Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୁର୍କୀରେ ବଡ ଧରଣର ଭୂକମ୍ପ ପରେ ସୁନାମି: ପ୍ରକୃତି ରଚିଲା ତାଣ୍ଡବଲୀଳା, ୬ ମୃତ, ୨୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||
  • ବିଜେପିକୁ ତିର୍ତ୍ତୋଲବାସୀ ନିଶ୍ଚୟ ଜିତାଇବେ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତମୁଠାକୁ ଟାଣ କରିବେ- ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • PL 2020: ଗର୍ଜିଲା କ୍ରିସ୍ ଗେଲଙ୍କ ବ୍ୟାଟ୍, ରାଜସ୍ଥାନ ସମ୍ମୁଖରେ ୧୮୬ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଲା କିଙ୍ଗ୍ସ ଏକାଦଶ ପଞ୍ଜାବ
  • ||
  • ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଇକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ ରାସ୍ତା କଡକୁ ଖସିଲା ବସ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ସେନେଗଲ୍‌ ଉପକୂଳ ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ିଗଲା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ଡଙ୍ଗା: ୧୪୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ବଞ୍ଚିଗଲେ ୬୦
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରୁ ଆଉ ୮୭ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୨୩୭
  • ||
  • ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡିଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ୩୧ରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ଉତ୍ତର ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

ମୋଦି ସରକାର ଉପହାର : ରାମସେତୁ ଯାଏଁ କରନ୍ତୁ ଯାତ୍ରା, ନିର୍ମାଣ ହେବ ନୂଆ ରେଳ ଲାଇନ

25/12/2018 at 7:09 PM

ରାମେଶ୍ୱର ୨୫/୧୨ : ରାମେଶ୍ୱରମ-ଧନୁଶକୋଡ଼ି ସେକ୍ସନ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପୁଣି ଠାରେ ରେଳ ଲାଇନର ପୁନରାବୃତ୍ତି କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି | ସେଥିପାଇଁ ତାମିଲନାଡୁରେ ପୁରୁଣା ପମ୍ବନ ପୋଲ ଜାଗାରେ ନୂଆ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ | ୧୯୬୪ ମସିହାରେ ଯେଉଁ ରେଳ ଲାଇନ ପାଣିରେ ଭାସି ଯାଇଥିଲା ସେହି ରେଳ ଲାଇନକୁ ପୁଣି ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ | ଏହି ରେଳ ଲାଇନ ନିର୍ମାଣ ହେବାପରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ରାମସେତୁକୁ ସିଧା ରେଳପାଠ ଜରିଆରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯାଇପାରିବ | ଧାନୁଶକୋଡ଼ିରୁ ହିଁ ରାମସେତୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ରାମେଶ୍ୱର ଠାରୁ ଧାନୁଶକୋଡ଼ି ରେଳ ଲାଇନ ୧୮ କି:ମି: ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରିବ୍ୟାପ୍ତ |


ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ରେଳବାଇ ପମ୍ବନ ସେତୁର ସାମନ୍ତରା ଭାବେ ନୂଆ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ କରିବ | ଏହି ନୂଆ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ମଞ୍ଜୁରୀ ମଧ୍ୟ ମିଳିସାରିଛି | ଏହି ପୋଲ ନିର୍ମାଣରେ ୪୫୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି | ଆସନ୍ତା ଜାନୁଆରୀ ମାସେରୁ ଏହି ପୋଲ ନିର୍ମାଣ କାମ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି |


ପମ୍ବନ ସେତୁ ତାମିଲନାଡୁକୁ ରାମେଶ୍ୱରଂ ସହ ଯୋଡ଼ିଥାଏ | ୧୯୧୪ ମସିହାରେ ପମ୍ବନ ସେତୁ ଉଦଘାଟନ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ସେତୁର ବିଶେଷତ୍ୱ ଥିଲା ଯେ, ପୋଲ ଉପରେ ଟ୍ରେନ ଚଳାଚଳ କଲାବେଳେ ପୋଲ ତଳେ, ପାଣିରେ ଜାହାଜ ଯିବା ଆସିବା କରୁଥିଲା |


୧୯୬୪ ମସିହାରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡରେ ୧୭. ୨୦ କି:ମି: ଲମ୍ବା ରେଳ ଲାଇନ ଧୋଇ ହୋଇଯାଇଥିଲା | ସେହିଦିନଠାରୁ ଏହି ପୋଲ ସେମିତି ପଡିଛି | ସରକାର ଏହି ସେତୁର ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରିନଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ମୋଦି ସରକାର ଏବେ ଏହି ସେତୁର ପୁନଃନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଛନ୍ତି | ତେବେ ଏହି ସେତୁ ନିର୍ମାଣରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଧୁନିକ କୌଶଳ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ | ସମୁଦ୍ରରେ ବଡ ବଡ ଜାହାଜ ଏବଂ ଷ୍ଟିମର ଯିବା ପାଇଁ ଭରଟିକାଲ ଲିଫ୍ଟ ସାହାଯ୍ୟରେ ସେତୁର ୬୩ ମିଟର ଅଂଶ ରେଳ ଲାଇନ ସହ ଉପରକୁ ଉଠିଯିବ | ଯାହାଫଳରେ ସେତୁର କୌଣସି କ୍ଷତି ଘଟିବ ନାହିଁ |

ରେଳ ଲାଇନର ଦୁଇ ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ଉଠିବାକୁ ଥିବ ଅଂଶରେ ଏହି ସେତୁକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବ ପାଇଁ ଟାୱାର ବସାଯିବ | ଏହି ରେଳ ଲାଇନରେ କମ୍ପୋଜିଟ ସ୍ଲିପର ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ | ଯାହା ଫଳରେ ସମୁଦ୍ରର ଲୁଣି ପାଣି ରେଳ ଲାଇନର କୌଣସି କ୍ଷତି ଘଟାଇ ପାରିବନାହିଁ |

   Related Posts