Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ‘ନୋ କ୍ଲାସ୍ ନୋ ଫି’ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି :ପଡିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମେଡିକାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଜମିବାଡି ବିବାଦରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ! ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଆଗରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଟେଣ୍ଟ ହାଉସ୍ ଗୋଦାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୫୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡି ଭସ୍ମୀଭୂତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||
  • କଟକ : ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଫି’ କମାଇବା ମାମଲା : ଫି’ କେତେ କମିବ ସତ୍ୟପାଠ ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

୨୬/୧୧ ମୁମ୍ବାଇ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଭଳି ଥିଲା ଫ୍ରାନ୍ସ ଛୁରିମାଡ଼, ରିଫ୍ୟୁଜିଙ୍କ ଡଙ୍ଗାରେ ଲୁଚି ୟୁରୋପ ଆସିଥିଲା ଆକ୍ରମଣକାରୀ

30/10/2020 at 9:59 PM

ନିଶ୍‌ ୩୦।୧୦: ଭାରତରେ ୨୬/୧୧ ମୁମ୍ବାଇ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଭଳି ଥିଲା ଫ୍ରାନ୍ସ ନିସ୍‌ ସହରରେ ହୋଇଥିବା ଛୁରିମାଡ଼ ଘଟଣା। ମାମଲାର ତଦନ୍ତ କରୁଥିବା ଫରାସୀ ଅଧିକାରୀ ଶୁକ୍ରବାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ୨୧ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ଜଣେ ଟ୍ୟୁନିସୀୟ ନାଗରିକ ଓ ସେ ଗତମାସରେ ରିଫ୍ୟୁଜିଙ୍କ ଡଙ୍ଗାରେ ଲୁଚି ୟୁରୋପ ଆସିଥିଲା।  

ନୋଟ୍ରେଡେମ ଗିର୍ଜା ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାରେ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ପୋଲିସ ଗୁଳିରେ ଆହତ ହୋଇଛି।  ତା ଅବସ୍ଥା ଏବେ ଗୁରୁତର ଥିବା ଫ୍ରାନ୍ସ ପୋଲିସ କହିଛି। ଆକ୍ରମଣକାରୀକୁ ବ୍ରାହୀମ ଓଇସଇ ଭାବେ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି। ସେ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଆସିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରବାସୀଙ୍କ ଡଙ୍ଗାରେ ଇଟାଲୀର ଲେମ୍ପଡ୍ୟୁସାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ସେଠାରେ ରେଡକ୍ରସ ତାକୁ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଦେଇଥିଲେ। ସେହି କାଗଜପତ୍ର ଆଧାରରେ ସେ ନିସ୍‌ ସହରରେ ପହଞ୍ଚିବା ସହ ମୃତ୍ୟୁର ତାଣ୍ଡବ ରଚିଛି।

ତେବେ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ନିସ୍‌ରେ ଏକାକୀ ନଥିଲା। ଏଭଳି ଆତଙ୍କ ଲାଗି ତାକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥିଲା। ଏ ନେଇ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ପରେ ପୋଲିସ ତାକୁ ଶରଣ ଦେଇଥିବା ୪୭ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଜନୈକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ତେବେ ତାଙ୍କର ପରିଚୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିନାହିଁ। ଆକ୍ରମଣକାରୀ ତା କାଣ୍ଡ ଲାଗି ନଟ୍ରାଡେମ ଚର୍ଚ୍ଚକୁ ବାଛିଥିଲା। ସେ ଚର୍ଚ୍ଚକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାମାତ୍ରେ ଜନୈକା ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ କାଟିଦେଇଥିଲା। ଏହାପରେ ସେଠାରେ ଭିନସେଣ୍ଟ ଲୋକ୍ସ ନାମ୍ନୀ ଜନୈକା ୫୫ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମହିଳାଙ୍କୁ ଛୁରୀରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ବେଳେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଭିନସେଣ୍ଟ ଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ହେଲା ଗିର୍ଜାରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଆସୁଥିଲେ।

ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ସେ ଆଉ ଜଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ହତ୍ୟା କରିଛି। ଛୁରିମାଡରେ ଗୁରୁତର ଆହତ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ଚର୍ଚ୍ଚ ନିକଟରେ ଥିବା କେଫେ ଆଡକୁ ଦୌଡିଥିଲା। ହେଲେ ତାର ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଆକ୍ରମଣକାରୀ ତାକୁ ବାରମ୍ବାର ଛୁରି ଭୁଷିଥିଲା। ପୋଲିସ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ନିକଟରୁ ଏକ ବ୍ୟାଗ୍ ଜବତ କରିଛି। ସେଥିରେ ଗୋଟିଏ କୋରାନ୍‌ ୨ଟି ଫୋନ ଓ ଗୋଟିଏ ପ୍ରାୟ ୧ ଫୁଟର ଛୁରି ମିଳିଛି। ତେବେ ସେ ଏହି ଛୁରିକୁ ଆକ୍ରମଣ ଲାଗି ବ୍ୟବହାର କରିନଥିଲା।

ଫ୍ରାନ୍ସ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇମାନୁଏଲ ମେକ୍ରନ ଗୁରୁବାର ଚର୍ଚ୍ଚ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ସହ ଏହା ଇସ୍ଲାମ ଆତଙ୍କବାଦ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟକିଛି ନୁହେଁ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଏଣୁ ବଢୁଥିବା ଆତଙ୍କବାଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସାର୍ବଜନିକ ସ୍ଥଳର ସୁରକ୍ଷା କଡ଼ାକଡ଼ି କରିବା ଲାଗି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ସେନା ଦ୍ୱାରା ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts