Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||

କରୋନାର ପରିବର୍ତ୍ତିତ ରୂପ, ମାସ୍କ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଦେଇପାରେ ମାତ୍ : ଅଧ୍ୟୟନ

26/09/2020 at 4:47 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬।୯: ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏକ ନୂଆ ଅଧ୍ୟୟନ ପରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ହେଉଛି । ଏହା ଫଳରେ ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାଇରସ୍ ର ପରିବର୍ତ୍ତିତ ରୂପ ମାସ୍କ କିମ୍ବା ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ମଧ୍ୟ ମାତ୍ ଦେବ । ୱାଶିଂଟନ୍ ପୋଷ୍ଟରର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠୁ ବଡ ଅନୁବଂଶିକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଆମେରିକାର ଟେକ୍ସାସ୍, ହ୍ୟୁଷ୍ଟନରେ କରୋନାର ଦ୍ବିତୀୟ ଲହର ସମୟରେ କରୋନା ୯୯.୯ ପ୍ରତିଶତ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା କରୋନାର ପରିବର୍ତ୍ତିତ ରୂପ ଡି୬୧୪ଜି ।

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ର ନୂଆ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଡି୬୧୪ଜିକୁ ନେଇ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇସାରିଛି । ମାତ୍ର ନୂଆ ଅଧ୍ୟୟନରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ନୂଆ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିଷୟରେ ଅତିରିକ୍ତ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ବୁଧବାର MedRxiv ଜର୍ଣ୍ଣାଲରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । ନୂଆ ରୂପକୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ, କିନ୍ତୁ ତୁଳନାତ୍ମକ ଭାବରେ କମ୍ ସାଂଘାତିକ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି ।

ରିସର୍ଚ୍ଚରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଏକ ନୂଆ ପରିବେଶରେ ନିଜକୁ ଏଭଳି କରିଛି ଯାହା ଦ୍ବାରା ଏହା ସାମାଜିକ ଦୂରତା, ହାତ ଧୋଇବା ଏବଂ ମାସ୍କ ପରିଧାନକୁ ମଧ୍ୟ ମାତ୍ ଦେଇପାରିବ । ଆମେରିକାର ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଆଲର୍ଜି ଏବଂ ଇନଫେକସନ ରୋଗର ଭାୟରୋଲୋଜିଷ୍ଟ ଡେବିଡ୍ ମୋରେନ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ନୂଆ ଭାଇରସ୍ ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ହୋଇପାରେ, ଯାହାଦ୍ବାରା କରୋନାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପ୍ରୟାସ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରେ ।

   Related Posts