Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ପାଇଁ ୧୮ ଜଣିଆ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷିତ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସ୍ଥାନ
  • ||
  • ରୋହିତ ଶର୍ମା ହେଲେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ନୂତନ ଦିନିକିଆ ଅଧିନାୟକ, ବିରାଟଙ୍କୁ କେବଳ ଟେଷ୍ଟ ଦାୟିତ୍ଵ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||

କରୋନାର ତୃତୀୟ ଲହରକୁ ନେଇ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସତର୍କ କରାଇଲା କେନ୍ଦ୍ର, କହିଲା- ଆଗାମୀ ୧୦୦ରୁ ୧୨୫ ଦିନ ବହୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ

16/07/2021 at 6:31 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୬/୭: କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ନେଇ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ପୁଣି ଥରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ କହିଛି କେନ୍ଦ୍ର। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଅନୁସାରେ ଆଗାମୀ ୧୦୦-୧୨୫ ଦିନ ବହୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ। କରୋନା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ନିୟମ ପାଳନ କରିବାକୁ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଅପିଲ୍‌ କରିଥିଲେ। ଏବେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କମିବା ପ୍ରତିଶତ ଧିମା ପଡ଼ିଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ଆଗାମୀ ତୃତୀୟ ଲହରର ସଂକେତ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ନିତୀ ଆୟୋଗ ସଦସ୍ୟ (ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ) ଡାକ୍ତର ଭିକେ ପଲ୍‌ କହିଛନ୍ତି, ‘କରୋନାର ତୃତୀୟ ଲହର କଥା କୁହାଯାଉଛି କାରଣ ଏବେ ହର୍ଡ ଇମ୍ୟୁନିଟିରେ ପହଞ୍ଚିନାହାନ୍ତି। ବହୁ ଲୋକସଂଖ୍ୟା ପାଇଁ ସଂକ୍ରମଣ ଭୟ ରହିଛି। ଆମେ ସଂକ୍ରମଣ ମାଧ୍ୟମରେ ହର୍ଡ ଇମ୍ୟୁନିଟି ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଚାହୁଁନାହୁଁ। ସଂକ୍ରମଣ କମିବା ହାର ଧିମା ହୋଇଯାଇଛି। ପରିସ୍ଥିତି ଖରାପ ନେହେଉ ତେଣୁ କୋଭିଡ୍‌ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବ୍ୟବହାର ବହୁତ ଜରୁରୀ।’

ଏହା ସହ ସେ କହିଛନ୍ତି ୧୦୦-୧୨୫ ଦିନ  ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ। ତେଣୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସତର୍କ ହେବା ସହ ଦାୟିତ୍ବ ନିର୍ବାହ କରିବାକୁ ହେବ ବୋଲି ଭିକେ ପଲ କହିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପଟେ ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ଡାଟା ଅନୁଯାୟୀ ଡ. ପଲ୍‌ କହିଛନ୍ତି, ସ୍ପେନ୍‌ରେ ୬୪ ପ୍ରତିଶତ ମାମଲା ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହରେ ବଢ଼ିଛି।  ସେହି ଭଳି ନେଦରଲାଣ୍ଡସ୍‌ରେ ୩୦୦ ପ୍ରତିଶତ

ଏହା ସହ ସେ କହିଛନ୍ତି ୧୦୦-୧୨୫ ଦିନ  ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ। ତେଣୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସତର୍କ ହେବା ସହ ଦାୟିତ୍ବ ନିର୍ବାହ କରିବାକୁ ହେବ ବୋଲି ଭିକେ ପଲ କହିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପଟେ ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ଡାଟା ଅନୁଯାୟୀ ଡ. ପଲ୍‌ କହିଛନ୍ତି, ସ୍ପେନ୍‌ରେ ୬୪ ପ୍ରତିଶତ ମାମଲା ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହରେ ବଢ଼ିଛି।  ସେହି ଭଳି ନେଦରଲାଣ୍ଡସ୍‌ରେ ୩୦୦ ପ୍ରତିଶତ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢ଼ିଛି।  

   Related Posts