Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଓଏସଏପି ଯବାନଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ଗଛରେ ଝୁଲୁଛି ମୃତଦେହ
  • ||
  • କ୍ଲାସରୁମ୍ ଭିତରକୁ ପଶିଆସିଲା ବାଘ, ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗୋଡାଇ ଗୋଡାଇ କଲା ଘାଇଲା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୧୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୫୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୯୫୯୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମାର୍ଗଶିର ଗୁରୁବାରରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ନେଇଗଲେ ହୁଣ୍ଡି ଓ ସୁନା ଗହଣା
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟ ଦଙ୍ଗା ବେଳେ କେଉଁ ସରକାର ଥିଲା ? ସିବିଏସଇର ପ୍ରଶ୍ନକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଜୋର
  • ||

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କରୁଛନ୍ତି ବଡ ପ୍ରସ୍ତୁତି, ବେସରକାରୀ ହେଉ ବା ସରକାରୀ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମିଳିବ ଉପହାର

30/07/2021 at 11:46 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦/୭: ଅକ୍ଟୋବର ୧ରୁ ଦେଶରେ ଲେବର କୋଡ ନିୟମ ଲାଗୁ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି । ଏହି ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବା ମାତ୍ରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଟେକ ହୋମ ସାଲାରୀ ଏବଂ ପିଏଫ୍ ଷ୍ଟ୍ରକ୍ଚର ବଦଳିଯିବ । ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ନିଆଯାଉଥିବା ବେତନ କମିବା, ଯେତେବେଳେ ଅର୍ଥ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ପାଣ୍ଠି ଅର୍ଥାତ୍ PF ରେ ଜମା ହେବା ଅଧିକ ହେବ ।

ପ୍ରକୃତରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଚାରିଟି ଶ୍ରମ ଆଇନକୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଜୁଲାଇ ୧ରୁ ଶ୍ରମ ସଂହିତା ନିୟମ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ ନଥିଲେ । ଏହି ଚାରୋଟି ସଂକେତ ଅଧୀନରେ, ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଏହି ନିୟମଗୁଡିକୁ ଅବଗତ କରାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ, କେବଳ ସେତେବେଳେ ସଂପୃକ୍ତ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ଏହି ନିୟମଗୁଡିକ ସୃଷ୍ଟି ହେବ ।

ଶ୍ରମ ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବା ପରେ, ଦରମା ଗଠନରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ନୂତନ ନିୟମ ସହିତ, କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମାସିକ ଦରମା ଏବଂ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ପାଣ୍ଠିର ହିସାବ ପଦ୍ଧତିରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ । ଶ୍ରମ ଶିଳ୍ପ ସମ୍ପର୍କ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, ଦରମା, ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଏକ ନୂତନ ନିୟମ ଲାଗୁ କରିବା ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅଛି ।

ଚାରୋଟି ଶ୍ରମ ସଂକେତ ଅନୁଯାୟୀ ୪୪ଟି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଶ୍ରମ ଆଇନ ସମନ୍ୱିତ ହୋଇପାରିବ । ପରିବର୍ତ୍ତନ ପରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବେସିକ ଦରମା ୧୫୦୦୦ ରୁ ୨୧୦୦୦ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ । କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସର୍ବନିମ୍ନ ମାସିକ ଦରମା ଶ୍ରମିକ ସଂଗଠନ ଦାବି କରିଆସୁଛି । ଯଦି ଏମିତି ହୁଏ ତାହେଲେ ନିଶ୍ଚୟ ଆପଣଙ୍କ ଦରମା ବଢିବ । ନୂତନ ମଜୁରୀ ସଂକେତ ଅନୁଯାୟୀ ଭତ୍ତା ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ରଖାଯିବ । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୋଟ ବେତନର ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ବାର୍ଷିକ ବେତନ ହେବ ।

PF ରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅବଦାନ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଦ୍ୱାରା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଉପରେ ଆର୍ଥିକ ବୋଝ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ଏହା ସହିତ, ବେସିକ ଦରମା ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଇଟିର ପରିମାଣ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ହେବ । ଏହା ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଦେଢ ଗୁଣ ଅଧିକ ହୋଇପାରେ । ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀର ବାଲାନ୍ସ ସିଟ୍ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ।

   Related Posts