Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତେଲକୋଇ : ପାଠ ନପଢି ମୋବାଇଲ୍‌ରେ ଖେଳୁଥିଲେ ଫ୍ରି ଫାୟାର ଗେମ୍, ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ର ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : କିରୋସିନ ଢାଳି ବୋହୂକୁ ପୋଡିଦେବାକୁ ଶ୍ବଶୁରଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଉଦଳା : ACFO ସୌମ୍ୟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ବିଦ୍ୟାଭାରତୀଙ୍କ ମନରେ ନଥିଲା ଦୁଃଖ ! ଘଟଣା ରାତିର ଦୃଶ୍ୟ ବଖାଣିଲେ ଏସସିବିରୁ ଘରକୁ ନେଇ ଫେରିଥିବା ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ୍ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ମୁହଁ ଖୋଲିଲେ ବିଦ୍ୟାଭାରତୀଙ୍କ ସାଙ୍ଗ ଅକ୍ଷୟ : ‘ବନ୍ଧୁ ଭଳି ମିଶୁଥିଲୁ, ପାଠପଢା ସରିବା ପରେ ଆମ ଭିତରେ ନଥିଲା କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ’
  • ||
  • କର୍ଣ୍ଣାଟକକୁ ମିଳିଲା ନୂଆ ମୁଖିଆ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମ୍ମାଇ
  • ||
  • ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଲଘୁଚାପ, ଆସନ୍ତା ୩୦ଯାଏଁ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତିପ୍ରବଳ ବର୍ଷା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦର ୧୦ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସିତ, ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିଲେ ଆହୁରି ଗେଟ୍ ଖୋଲିବା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଟ୍ରାକ୍ଟରରେ ମାଟି ଲୋଡ୍ ବେଳେ ଅଘଟଣ, ମାଟି ଅତଡା ଧସି ନାବାଳକ ମୃତ
  • ||
  • ମାଓ ସହିଦ ସପ୍ତାହରେ ଜାରି ଲାଗିଲା ପୋଷ୍ଟର, ଜାରି ହେଲା ଅଡିଓ ଟେପ୍
  • ||

ଆସିଲା ନୂଆ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ : କୋଭିଡ଼ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କଲେ ଗଣିବେ ଅଧିକ ତଣ୍ଡ, ଭୋଗିବେ ୨ ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌ଦଣ୍ଡ

13/08/2020 at 12:39 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୩।୦୮: କରୋନା ମହାମାରୀ ବିରୋଧରେ ଲମ୍ବା ଲଢ଼େଇ ପାଇଁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର। ଏଥିପାଇଁ କରୋନା ନିୟମାବଳୀ ଉଲ୍ଲଂଘନ ପାଇଁ ଥିବା ଦଣ୍ଡକୁ ବଢ଼ାଇଛନ୍ତି । କୋଭିଡ୍‌ ମାର୍ଗଦର୍ଶିକା ଉଲ୍ଲଂଘନ କଲେ ଏଣିକି ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା କିମ୍ବା ଦୁଇବର୍ଷ ଜେଲଦଣ୍ଡ ହୋଇପାରେ । ଏପରିକି ସ୍ଥଳ ବିଶେଷରେ ଉଭୟ ଜରିମାନା ଓ ଜେଲଦଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଲାଗୁ ହୋଇପାରେ । କରୋନା ସଂକଟ କାଳରେ ଏ ଦଣ୍ଡ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି । ଏହାକୁ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ଆକାରରେ ତୁରନ୍ତ ଲାଗୁ ହେବ । ପୂର୍ବରୁ ଏହା ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଓ ୨ ବର୍ଷ ଯାଏ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ରହିଥିଲା ।

କରୋନା ଏବେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବଡ଼ ସଂକଟ ଛିଡ଼ା କରାଇଛି । ଏ ମହାମାରୀ ବିରୋଧରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଲଢ଼େଇକୁ ଜୋରଦାର କରିଥିଲା ବେଳେ ଏଥିରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସହଯୋଗ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଗତ ମାସେ ହେବ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢ଼ି ବଢ଼ି ଚାଲଛି । ସରକାରଙ୍କ ବ୍ୟାପକ ସଚେତନତା ଅଭିଯାନ ସତ୍ତେ୍ୱ କିଛି ଆମାନିଆ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ମାନୁନାହାନ୍ତି । ଏହା ଯଦି ଜାରି ରହେ କରୋନା ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇପାରେ । ବହୁ ମୂଲ୍ୟବାନ ଜୀବନ ହରାଇବ ରାଜ୍ୟ ।

ମାସ୍କର ବ୍ୟବହାର, ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ଛେପ ନପକାଇବା, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ନିୟମର ଉଲ୍ଲଂଘନକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଡ଼ା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେଲେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ସରକାର ଅନୁମାନ କରୁଛନ୍ତି। ତେଣୁ ମହାମାରୀ ରୋଗ ଅଧିନିୟମ ୧୯୮୭ର ଧାରା ୩ରେ ଥିବା ଦଣ୍ଡବିଧାନରେ ସଂଶୋଧନ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଛି । ୫୦ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ବିବାହ କାର୍ଯ୍ୟ, ୨୦ ଜଣଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାରକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି । ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ ହେଉଥିବାର ଦେଖାଯାଉଛି । କରୋନା ନିୟମକୁ କଡ଼ାକଡ଼ି ପାଳନ କରି ରୋଗ ସଂକ୍ରମଣରେ ରୋକ ଲଗାଇବାକୁ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ଦଣ୍ଡର ପରିମାଣକୁ ବହୁ ପରିମାଣରେ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମୋହର ମାରିଛି ।

   Related Posts