Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପରିବାର ପାଇଁ ଏତିକି ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡି ଯାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଚାଣକ୍ୟ ଅହମଦ ପଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • Snack Video ସମେତ ପୁଣି ୪୩ଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ କଲେ ଭାରତ ସରକାର
  • ||

କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ବାହାରିଲେ ସୋସାଇଟି କିମ୍ବା କଲୋନୀ ସିଲ୍ କରିବାକୁ ଜାରି ହେଲା ନୂଆ ନିୟମ

4/06/2020 at 5:00 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୪/୦୬ : କରୋନା ପଜିଟିଭ ମାମଲା ଆସିଲେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପୁରା କଲୋନୀକୁ କିମ୍ବା ହାଉସିଂ ସୋସାଇଟିକୁ ସିଲ କରି ଦିଆଯାଉଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ କରୋନା ମାମଲା ଯୋଗୁଁ ପୁରା ସୋସାଇଟିକୁ ସିଲ କରିବା ଫଳରେ ଲୋକେ ନାନା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଲେ | ଯାହାଫଳରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ନିୟମ ବଦଳାଇ ଦିଆଯାଇଛି | ନୂଆ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି କଲୋନୀ କିମ୍ବା ହାଉସିଂ ସୋସାଇଟିରୁ କରୋନା ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲେ ପୁରା କଲୋନୀକୁ ସିଲ କରାଯିବ ନାହିଁ | ବରଂ କେବଳ ସେହି ଟାୱାରକୁ କିମ୍ବା ସେହି ଫ୍ଲୋରକୁ ହିଁ ସିଲ କରାଯିବ | ଏହି ନିର୍ଣ୍ଣୟ ନେବା ଅଧିକାର ଜିଲ୍ଲା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଛି | ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଓ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏନେଇ ଆଦେଶ ଜରି କରିବା ପରେ ଏହିଭଳି ନିର୍ଣ୍ଣୟ ନିଆଯାଇଛି | ନୂଆ ଆଦେଶରେ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ ଏରିଆ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରାଯାଇଛି |

ଗୌତମବୁଦ୍ଧ ନଗର ଜିଲ୍ଲା ଅଧିକାରୀ ସୁହାସ ଏଲୱାଇ ଏକ ଆଦେଶରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଆଦେଶ ପରେ ସହରମାନଙ୍କରେ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଏରିଆ ପୁଣିଥରେ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରାଯାଇଛି | ଯଦି କୌଣସି ବଡ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟରେ କରୋନା ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସେ ତାହେଲେ ତାହେଲେ ହାଉସିଂ ସୋସାଇଟିରେ ସେହି ଗୋଟିଏ ଟାୱାରକୁ ସିଲ କରାଯିବ | ଯଦି ଗୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ପଜିଟିଭ ମାମଲା ବାହାରେ ତାହେଲେ ପୂର୍ବରୁ ଜାରି ହୋଇଥିବା ଆଦେଶ ଅନୁସାରେ, ୫୦୦ ମିଟର ବିଶିଷ୍ଟ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଏରିଆ ଏବଂ ୨୫୦ ମିଟରର ବଫର ଜୋନ ଚିହ୍ନଟ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହିବ |

ଅପରପକ୍ଷରେ ଯଦି ଦୁଇଟି ଟାୱାରରେ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ମାମଲା ବାହାରେ ଏବଂ ଉଭୟ ଟାୱାର ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ୫୦୦ ମିଟରରୁ ଅଧିକ ଥାଏ ତାହେଲେ ସେହି ସୋସାଇଟି କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ ଘୋଷିତ ହେବନାହିଁ | ଆରଡବ୍ଲୁଏ ଓ ହାଉସିଂ ଶୋସିଟିରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧ ପରେ ଏହିଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି | କାରଣ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଗାଜିଆବାଦରେ ଏକ କରୋନା ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ପୁରା ସୋସାଇଟିକୁ ସିଲ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା ଫଳରେ ସୋସାଇଟିରେ ହଙ୍ଗାମା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା |

ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି କରି ସେହି ପୁରୁଣା ନିୟମ ରଖିଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ସେଥିରେ ଆଉ ଏକ ଲାଇନ ଯୋଡି ଦେଇଛନ୍ତି | ସେ କହିଛନ୍ତି ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖି ଜିଲ୍ଲା ଅଧିକାରୀ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ନେବେ | ସେଥିପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀରେ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ ପାଇଁ ୫୦୦ ମିଟରର ପୁରୁଣା ନିୟମ ହିଁ ଲାଗୁ କରାଯାଉଛି | ଦିଲ୍ଲୀରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୬୦ ରୁ ଅଧିକ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ ରହିଛି |

   Related Posts