Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୦ ମହଲା କୋଠାରେ ଭୀଷଣ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୫ ଆହତ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩ ଲକ୍ଷ ୩୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୮୮ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୧୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୯ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୮୪୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୯୬୧୪୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଭରବ୍ରିଜ୍‌ରୁ ୩୦ଫୁଟ ତଳକୁ ଖସିଲା କାର୍, ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଗାଡି ଭାଙ୍ଗିରୁଜି ଚୁରମାର୍
  • ||
  • ଶନିବାର ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା : ବଢିବ ତାପମାତ୍ରା, କମିବ ଶୀତ
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଦୁର୍ଘଟଣା : ମହାନଦୀ ପୋଲରେ ବୋଲେରୋକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ୫ ମୃତ
  • ||

ବିଦାୟ ଜେନେରାଲ : ଦିନକ ପୂର୍ବରୁ ଚୀନକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲେ ସିଡିଏସ

9/12/2021 at 8:52 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୯/୧୨:  ଏକ ନୂଆ ପ୍ରକାର ଯୁଦ୍ଧନୀତି ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଜୈବିକ ଯୁଦ୍ଧ ନୀତି । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ ପଡିବ । ଯେପରିକି ଆମ ଦେଶ ଏହାଦ୍ୱାରା ବ୍ୟାପୁଥିବା ଭାଇରସ ଓ ରୋଗର କବଳରେ ଆସିବ ନାହିଁ । ଦେହାନ୍ତର ଠିକ୍ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଅର୍ଥାତ ମଙ୍ଗଳବାର ଜେନେରାଲ ବିପିନ ରାଓ୍ୱତ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆର ୫ ପ୍ରମୁଖ ଦେଶ ସମୁହ ବିମଷ୍ଟେକ୍ ବୈଠକରେ ଏହି ବୟାନ ଦେଇଥିଲେ ।

କରୋନା ସହ ଜଡିତ ବୟାନରେ ସିଡିଏସ କୌଣସି ଦେଶର ନାଁ ନେଇନଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେ ଚୀନକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଥିବା ଓ ଚୀନରୁ ସତର୍କ ରହୁଥିବା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ସେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଚୀନକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିନାହାଁନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ବି ଅନେକ ଥର ତାଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ ଡ୍ରାଗନ ରହିଛି ।

ସିଡିଏସଙ୍କ କିଛି ବଡ ବୟାନ

ଜେନେରାଲ ରାଓ୍ୱତ ଏକଦା ଚୀନକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିହେବ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ଏପରିକି ଚୀନ ହିଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ବିପଦ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ । ଏହା ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ ଚୀନ କହିଥିଲା ଯେ, ଏପରି ବକ୍ତବ୍ୟ ରାଜନୈତିକ ଅସ୍ଥିରତା ସୃଷ୍ଟି କରିବ ।

ରାଓ୍ୱତ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଗତ ଏପ୍ରିଲ ୧୫ରେ କହିଥିଲେ ଯେ, ଚୀନ ମନମାନି କରୁଛି । ଭାରତ ଏହା ବିରୋଧରେ କଡାକଡି ଭାବେ ଠିଆ ହୋଇଛି । ଚୀନ ଆମକୁ କେବେ ପଛକୁ ଠେଲି ପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ ।

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ସିଡିଏସ ୨୦୧୮ ଜାନୁଆରୀରେ କହିଥିଲେ ଯେ, ଏବେ ୧୯୬୨ ଭଳି ସ୍ଥିତି ନାହିଁ । ଭାରତ ଆଗ ଭଳି ଆଉ ଦୁର୍ବଳ ନୁହେଁ । ଦେଶ ପୂର୍ବ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ । କେବଳ ଚୀନ ନୁହେଁ, ରାଓ୍ୱତ ପାକିସ୍ତାନଟୁ ବି ଅନେକ ସମୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts