Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପଳାତକ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାକୁ ଦେବାଳିଆ ଘୋଷଣା କଲେ ଲଣ୍ଡନ ହାଇକୋର୍ଟ
  • ||
  • ଅକ୍ଟୋବର ୩ରେ JEE ଆଡଭାନ୍ସଡ୍‌ ପରୀକ୍ଷା, କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରୁ ଦିନକରେ ୨୮୬ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୨୩୧ ସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୨୨୦୪ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୪୮୯ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ପେଗାସସ ତାଲିକାରେ ଇଡି ଅଫିସର, ବିଏସଏଫର ପୂର୍ବତନ ଡିଜି ଓ କେଜ୍ରିଓ୍ଵାଲଙ୍କ ସହଯୋଗୀଙ୍କ ନାମ
  • ||
  • ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଦାୟିତ୍ଵ, ଦୂର କରିବେ ଅସ୍ଥିରତା !
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବଳିଆପଣ୍ଡାରେ ‘ଡ୍ରିଙ୍କ୍‌ ଫ୍ରମ୍‌ ଟ୍ୟାପ୍‌ ମିଶନ୍’ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ପ୍ରଲୋଭନ ଦେଖାଇ ନାବାଳିକାଙ୍କ ସହ ଶାରିରୀକ ସମ୍ପର୍କ, ବିବାହ ପାଇଁ କହିବାରୁ ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ମୁହୂର୍ତ୍ତର ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍ କଲେ ଯୁବକ !
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍, ଦମ୍ପତ୍ତି ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ୧୦ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସିତ, ଜଳସ୍ତର ୬୦୯.୯୩ ଫୁଟ
  • ||

ନୂତନ ଇତିହାସର ସାକ୍ଷୀ ଅଯୋଧ୍ୟା : ରାମ ମନ୍ଦିରର ଆଧାରଶୀଳା ସ୍ଥାପନ କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ରୁପା କୋଦାଳରେ ମାଟି ହାଣି ପୋତିଲେ ପାରିଜାତ ଚାରା

5/08/2020 at 3:04 PM

ଅଯୋଧ୍ୟା, ୦୫|୦୮: ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ବୁଧବାର ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ମନ୍ଦିରର ଭୂମି ପୂଜନ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରାୟ ୫୦୦ ବର୍ଷର ଅପେକ୍ଷା ପରେ ବୁଧବାର ଅଯୋଧ୍ୟାନଗରୀ ପୁଲକିତ ହୋଇଛି । କୋଟି କୋଟି ରାମ ଭକ୍ତଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ସାକାର ହୋଇଛି । ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ରାମ ମନ୍ଦିରର ଭୂମି ପୂଜନ ଉତ୍ସବ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି । ଏହାସହ ମନ୍ଦିରର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ଶୀଳା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛନ୍ତି । ଭୂମି ପୂଜନର ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ୧୨ଟା ୪୪ ଥିଲା । ଏହାପୂର୍ବରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୀତିନୀତିରେ ମହାଆୟୋଜନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ୧୨ଟା ୭ରେ ମୋଦୀ ଭୂମି ପୂଜନ ପାଇଁ ପହଁଚିଥିଲେ । ୨ ମିନଟ  ମଧ୍ୟରେ ଭୂମି ପୂଜନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିଲା 

ଯଜମାନ ଭାବେ ମୋଦୀ ଭୂମି ପୂଜନ ସ୍ଥଳର ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ବସିଥିଲେ । ବିଦ୍ୱାନମାନେ ମନ୍ତ୍ରପାଠ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ଆରଏସଏସ ମୁଖ୍ୟ ମୋହନ ଭାଗବତ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ଓ ରାଜ୍ୟପାଳ ଆନନ୍ଦିବେନ୍ ମଧ୍ୟ ପୂଜାରେ ସାମିଲ ଥିଲେ । ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରପାଠକୁ ଦୋହରାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । 

ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ମୋଦୀ ଆଧାରଶୀଳା ରଖିଥିଲେ । ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ରାମଲାଲା ବିରାଜମାନ ଥିଲେ ସେଠାରେ ୯ଟି ଶୀଳା ରଖାଯାଇଥିଲା । ଏହାକୁ ଧଳା କପଡାରେ ଆଚ୍ଛାଦିତ କରାଯାଇଥିଲା ।

ରାମଲାଲାଙ୍କ ଆରତୀ ପରେ ମୋଦୀ ପାରିଜାତ ଗଛ ଲଗାଇଥିଲେ । ପାରିଜାତ ଚାରା ଲଗାଇବା ପାଇଁ ମୋଦୀଙ୍କ ପାଇଁ ରୁପାର କୋଦାଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଫୁଲକୁ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କଠାରେ ପୂଜା କରାଯାଏ । ଏପରିକି ଏହି ଫୁଲକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରିବା ପରେ କ୍ଳାନ ପ୍ରଶମିତ ହୋଇଯାଏ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଧାରଣା ରହିଛି ।

   Related Posts