Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୀ ସ୍ବର୍ଗ ଦ୍ବାରରୁ ହଟିଲା କଟକଣା, ସଂକ୍ରମଣ କମୁଥିବାରୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ‘କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ହେବ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ସିରିଜ୍, ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଭରସା ରଖିବାକୁ ହେବ’: ହରଭଜନ ସିଂହ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ବଜେଟ୍‌ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ଡାକିଲା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ରଣନୀତି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୧,୧୫୭ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୬୫୩ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ.ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ କରୋନା, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍
  • ||
  • ମହାକାଶରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇଛି ସ୍ପେସଏକ୍ସର ଫାଲକନ-୯, ବିପଦରେ ଭାରତର ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କିଶୋର ଉପାଧ୍ୟାୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୦୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୩୧୧୬୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି ଡାକ୍ତରାଣୀ, ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ମୋନାଲିସା
  • ||

ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ନୂଆ ନିୟମ: ପାସ୍ କରିବାକୁ ହେଲେ ଉଭୟ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ଏବଂ ବିସ୍ତୃତ ପରୀକ୍ଷାରେ ୫୦ ମାର୍କରୁ ଅନ୍ୟୂନ୧୫ ମାର୍କ ଲେଖାଏଁ ରଖିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ

14/12/2018 at 7:10 PM

କଟକ ୧୪|୧୨: ବାହାରିଲା ମାଟ୍ରିକ୍‌ପରୀକ୍ଷା ସୂଚୀ । ଏଥର  ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୨୨ ରୁ ମାଟ୍ରିକ୍ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେବ । ପରୀକ୍ଷା ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ । ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ପରୀକ୍ଷା ଢାଞ୍ଚାରେ କିଛିଟା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି । ଏଥର ସଂକ୍ଷୀପ୍ତ ହେଉକି ଦୀର୍ଘଉତ୍ତର ୧୫ ରଖିବାକୁ ବାଧ୍ୟ।….

ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୨୨ରୁ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ।  ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ ତାରିଖ ଯାଏ ଚାଲିବ । ଓଡ଼ିଶା ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁଏହି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ପ୍ରଥମ ଦିନ ଫାଷ୍ଟ ଲାଙ୍ଗୁଏଜ୍‌ ମାତୃଭାଷା ଥିବା ବେଳେ ୨୫ରେ ଇଂରାଜୀ ଓ୨୭ ତାରିଖରେ ହିନ୍ଦୀ ଓ ୨୮ ତାରିଖରେ ସଂସ୍କୃତ ପରୀକ୍ଷା ହେବ । ମାର୍ଚ୍ଚ ୨ ତାରିଖରେ ଗଣିତ , ୩ତାରିଖରେ ଭିଜୁଆଲ୍ ଆର୍ଟ ପ୍ରାକ୍ଟିକାଲ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ହେବ । ସେହିପରି ମାର୍ଚ୍ଚ ୬ ତାରିଖରେ ବିଜ୍ଞାନପରୀକ୍ଷା ଓ ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ରେ ସାମାଜିକ ବିଜ୍ଞାନ ପରୀକ୍ଷା ହେବ । ରେଗୁଲାର ପରୀକ୍ଷା ଗୁଡିକ ସକାଳ ୯ଟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ପୂର୍ବାହ୍ନ ସାଢେ ୧୧ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ । କେବଳ ଗଣିତ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁଅଧିକ ଅଧଘଣ୍ଟା ସମୟ ଦିଆଯିବ । 

ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ଢାଞ୍ଚାରେ କିଛିଟା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀମାନେ କେବଳ ସବଜେକ୍‌ଟିଭ କିମ୍ବା ଅବଜେକ୍ଟିଭ୍‌ ବା ଓଏମ୍ଆରରେପାସ୍‌ ମାର୍କ ରଖି ପାସ୍‌ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ପାସ୍‌ କରିବାକୁ ହେଲେ ଉଭୟ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ଏବଂ ବିସ୍ତୃତପରୀକ୍ଷାରେ ୫୦ ମାର୍କରୁ ୧୫-୧୫ ମାର୍କ ରଖିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ । ଏହାସହ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୩ଟି ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ରସେଟ୍‌ ବଦଳରେ ୪ଟି ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ସେଟ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ମାଟ୍ରିକ୍‌ ରେଗୁଲାର ପରୀକ୍ଷାସହ ମଧ୍ୟମା ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୨୨ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨ ତାରିଖରେ ସରିବ । ସେହିପରିଷ୍ଟେଟ୍‌ ଓପନ୍‌ ସ୍କୁଲ ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୨୨ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ମାର୍ଚ୍ଚ ୬ ତାରିଖପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ।

   Related Posts