Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଜେଟ୍‌ ଡେ’ରେ ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟ ଚଲୋ: ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ କୃଷକ ଦେଲେ ଡାକରା
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲେଣି କୁଲଡିହା ହାତୀପଲ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ବ୍ୟାପକ ଫସଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଫେବୃଆରୀ ୧୪ରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟିକାକରଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଅଫିସ୍ ଆଗରେ ମା’ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଆତ୍ମାହୁତି ଉଦ୍ୟମ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୦ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୪୩୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହ ବାଇକ୍ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଧାନ ଡୋଲି ଓଲଟିପଡି ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ, ସ୍ବାମୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍‌, ଦେଶରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୩,୨୦୩ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ବରଗଡ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ବରଗଡ ଜିଲ୍ଲା ଭଟଲି ବ୍ଲକ୍ କେଲେଙ୍ଗାପାଲିର ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ସାଲିଆ ସାହିରୁ ୫ଶହ ଲିଟରରୁ ଅଧିକ ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ୯ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||

ଅଳ୍ପ ରିସ୍କ୍ କିନ୍ତୁ ଅଧିକ ଲାଭ: ଘରେ ବସି ଏହି ସେକ୍ଟରରେ କରନ୍ତୁ ନିବେଶ, ମିଳିବ ଅଧିକ ରିଟର୍ଣ୍ଣ୍

1/04/2020 at 10:18 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୦୧|୦୪: ଏପ୍ରିଲ ୧ରୁ ୨୦୨୦-୨୦୨୧ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ୨୦୧୯ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ନିବେଶ ଉତ୍ସାହଜନକ ରହିଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ ସେନସେକ୍ସ ୪୨ ହଜାର ଛୁଇଁଥିଲା । ନିବେଶକଙ୍କୁ ଅଧିକ ଲାଭ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥିଲା । ତେବେ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ଶେଷରେ ନିବେଶକଙ୍କୁ ଝଟକା ମଧ୍ୟ ଲାଗିଥିଲା ।

ଫେବ୍ରୁଆରୀରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଆତଙ୍କ ପାଇଁ ସେୟାର ବଜାରରେ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । କେବଳ ଭାରତ ନୁହେଁ ସାରା ବିଶ୍ୱର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ କରୋନା ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି । ଭାରତୀୟ ସେୟାର ବଜାର ମଧ୍ୟ ୩୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ହ୍ରାସ ପାଇଥିବା ବେଳେ ନିବେଶକଙ୍କୁ କ୍ଷତିର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଛି । ତେବେ ଏପ୍ରିଲ ୧ରେ କେଉଁଠାରେ ନିବେଶ କରିବେ, କେଉଁଠି ଆପଣଙ୍କ ଅର୍ଥ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ରହିବ, ଏହା ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ଅଟେ । ନିବେଶ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ସବୁ ଜରୁରୀ କଥା ଉପରେ ନଜର ପକାନ୍ତୁ ।

ସୁନାରେ ନିବେଶ-

କରୋନା ଭାଇରସ ଆତଙ୍କରୁ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ମୁକୁଳିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିପାରେ । ତେବେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ ହେଉଛି ସୁନା । କାରଣ ସୁନାର ଚାହିଦା ସର୍ବଦା ଅଧିକ ରହିଥାଏ । ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥାରେ ମଧ୍ୟରେ ସୁନା ଗତ ୧ ବର୍ଷ ହେଲା ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦେଇଛି ।

ସେୟାର ବଜାରରେ ନିବେଶ-

କରୋନା ଭାଇରସ ପାଇଁ ସେୟାର ବଜାରରେ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି । କିନ୍ତୁ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ଏହି ହ୍ରାସ ଅତିଶୀଘ୍ର ଲାଭଦାୟକ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦେବ । ଲମ୍ବା ଅବଧି ପାଇଁ ନିବେଶକଙ୍କୁ ସେୟାର ବଜାରରେ ଟଙ୍କା ଲଗାଇବା ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଲାଭଦାୟକ ସାବସ୍ତ୍ୟ ହେବ ।କରୋନା ଭାଇରସ ମାମଲା ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲେ ସେୟାର ବଜାରରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିପାରେ ।

ମ୍ୟୁଚୁଆଲ୍ ଫଣ୍ଡ୍-

ମ୍ୟୁଚୁଆଲ ଫଣ୍ଡ୍ ଟଙ୍କା ନିବେଶ ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ। ଲମ୍ବା ଅବଧି ପାଇଁ ମ୍ୟୁଚୁଆଲ ଫଣ୍ଡରେ ନିବେଶ କରିବା ଲାଭଦାୟକ ।ଗତ ୨୦ ବର୍ଷ ହେଲା ଅନେକ ନିବେଶକ ଏଥିରୁ ଅନେକ ଅର୍ଥ କମାଇଛନ୍ତି ।

ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ନିବେଶ-

ପିପିଏଫ ସମେତ ଅନେକ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ଆପଣ ନିବେଶ କରିପାରିବେ । ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କ ନିବେଶ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବ । ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସରେ ଆପଣ ପ୍ରତିମାସରେ ନିବେଶ କରିପାରିବେ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ୧୦ ବର୍ଷରୁ କସ ବୟସର କୌଣସି ଝିଅ ଅଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧିରେ ମଧ୍ୟ ନିବେଶ କରିପାରିବେ । ଏଥିରେ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ବାବଦରେ ପୂର୍ବରୁ ସୂଚନା ରହିଥାଏ ।

ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରପର୍ଟିରେ ନିବେଶ-

ନୂଆ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଆପଣ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରପର୍ଟି ବା ସମ୍ପତିରେ ନିବେଶ କରିପାରନ୍ତି । ଗତ ବର୍ଷ ଏହା ନିବେଶକଙ୍କୁ ନିରାଶ କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସରକାରଙ୍କ ଫୋକସ ଚଳିତ ବର୍ଷ ରିୟଲ ଇଷ୍ଟେଟ୍ ସେକ୍ଟର ଉପରେ ରହିଛି ।

   Related Posts