Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜି ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୪୦ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଏସ୍‌ସିବିରୁ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ହାଇଦର ଫେରାର ଘଟଣା : ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ମଙ୍ଗଳାବାଗ ପୋଲିସ
  • ||
  • ନୂଆପଡା : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା କାର୍, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭୁବନେଶ୍ବରର ୩ଟି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ସିଲ୍, ଖୁଲମଖୁଲା କୋଭିଡ୍ ନିୟମର କରିଥିଲେ ଉଲଂଘନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ସୁରଟରୁ ଫେରୁଥିଲେ ପ୍ରବାସୀ, ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଗଛରେ ପିଟିହେଲା କାର୍, ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ହାଇଦର ପାଇଁ ନଥିଲା ପୋଲିସ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା, କିନ୍ତୁ ପାଖରେ ଥିଲେ ଯୁବତୀ’ – ଲେଖାଶ୍ରୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଆଜିଠାରୁ ୧୫ ଦିନ ସମ୍ବଲପୁର ବାର୍ ବନ୍ଦ, କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ସୋର : ସରିଥିଲା ନିର୍ବନ୍ଧ, ହେଲେ ପଡିପାରିଲାନି ହାତଗଣ୍ଠି, ଶେଷରେ କାହିଁକି ଝୁଲିପଡିଲେ ଯୁବତୀ ?
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ : ନନ୍ଦନକାନନରୁ ଇନ୍ଦୋର ଯାଉଛନ୍ତି ୧୩ ଜୀବଜନ୍ତୁ, ଧଳା ବାଘୁଣୀ ଓ କଳା ବାଘ ସାମିଲ
  • ||

ICMRର ନୂଆ ରିପୋର୍ଟରେ ଆସିଛି ଚିନ୍ତାଜନକ ସଙ୍କେତ, ଦେଶରେ କରୋନା ସ୍ଥିତି ନେଇ ବଢିଲା ଚିନ୍ତା

10/04/2020 at 10:31 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦।୦୪: କିଛି ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ICMR) କରୋନା ଭାଇରସ ନେଇ ରାଣ୍ଡମ ସାମ୍ପଲିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଯାଞ୍ଚ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଏହା ଦ୍ବାରା  ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ଯେ, କରୋନା ଭାଇରସ୍ କମ୍ୟୁନିଟି ସ୍ତରରେ ସଂକ୍ରମଣ ହେଉଛି କି ନାହିଁ ତାହାର ସତ୍ୟାସତ୍ୟ ଜାଣିବା । ସାଧାରଣ ଭାଷାରେ କହିବାକୁ ଗଲେ , ଭାରତରେ କରୋନା ଭାଇରସ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି ନା ନାହିଁ | ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦେଶର କିଛି କ୍ଲଷ୍ଟରରେ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ସଂକ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ଏକ ହୀନ୍ଦି ଦୈନିକ ଅନୁଯାୟୀ, ଫେବୃଆରୀରୁ ଏପ୍ରିଲ 2 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଇସିଏମଆର କରୋନା ଭାଇରସରେ ୫୯୧୧ଜଣ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ରୋଗ (SARI) ପରୀକ୍ଷା କରିଛି। ଏହା ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି ଯେ ଏହି ୧୦୪ ବା ୧.୮ ପ୍ରତିଶତ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ | ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଦେଶର ୧୫ ଟି ରାଜ୍ୟର ୩୬ ଟି ସହରରେ କରାଯାଇଥିଲା | ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ SARI ମାମଲାର ୧ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ରହିଛି । ତାହାମଧ୍ୟରୁ ଗୁଜୁରାଟ – ୭୯୨ ଟି ମଧ୍ୟରୁ ୧୩ ଟି ଅର୍ଥାତ୍ ୧.୬%, ତାମିଲନାଡୁ ୫୭୭ଟି ମଧ୍ୟରୁ ୫ ଅର୍ଥାତ୍ ୦.୯%, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୫୫୩ ଟି ମାମଲା ମଧ୍ୟରୁ୨୧ ଟି ଅର୍ଥାତ୍ ୩.୮% ଏବଂ କେରଳ ୫୦୨ରୁ ୧ଟି ଅର୍ଥାତ୍‌ ୦.୨ ପ୍ରତିଶତ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି |ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, ସରକାର ଏହି ରାଜ୍ୟ ତଥା ଜିଲ୍ଲା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ। କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ମାମଲାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଏହି ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍। ଏହି ୫୯୧୧ଟି ମାମଲା ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୨ ଟି ପଜିଟିଭ୍‌ ମାମଲା ଆସିଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ସହ ସିଧାସଳଖ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଥିଲା | ଦ୍ୱିତୀୟ ମାମଲା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯାତ୍ରା ସହିତ ଜଡିତ | ତଥାପି, ସେଠାରେ ୫୯ ଟି ପଜିଟିଭ୍‌ ମାମଲା ଅଛି ଯାହାର କୌଣସି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଭ୍ରମଣ ଇତିହାସ ନାହିଁ | ଅର୍ଥାତ୍ ସେମାନେ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଛନ୍ତି।

ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୪ ରେ ଆସିଥିବା ଆଇସିଏମଆର ପ୍ରଥମ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ,  ସେହି ସମୟରେ କରୋନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କର SARI ଟେଷ୍ଟରେ କୌଣସି ପଜିଟିଭ୍‌ ମିଳିନଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଏହି ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ଯେ SARI ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଏହା ପରେ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫ ରୁ ୨୧ ମଧ୍ୟରେ ପରୀକ୍ଷା ହୋଇଥିବା 106 ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ 2 ଜଣ ପଜିଟିଭ୍‌ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ସେହିପରି ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୨ ରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୮ ମଧ୍ୟରେ ପରୀକ୍ଷା ହୋଇଥିବା ୨୮୭୭ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪୮ ଜଣ ରୋଗୀ SARI ପରୀକ୍ଷାରେ ପଜିଟିଭ୍‌ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ସେହିଭଳି ଅନ୍ୟ ଏକ ଆଇସିଏମଆର ରିପୋର୍ଟରେ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, କରୋନା ପଜିଟିଭ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୯୩.୩ ପ୍ରତିଶତ ବୟସ ୫୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ। ୮୧.୪ ପ୍ରତିଶତ ରୋଗୀ ୪୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ। ଆଇସିଏମଆର  ଦ୍ୱିତୀୟ ରିପୋର୍ଟରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୪ ପୂର୍ବରୁ SARI ପରୀକ୍ଷା କରୁଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଶୂନ ଥିଲା। ଯାହାକି ୨ ଏପ୍ରିଲ ସୁଦ୍ଧା ୨.୬ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି |

   Related Posts