Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ବର ମାସର ପାର୍ବଣ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌, ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନରେ ରହିବେ ଏତିକି ଲୋକ, ହବିଷ୍ୟାଳୀଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ମନା
  • ||
  • ଘଟଗାଁରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ଘଉଡାଇବାକୁ ବନ ବିଭାଗର କସରତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୬୪ ମୃତ
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ ବେଳେ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବ : ମଙ୍ଗଳବାର ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୫୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ନୀଳଗିରିରେ ଭାଲୁ ଆତଙ୍କ, ସାଇକେଲରୁ ଟାଣିନେଇ ଯୁବକଙ୍କୁ ଘାଇଲା କଲେ
  • ||
  • ଅଢେଇ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଡାଇମଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ମାଲିକ ଅଟକ
  • ||

ସମୁଦ୍ରରେ ନିଆଁ : ହୁତୁହୁତୁ ହୋଇ ଜଳୁଛି, ଭିଡିଓ ଦେଖିଲେ ଥରି ଉଠିବ ଛାତି…

3/07/2021 at 2:32 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୩/୦୭:  ଜଳୁଛି ସମୁଦ୍ର । ଲାଟିନ୍ ଆମେରିକୀୟ ଦେଶ ମେକ୍ସିକୋ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ସମୁଦ୍ରରେ ହଠାତ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଛି । ଏକ ତେଲ ପାଇପଲାଇନ୍ ଫାଟିଯିବାରୁ ଏହି ନିଆଁ ଲାଗିଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି । ନିଆଁର ପ୍ରକୋପ ଏତେ ଅଧିକ ଯେ ସମୁଦ୍ର ବି ଅଗ୍ନିପିଣ୍ଡୁଳାର ଭ୍ରମ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ନିଆଁ ଯେଉଁଠି ଲାଗିଛି ସେପାଖରେ ଏକ ଅଏଲ୍ ରିଙ୍ଗ୍ ରହିଛି ଯେଉଁଠାରୁ ତେଲ ନିଷ୍କାସନ କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଛି । ନିଆଁର ଭୟଙ୍କର ଦୃଶ୍ୟ ଏବେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ।  ଏହି ଭିଡିଓକୁ ଦେଖି କିଛି ଏହାକୁ ଆଇ ଅଫ୍ ଫାୟାର କହୁଛନ୍ତି ।

ସ୍ଥାନୀୟ ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ୟୁକାତନ ପ୍ରାୟଦ୍ୱୀପ ନିକଟରେ ଥିବା ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଛି । ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ଏତେ ଭୟଙ୍କର ଯେ, ସମୁଦ୍ରରୁ ଲାଭା ନିର୍ଗତ ହେଉଥିବା ଭଳି ଲାଗୁଛି । ଯେଉଁ ପାଇପଲାଇନରେ ନିଆଁ ଲାଗିଛି ତାହା ମେକ୍ସିକୋ ସରକାରୀ ତୈଳ କମ୍ପାନୀ ପେମେକ୍ସର ଅଟେ । ତେବେ ୫ ଘଣ୍ଟାର କସରତ ପରେ ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରାଯାଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ପେମେକ୍ସର ଅନେକ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଭୀଷଣ ଦୁର୍ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ତେବେ ଏହି ଅଘଟଣରେ କେହି ଆହତ ହୋଇନଥିବା କମ୍ପାନୀ କହିଛି । ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରିବାକୁ ନାଇଟ୍ରୋଜେନ୍ ଗ୍ୟାସକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା ।

ଯେଉଁ ପାଇପଲାଇନ ଲିକ୍ ହୋଇ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି ତାହା ଡ୍ରିଲିଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରୁ ମାତ୍ର ୧୫୦ କିମି ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏଠାରୁ ପ୍ରତିଦିନ ୭ ଲକ୍ଷ ବ୍ୟାରେଲ୍ ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନ କରାଯାଏ ।ଯାହା ପେମେକ୍ସ କମ୍ପାନୀର ମୋଟ୍ ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନର ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ ।

   Related Posts