Tuesday, October 15, 2019

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ବର୍ଷାରେ ଭାସିଲା ପିଆଜ, ଦରବୃଦ୍ଧିକୁ ନେଇ ଦେଶରେ ହଇଚଇ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମୌସୁମୀକୁ ନେଇ ଚଳିତବର୍ଷ ଚାଷୀ ବେଶ ଆଶାବାଦୀ ଥିଲେ। ହେଲେ ଅତ୍ୟାଧିକ ବର୍ଷା ଏବେ ଚାଷ ବୁଡାଇ ଦେଇଛି। ଏଥିରୁ ପିଆଜ ଚାଷବି ବାଦ ପଡିନାହାନ୍ତି। ସେପଟେ ଷ୍ଟୋର ପିଆଜ ଏବେ ବଜାର ଆବଶ୍ୟକତା ପୁରଣ କରିପାରୁନି। ବଜାରକୁ ସାଧାରଣ ପିଆଜ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଭଲମାନର ପିଆଜ ଆଉ ମିଳୁ ନାହିଁ। ଗୋଟିଏ ପଟେ ଚାହିଦା ଥିବା ବେଳେ ଯୋଗାଣ ନଥିବାରୁ ଗତ ଶନିବାର ପିଆଜର ପାଇକାରୀ ଦର ପ୍ରତି କେଜି ୨୮ରୁ ୩୩ଟଙ୍କାକୁ ପହଞ୍ଚିଛି।

ପାଇକାରୀ ଦରବୃଦ୍ଧି ଖୁଚୁରା ବଜାରକୁ ବି ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି। ଏବେ ପିଆଜମୂଲ୍ୟ ବର୍ଷର ସର୍ବାଧିକ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ବେଳେ ଖୁଚୁରା ବଜାରରେ ପ୍ରତି କେଜି ୪୦ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଏବେ ମାତ୍ର ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ଉତ୍ତମମାନର ପିଆଜ ଷ୍ଟକ ଥିବା ଜନୈକ ବ୍ୟବସାୟୀ କହିଛନ୍ତି। ବାକି ୮୫ ପ୍ରତିଶତ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଆଂଶିକ ଅଥବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଣୁ ଦେଶରେ ପିଆଜ ଦରବୃଦ୍ଧିକୁ ନେଇ ଉପୁଜିଥିବା ପରିସ୍ଥିତିରେ ପାଇକାରୀ ବଜାରରେ ପାଣିରୁ ଛଣା ପିଆଜ ବି କିଲୋପ୍ରତି ୨୫ରୁ ୨୬ ଟଙ୍କା ଦରରେ ବିକ୍ରୟ ହେଉଛି।

ମଣ୍ଡିକୁ ପିଆଜ ଗାଡି ଆସିବା ହ୍ରାସ ହୋଇଛି। ରବିବାର ୧୪୦ଟି ଗାଡି ଆସିଥିଲା। ୨ ଓ ୩ନମ୍ବର ସ୍ତରର ପିଆଜ ଦର ବି ଉଚ୍ଚ ରହୁଥିବା ବ୍ୟବସାୟୀ କହିଛନ୍ତି । ଯଦି ମଣ୍ଡିରେ ପ୍ରତି କେଜି ୫୦ରୁ ୬୦ ଟଙ୍କା ଦରରେ ପିଆଜ ମିଳେ ତେବେ ଖୁଚୁରା ବଜାରରେ ଦର ୮୦ରୁ ଶହେ ଟଙ୍କାକୁ ଚଢିବ ବୋଲି ବ୍ୟବସାୟୀ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ପିଆଜ ଲାଗି କେବଳ ଅକ୍ଟୋବର ମାସଟି ସମସ୍ୟା କରିପାରେ ବୋଲି ବ୍ୟବସାୟୀ କହିଛନ୍ତି। କାରଣ ନଭେମ୍ବରରେ ନାସିକ ଓ ପୁଣେରୁ ବାଜରକୁ ପିଆଜ ଆସିବାରେ ଲାଗିବ। ଏଣୁ ଦେଶରେ ପୁଣି ପିଆଜ ଦର ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଆସିଯିବ। ତେବେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୫ ଦିନ ଓ ଅକ୍ଟୋବର ମାସଟି ଦେଶରେ ପିଆଜ ମୂଲ୍ୟ ତାର ସର୍ବକାଳୀନ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ବ୍ୟବସାୟୀ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

524 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର