Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ବଢ଼ିଲା ଚିନ୍ତା : ପିଆଜ କିଲୋ ୧୦୦ ଟଙ୍କା !
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଝାଡୁମାରି ପ୍ରଶଂସା ସାଉଁଟିଥିବା ଟ୍ରାଫିକ୍ କନେଷ୍ଟବଳ ଲଳିତ ମୋହନ ରାଉତ ସମ୍ମାନୀତ
  • ||
  • ଲେମ୍ବୁ ପାଣିରେ ସନ୍ଧବ ଲୁଣ ମିଶାଇ ସେବନ କଲେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ ଓଜନ
  • ||
  • ଆକର୍ଷଣୀୟ ଚାକିରୀ: ବିସ୍କୁଟ୍ ଚାଖିବାକୁ ମିଳିବ ୪୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦରମା
  • ||
  • ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମିଳିବ ମହାପ୍ରସାଦ ମିଳିବ
  • ||
  • ପୂଜା ପାଇଁ କଟକ ସହରରେ ମୁତୟନ ହେବେ ୩୦ପ୍ଲାଟୁନ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର ପଡିଆବାହଲରେ ଟ୍ରକ୍ ଚାପାରେ ମା’ ଓ ଶିଶୁପୁତ୍ରର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରେ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମ୍ବୋଧନ
  • ||
  • ସଞ୍ଜୁ ବାବାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ନେଇ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ବଡ ଖବର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମୋସ୍ ମିସାଇଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଭିଡିଓ ଜାରି କଲା ଭାରତୀୟ ନୌସେନା
  • ||

ଆମେରିକାରେ କରୋନା ଭୟ : ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ଜରୁରୀ ପରିସ୍ଥିତି ଜାରି

8/03/2020 at 10:42 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୮।୦୩: ସାରାବିଶ୍ବରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇସାରିଛି କରୋନା ଭାଇରସ । ଚୀନ୍‌ରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନା ଭାଇରସରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩ହଜାର ପାର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧ଲକ୍ଷ ଟପି ସାରିଲାଣି । ଚୀନ୍‌ ପରେ ଏବେ କରୋନାର ପ୍ରକୋପ ଆମେରିକାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲାନି । ତେବେ କରୋନାର ସଂକ୍ରମଣ ଦିନକୁ ଦିନ ବଢୁଥିବାର ଦେଖି ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ଜରୁରୀ ପରିସ୍ଥିତି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ନ୍ୟୁୟର୍କ ଗଭର୍ଣ୍ଣର୍‌ ଏଣ୍ଡ୍ରିଉ କୁମୋ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଜରୁରୀ ପରିସ୍ଥିତି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏନେଇ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଟ୍ବିଟ କରି ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

କୁମୋ ଟ୍ବିଟ୍ରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ନ୍ୟୁୟର୍କରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌  ବ୍ୟାପକ ଭାବରେ ବ୍ୟାପୁଥିବା ଦେଖି  ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଜରୁରୀ ପରିସ୍ଥିତି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଜରୁରୀ ପରିସ୍ଥିତି ଘୋଷଣା ହେବା ଦ୍ୱାରା ନ୍ୟୁୟର୍କର ଆଞ୍ଚଳିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗକୁ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ସମ୍ବଳ ମିଳିବ। ଯାହାଫଳରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ସେବା ଯୋଗଇଦେବାରେ ସହଜ ହେବ । ରାଜ୍ୟର  ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍‌ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ତୁରନ୍ତ କିଣାବିକା କରିବାପରିବେ  । ପରୀକ୍ଷାଗାର ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଜାଗା ଭଡ଼ା ନେଇ ପାଇ ଯୋଜନା କରାଯାଉଛି । ଜରୁରୀ ପରିସ୍ଥିତି ସମୟରେ କୌଣସି ସାମଗ୍ରୀ ଯଦି ଚଢା ଦାମ୍‌ରେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ବିକ୍ରି କରନ୍ତି । ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ । ଯଦି ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ରହିଛି । ତେବେ ସେଥିପାଇଁ ହେଲ୍‌ପ ଲାଇନ ନମ୍ବର ଜାରି କରାଯାଇଛି । ୮୦୦-୬୯୭-୧୨୨୦ ନମ୍ବର । ନଚେତ୍‌ https://dos.ny.gov/consumerprotection/ ରେ ନିଜର ଅଭିଯୋଗ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିପାରିବେ ।   

ସୂଚନାନୁସାରେ ଆମେରିକାର ୨୮ଟି ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ଭାଇରସରେ ୩୨୯ଟି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ସେପଟେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୫କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ସେହିପରି ଆମେରିକା ଉପ-ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ, କାର୍ଲିଫୋର୍ଣ୍ଣିଆ ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ଛିଡା ହୋଇଥିବା ଜାହାଜରେ ୨୧ଜଣ କରୋନା ଭାଇରସରେ ପଜେଟିଭ ଥିବାର ଖବର ଆସିଛି ।

   Related Posts