Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||

କରୋନା ମହାମାରୀର ଆତଙ୍କ ବେଳେ ଆଉ ଏକ ଅଜଣା ଭାଇରସ: ନେଲା ୨୦୦୦ ଘୁଷୁରୀଙ୍କ ଜୀବନ, ଆସାମରେ କୋକୁଆ ଭୟ

26/04/2020 at 3:40 PM

ଗୌହାଟୀ, ୨୬|୦୪:  ସାରା ବିଶ୍ୱ ଏବେ ମାରାତ୍ମକ କରୋନା ଭାଇରସ ସହ ଲଢେଇ କରୁଛି । ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଏକ ରହସ୍ୟମୟ ଭାଇରସ ପ୍ରାୟ ୨୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଘୁଷୁରୀଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇଛି । ଆସାମର ୬ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଏହି ଭାଇରସ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଘୁଷୁରୀଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲାଣି । ଏହାକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଶନିବାର ଘୁଷୁରୀ ମାଂସ ବିକ୍ରି ଓ ଖାଇବା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି ।

ଆସାମ କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ ଅତୁଲ ବୋରା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେଉଁମାନେ ଘୁଷୁରୀ ବ୍ୟବସାୟ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନେ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇପାରିବେ ନାହିଁ । ସେହିପରି ଘୁଷୁରୀ ମାଂସ ବିକ୍ରି ଓ ଖାଇବା ଉପରେ ବ୍ୟାନ୍ ଲାଗିଛି ।ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଘୁଷୁରୀମାନେ ଅପ୍ରାକୃତିକ ଭାବେ ପ୍ରାଣ ହରାଉଛନ୍ତି । ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ମୃତ ଘୁଷୁରୀଙ୍କ ନମୂନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଉଛି ।

ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ରିଜିଓନାଲ ଡିଜିଜ୍ ଡାଏଗ୍ନୋଷ୍ଟିକ୍ ଲାବୋରାଟୋରୀ ଓ ବାୟୋସେଫ୍ଟି ଲେବୁଲ-୩ ଲାବୋରେଟୋରୀ ଘୁଷୁରୀଙ୍କ ନମୂନା ସଂଗ୍ରହ କରିଛି । ଏବେସୁଦ୍ଧା ଘୁଷୁରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇପାରି ନାହିଁ । ତେବେ କୌଣସି ଅଜଣା ଭାଇରସ ପାଇଁ ଏପରି ହେଉଥିବା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ, ଏବେ ସରକାର ସମସ୍ତ କଂସେଇ ଖାନା ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା ପାଇଁ ୬ଟି ଜିଲ୍ଲାକୁ ସରକାର କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଘଟଣା ପରେ ଆସାମରେ କୋକୁଆ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଗୋଟିଏ ପଟେ କରୋନା ଭାଇରସ ସାରା ବିଶ୍ୱବାସୀ ଥରହର ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏହି ନୂଆ ବିପଦ ଚିନ୍ତା ବଢାଇ ଦେଇଛି ।

   Related Posts