୍କର ଓକିଲଙ୍କୁ ନୋଟିସ୍ ଜାରି କରିଛି। ଅନ୍ୟପଟେ ଦୋଷୀଙ୍କ ସମସ୍ତ ଆଇନଗତ ବିକଳ୍ପ ସମାପ୍ତ ହୋଇ ସାରିଛି। ତେଣୁ ଦୋଷୀ ଫାଶୀରେ ଝୁଲିବାର ପଥ ପରିଷ୍କାର ଥିବା ଭଳି ମନେ ହେଉଛି।

ଚତୁର୍ଥ ଥର ନିର୍ଭୟା ଦୋଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ମୃତ୍ୟୁ ପରଓ୍ଵାନା ଜାରି ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଆଇନଗତ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଜଟିଳତା କାରଣରୁ ନିର୍ଭୟାର ଦୋଷୀ ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡରୁ ବର୍ତ୍ତି ଯାଉଥିଲେ। ନିର୍ଭୟା କେସରେ ତିହାର ଜେଲ୍ ପ୍ରଶାସନ ପଟିଆଲା ହାଉସ୍ କୋର୍ଟକୁ ଲିଖିତ ଆବେଦନ ଦେଇ କହିଛି ଯେ, ପବନର ରାଜକ୍ଷମା ଆବେଦନକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ବୁଧବାର ଖାରଜ କରି ଦେଇଛନ୍ତି।

ତିହାର ଜେଲ୍ ପ୍ରଶାସନ ପଟିଆଲା ହାଉସ୍ କୋର୍ଟକୁ ଦେଇଥିବା  ଆବେଦନରେ କହିଛି ଯେ, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦୋଷୀ ପବନର ରାଜକ୍ଷମା ଆବେଦନ ଖାରଜ କରିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨ରେ ଡେଥ ଓ୍ଵାରେଣ୍ଟ ଉପରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ସ୍ଥଗିତାଦେଶର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ତିହାର ଜେଲ୍ ପ୍ରଶାସନ କୋର୍ଟକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ନୂତନ ମୃତ୍ୟୁ ପରଓ୍ଵାନା ଜାରି କରିବା ପାଇଁ କୋର୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ତାରିଖ ଦିଆଯାଉ।

ଦୋଷୀଙ୍କ ଆଇନଗତ ବିକଳ୍ପ ସମାପ୍ତ

ତିହାର ଜେଲ୍ ପ୍ରଶାସନ ଜଜଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦୋଷୀଙ୍କ ସମସ୍ତ ଆଇନଗତ ବିକଳ୍ପ ସମାପ୍ତ ହୋଇ ସାରିଛି। କୌଣସି ବି ଦୋଷୀଙ୍କ ଆବେଦନ ବିଚାରଧୀନ ନାହିଁ। ଏଥିପାଇଁ କୋର୍ଟ ନୂତନ ମୃତ୍ୟୁ ପରଓ୍ଵାନା ଜାରି କରିବାର ନୂତନ ତାରିଖ ସ୍ଥିର କରନ୍ତୁ। କୋର୍ଟ ଦୋଷୀଙ୍କ ସହିତ ତାଙ୍କ ଓକିଲଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନୋଟିସ୍ ଜାରି କରିଛି।

୧୪ ଦିନ ପରେ ହୋଇପାରେ ଫାଶି

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଗାଇଡ ଲାଇନ ଅନୁଯାୟୀ, ରାଜକ୍ଷମା ଆବେଦନ ଖାରଜ ହେବା ପରେ ଦୋଷୀ ପବନକୁ ୧୪ ଦିନର ନୋଟିସ୍ ମିଳିବ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ, ୧୪ ଦିନ ପରେ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ଫାଶୀରେ ଝୁଲାଯାଇପାରେ। ରାଜକ୍ଷମା ଆବେଦନ ଖାରଜ ହେବା ପରେ ଆଜି ନିର୍ଭୟାର ଓକିଲ ପଟିଆଲା  ହାଉସ୍ କୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts