Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ ସହ ସ୍ଵଦେଶ ଫେରିଲେ ପିଭି ସିନ୍ଧୁ, ଦିଲ୍ଲୀ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ହେଲା ଭବ୍ୟ ସ୍ଵାଗତ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଲାଗିଲା ଲଗାମ ! ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଘଟିନାହିଁ ଗୋଟିଏ ବି ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ ଘଟଣା, ଜୁନରେ କେବଳ ଦୁଇ
  • ||
  • ବୁଧବାରଠୁ ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ଟେଷ୍ଟ୍ ସିରିଜ୍ : ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଜୋରଦାର ଅଭ୍ୟାସ, ଓପନିଂ ଯୋଡିକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ବିରାଟ
  • ||
  • କଟକ : କାଲିଠୁ ଖୋଲିବ କଟକ ଜିଲ୍ଲାରେ ସମସ୍ତ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ, ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଦେଲେ ସୂଚନା
  • ||
  • ପାଟଣା : ପାଟଣାରେ କଳା ପଲସର୍ ଆତଙ୍କ, ବାଇକ୍ ଡିକି ଭାଙ୍ଗି ଲୁଟିନେଲେ ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନିଜ ବନ୍ଧୁକରୁ ନିଜକୁ ଗୁଳିକଲେ ସିକ୍ୟୁରିଟି ଗାର୍ଡ, ପାରିବାରିକ କଳହ ଯୋଗୁଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍, ରାସ୍ତାରେ ଛଟଛଟ ହୋଇ ଚାଲିଗଲା ଭଣଜା, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଖିବୁଜିଲା ମାମୁଁ…
  • ||
  • କଟକ : ତପ୍ତପାଣି ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ମକା ଓ କପା ବୋଝେଇ ଦୁଇ ଟ୍ରକ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ସିବିଏସ୍‌ଇ ଦ୍ବାଦଶ ପରୀକ୍ଷାରେ ଟପ୍ପର ହେଲେ ଓଡିଆ ଝିଅ ଅମ୍ରିତା
  • ||
  • ଆଠଗଡ : ଟିକା ନପାଇ ଫେରିଲେ ଲୋକେ, ୨ ଦିନ ଧରି ଆଠଗଡ ବ୍ଲକ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଟିକଦାନ ବନ୍ଦ
  • ||

ଚୀନ୍‌ରେ ବ୍ୟାପିଲାଣି ନୂଆ ଭାଇରସ୍ : ୬୦ ଲୋକ ଅସୁସ୍ଥ, ୭ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

6/08/2020 at 11:26 AM

ବେଜିଂ ୬।୮: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପରେ ଚୀନରେ ଏକ ନୂଆ ଭାଇରସ୍ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହି ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୀନରେ ୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ତେବେ ୬୦ ଜଣ ଲୋକ ଅସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି । ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ପୂର୍ବ ଚୀନ୍‌ର ଜିଆଙ୍ଗସୁ ଏବଂ ଅନହୁଇ ପ୍ରଦେଶରେ ଡଜନେ ଲୋକ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି । ଏହି ଭାଇରସ୍ ଏକ ପୋକ କାମୁଡିବା ଦ୍ବାରା ବ୍ୟାପୀଥାଏ ।

ଜିଆଙ୍ଗସୁରେ ୩୭ ଜଣ ଏବଂ ଅନହୁରେ ୨୩ ଜଣ ଅସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି । ଉଭୟ ରାଜ୍ୟରେ ଏହି ନୂଆ ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଏହି ଭାଇରସର ନାଁ ହେଉଛି ହୁୟାଙ୍ଗଶାନ ବାନୟାଙ୍ଗଭାଇରସ୍ । ଆପଣ ଏହାକୁ ସାଧାରଣ ଭାଷାରେ SFTS ଭାଇରସ୍ ମଧ୍ୟ କହିପାରିବେ ।

ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସର ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ପୋକ କାମୁଡିବା ପରେ ଯେତେବେଳେ ଭାଇରସ୍ ମଣିଷ ଶରୀରକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରେ ତାପରେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜ୍ବର ଏବଂ କାଶରେ ପୀଡିତ ହୋଇଥାଏ । ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ରୋଗୀର ଶରୀରରୁ ରକ୍ତ ପ୍ଲେଟଲେଟ୍ କମିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ।

ଯଦିଓ SFTS ଭାଇରସ୍ ନୂଆ ନୁହେଁ । କିନ୍ତୁ ଚୀନରେ ଏହାର ବିସ୍ତାର ଏହି ସମୟରେ ଏକ ନୂଆ କଥା । ୨୦୧୧ରେ ଚୀନ୍ ଏହାର ପାଥୋଜେନ୍ କୁ ପୃଥକ କରିଥିଲା । ଡାକ୍ତରମାନେ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ଭାଇରସ୍ ମଣିଷକୁ ଟିକ୍ କାମୁଡିବା ଦ୍ବାରା ହୋଇଥାଏ । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହାକୁ ବୁନ୍ୟା ଭାଇରସ୍ ବର୍ଗରେ ସ୍ଥାନିତ କରିଛନ୍ତି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହା ଦ୍ବାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୁଏ, ତେବେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଏହି କାରଣରୁ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପାରନ୍ତି ।

ଜିଜିଆଙ୍ଗ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ଡାକ୍ତର ସେଙ୍ଗ ଜିଫାଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି SFTS ଭାଇରସ୍ ମଣିଷ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନ୍ୟ ମଣିଷଙ୍କ ନିକଟରେ ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ । ଆମେ ଏହି ଭୟକୁ ଅସ୍ବୀକାର କରିପାରିବୁ ନାହିଁ । ଏହା ରୋଗୀର ଶ୍ବାସ ବା ରକ୍ତ ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ସୁସ୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନିକଟରେ ବ୍ୟାପିପାରେ ।

ଟିକ୍ କାମୁଡିବା କାରଣରୁ ଏହି ବିପଜ୍ଜନକ ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଦେଖାଯାଉଛି ବୋଲି ଡାକ୍ତରମାନେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ତଥାପି ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ଟିକ୍ କାମୁଡାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ।

ଚୀନ୍ ବ୍ୟତୀତ ଜାପାନ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ, ଭିଏତନାମ ଏବଂ ତାଇୱାନରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଭାଇରସ୍ ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଛି । ଏହି ଭାଇରସ୍ ର ଭାଇରାଲ୍ ହାର ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ । କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଏହା ୩୦ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ଏହି ଭାଇରସ୍ ହେତୁ ରୋଗୀମାନେ ଭୀଷଣ ଜ୍ବର, ବାନ୍ତି, ଝାଡା, ଏକାଧିକ ଅଙ୍ଗ ବିଫଳତା, ରକ୍ତ ପେଟଲେଟ୍ ହ୍ରାସ, ଧଳା ରକ୍ତ କଣିକା ଏବଂ ଯକୃତ ଏନଜାଇମ୍ ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ।

   Related Posts