Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୁର୍କୀରେ ବଡ ଧରଣର ଭୂକମ୍ପ ପରେ ସୁନାମି: ପ୍ରକୃତି ରଚିଲା ତାଣ୍ଡବଲୀଳା, ୬ ମୃତ, ୨୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||
  • ବିଜେପିକୁ ତିର୍ତ୍ତୋଲବାସୀ ନିଶ୍ଚୟ ଜିତାଇବେ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତମୁଠାକୁ ଟାଣ କରିବେ- ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • PL 2020: ଗର୍ଜିଲା କ୍ରିସ୍ ଗେଲଙ୍କ ବ୍ୟାଟ୍, ରାଜସ୍ଥାନ ସମ୍ମୁଖରେ ୧୮୬ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଲା କିଙ୍ଗ୍ସ ଏକାଦଶ ପଞ୍ଜାବ
  • ||
  • ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଇକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ ରାସ୍ତା କଡକୁ ଖସିଲା ବସ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ସେନେଗଲ୍‌ ଉପକୂଳ ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ିଗଲା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ଡଙ୍ଗା: ୧୪୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ବଞ୍ଚିଗଲେ ୬୦
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରୁ ଆଉ ୮୭ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୨୩୭
  • ||
  • ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡିଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ୩୧ରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ଉତ୍ତର ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

ଏଣିକି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନ ଭତ୍ତା : ସ୍କୁଲରେ ମିଳିବ ଚାଉଳ, ଅଭିଭାବକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଯିବ ଟଙ୍କା

26/07/2020 at 12:38 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୬।୦୭: କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା ପାଇଁ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ରହିଛି । ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଭତ୍ତା । ଅଗଷ୍ଟ ୩୧ ଯାଏ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ବାବଦ ଚାଉଳ ଓ ରନ୍ଧା ଖର୍ଚ୍ଚ ଦିଆଯିବ । ଏନେଇ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୭ରୁ ଜୁନ୍‌ ୧୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଓ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପୁଣି ଜୁନ୍‌ ୧୪ରୁ ଅଗଷ୍ଟ ୩୧ ଯାଏ ଟଙ୍କା ମିଳିବ । ଏନେଇ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏମ୍‌ଡିଏମ୍‌ ରାଜ୍ୟ ନୋଡାଲ୍‌ ଅଫିସର୍‌ଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୫୭ ଦିନର ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଚାଉଳ ସ୍କୁଲ ପରିଚାଳନା କମିଟି (ଏସ୍‌ଏମ୍‌ସି) ଉପସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକମାନେ ସ୍କୁଲରେ ପିଲାଙ୍କୁ ବାଣ୍ଟିବେ । ଚାଉଳ ବ୍ୟତୀତ ରୋଷେଇ ପାଇଁ ହେଉଥିବା ଖର୍ଚ୍ଚ ଟଙ୍କା ସିଧାସଳଖ ପିଲା ବା ଅଭିଭାବକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ପଠାଯିବ । କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ନିୟମ କଡାକଡି ଭାବେ ପାଳନ କରି ପିଲାଙ୍କୁ ଚାଉଳ ଦିଆଯିବ । ଯଦି ସ୍କୁଲରେ ପିଲାଙ୍କୁ ବାଣ୍ଟିବା ପରେ ଚାଉଳ ବଳିପଡିଲା ତେବେ ସିଆର୍‌ସିସିମାନେ ଚାଉଳ ନିଅଣ୍ଟ ହେଉଥିବା ନିକଟତମ ସ୍କୁଲକୁ ପଠାଇବେ । ଯଦି କୌଣସି ସ୍କୁଲରେ ଚାଉଳ ନିଅଣ୍ଟ ହୁଏ ତେବେ ଅଭିଭାବକଙ୍କୁ କୁପନ୍‌ ଦିଆଯିବ । ପୂର୍ବଭଳି ସେମାନେ ନିକଟସ୍ଥ ଇପିଏସ୍‌ ବା ପିଡିଏସ୍‌ ଆଉଟ୍‌ଲେଟ୍‌ରୁ ଚାଉଳ ସଂଗ୍ରହ କରିପାରିବେ । ଯଦି ସ୍କୁଲରେ ହୋଇଥିବା ସଂଗରୋଧ କେନ୍ଦ୍ର, ଟିଏମ୍‌ସି, କୋଭିଡ୍‌ କେୟାର ହୋମ୍‌ ଖାଲି ହୋଇଯାଇଥିବ, ତେବେ ସେ ସ୍ଥାନ ବିଶୋଧନ କରାଯିବ । ସେଠାରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନ ଚାଉଳ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇପାରିବ ।

ଯେଉଁ ସ୍କୁଲରେ ସଂଗରୋଧ କେନ୍ଦ୍ର ବା କୋଭିଡ୍‌ କେୟାର ହୋମ୍‌ ଚାଲିଥିବ ହେଲେ ଚାଉଳ ଅଲଗା ଘରେ ରହୁଥିବ ସେଠାରେ ପିଲାଙ୍କୁ ଚାଉଳ ବଣ୍ଟାଯିବନି । ସେ ସ୍ଥାନରୁ ଚାଉଳ ଅଣାଯାଇ ନିକଟସ୍ଥ ସ୍କୁଲରେ ବଣ୍ଟନ ହେବ । ଆଉ ଯେଉଁଠି ଚାଉଳ ବାହାରକୁ ଆଣିବା ସମ୍ଭବ ହେବନି ସେଠାରେ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକମାନେ ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଜରିଆରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଜଣାଇବେ ।

   Related Posts