Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶରେ ସଜେଇ ହେବେ ଶ୍ରୀଜିଉ, ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପ୍ରସ୍ତୁତି
  • ||
  • କୋଇଲା ଖଣି ଆବଣ୍ଟନ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଟି ତଳୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜନଗର : ଭୋଗ ଖାଇ ୧୫୦ ଅସୁସ୍ଥ, ୩୦ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡିଗଲା ମାଛଧରା ଟ୍ରଲର, ୫ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଉଦ୍ଧାର, ୪ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪୮୦କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରେନ୍‌ରେ କଟି ବାପା-ଝିଅ-ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କାଦେଲା ହାଇଓ୍ୱା ଟ୍ରକ, ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||

ଚୀନ୍‌ରେ ବ୍ୟାପିଲାଣି ନୂଆ ଭାଇରସ୍ : ୬୦ ଲୋକ ଅସୁସ୍ଥ, ୭ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

6/08/2020 at 11:26 AM

ବେଜିଂ ୬।୮: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପରେ ଚୀନରେ ଏକ ନୂଆ ଭାଇରସ୍ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହି ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୀନରେ ୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ତେବେ ୬୦ ଜଣ ଲୋକ ଅସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି । ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ପୂର୍ବ ଚୀନ୍‌ର ଜିଆଙ୍ଗସୁ ଏବଂ ଅନହୁଇ ପ୍ରଦେଶରେ ଡଜନେ ଲୋକ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି । ଏହି ଭାଇରସ୍ ଏକ ପୋକ କାମୁଡିବା ଦ୍ବାରା ବ୍ୟାପୀଥାଏ ।

ଜିଆଙ୍ଗସୁରେ ୩୭ ଜଣ ଏବଂ ଅନହୁରେ ୨୩ ଜଣ ଅସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି । ଉଭୟ ରାଜ୍ୟରେ ଏହି ନୂଆ ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଏହି ଭାଇରସର ନାଁ ହେଉଛି ହୁୟାଙ୍ଗଶାନ ବାନୟାଙ୍ଗଭାଇରସ୍ । ଆପଣ ଏହାକୁ ସାଧାରଣ ଭାଷାରେ SFTS ଭାଇରସ୍ ମଧ୍ୟ କହିପାରିବେ ।

ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସର ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ପୋକ କାମୁଡିବା ପରେ ଯେତେବେଳେ ଭାଇରସ୍ ମଣିଷ ଶରୀରକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରେ ତାପରେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜ୍ବର ଏବଂ କାଶରେ ପୀଡିତ ହୋଇଥାଏ । ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ରୋଗୀର ଶରୀରରୁ ରକ୍ତ ପ୍ଲେଟଲେଟ୍ କମିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ।

ଯଦିଓ SFTS ଭାଇରସ୍ ନୂଆ ନୁହେଁ । କିନ୍ତୁ ଚୀନରେ ଏହାର ବିସ୍ତାର ଏହି ସମୟରେ ଏକ ନୂଆ କଥା । ୨୦୧୧ରେ ଚୀନ୍ ଏହାର ପାଥୋଜେନ୍ କୁ ପୃଥକ କରିଥିଲା । ଡାକ୍ତରମାନେ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ଭାଇରସ୍ ମଣିଷକୁ ଟିକ୍ କାମୁଡିବା ଦ୍ବାରା ହୋଇଥାଏ । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହାକୁ ବୁନ୍ୟା ଭାଇରସ୍ ବର୍ଗରେ ସ୍ଥାନିତ କରିଛନ୍ତି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହା ଦ୍ବାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୁଏ, ତେବେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଏହି କାରଣରୁ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପାରନ୍ତି ।

ଜିଜିଆଙ୍ଗ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ଡାକ୍ତର ସେଙ୍ଗ ଜିଫାଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି SFTS ଭାଇରସ୍ ମଣିଷ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନ୍ୟ ମଣିଷଙ୍କ ନିକଟରେ ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ । ଆମେ ଏହି ଭୟକୁ ଅସ୍ବୀକାର କରିପାରିବୁ ନାହିଁ । ଏହା ରୋଗୀର ଶ୍ବାସ ବା ରକ୍ତ ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ସୁସ୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନିକଟରେ ବ୍ୟାପିପାରେ ।

ଟିକ୍ କାମୁଡିବା କାରଣରୁ ଏହି ବିପଜ୍ଜନକ ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଦେଖାଯାଉଛି ବୋଲି ଡାକ୍ତରମାନେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ତଥାପି ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ଟିକ୍ କାମୁଡାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ।

ଚୀନ୍ ବ୍ୟତୀତ ଜାପାନ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ, ଭିଏତନାମ ଏବଂ ତାଇୱାନରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଭାଇରସ୍ ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଛି । ଏହି ଭାଇରସ୍ ର ଭାଇରାଲ୍ ହାର ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ । କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଏହା ୩୦ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ଏହି ଭାଇରସ୍ ହେତୁ ରୋଗୀମାନେ ଭୀଷଣ ଜ୍ବର, ବାନ୍ତି, ଝାଡା, ଏକାଧିକ ଅଙ୍ଗ ବିଫଳତା, ରକ୍ତ ପେଟଲେଟ୍ ହ୍ରାସ, ଧଳା ରକ୍ତ କଣିକା ଏବଂ ଯକୃତ ଏନଜାଇମ୍ ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ।

   Related Posts