Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଭାରତର ନୂଆ ଇ-କମର୍ସ ନୀତିରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରନ୍ତି ଆମାଜନ, ଗୁଗଲ ଓ ଫେସ୍‌ବୁକ୍ : ରିପୋର୍ଟ

6/07/2020 at 8:48 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୬।୭: ଇ-କମର୍ସ ଲାଗି ଭାରତ ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା ନୀତିର ଚିଠାପ୍ରସ୍ତାବ ହୁଏତ ସ୍ଥାନୀୟ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ ଓ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କ ତଥ୍ୟ ପରିଚାଳନା ସରକାରୀ ତଦାରଖ ରହିବ।  ହେଲେ ଏଥିରେ ଥିବା ପ୍ରାବଧାନ ଭାରତରେ ଆମାଜନ, ଆଲଫାବେଟ୍ ଇଙ୍କଙ୍କ ଗୁଗଲ ଭଳି ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ସଂସ୍ଥାଙ୍କ ଲାଗି ଆଉ ଲାଭଜନକ ହୋଇନପାରେ। ବୈଶ୍ୱିକ୍ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳର ପ୍ରଭୁତ୍ୱ ହ୍ରାସ ଲାଗି ସରକାର ଗତ ୨ ବର୍ଷ ହେଲା ଏହି ଚିଠା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟକରି ଆସୁଛନ୍ତି। ଏଣୁ ଆଗକୁ ନିୟମରେ ବ୍ୟାପକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୁଏତ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ବଲି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି।

ଗଣମାଧ୍ୟମ ଦ୍ୱାରା ଦେଖାଯାଇଥିବା  ୧୫ ପୃଷ୍ଠାର ଚିଠାପ୍ରସ୍ତାବରେ ସୂଚନା ଉତ୍ସଗୁଡିକର ବ୍ୟାପକ ପ୍ରବେଶ ସହିତ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଇ-ବାଣିଜ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରକ ନିଯୁକ୍ତ କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।  ବାଣିଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟଙ୍କ ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବାଣିଜ୍ୟ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଲାଗି ଏହି ଚିଠା ପ୍ରସ୍ତାବ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରସ୍ତାବିତ ନିୟମାବଳୀ ଅନଲାଇନ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ଉତ୍ସ କୋଡ୍ ଏବଂ ଆଲଗୋରିଦମଗୁଡିକରେ ମଧ୍ୟ ସରକାରୀ ପ୍ରବେଶକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିବ, ଯାହା ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା  ଏକପ୍ରକାର ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ରବର୍ତ୍ତିତ ପକ୍ଷପାତ ରୋକିବାରେ ନିଶ୍ଚିତ  ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଆଶା ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ଦେଶର ଡିଜିଟାଲ ଅର୍ଥନୀତି, ଅଧ ବିଲିୟନ ଉପଭୋକ୍ତା ଏବଂ କ୍ରମବର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଣୁ ଅନଲାଇନ୍ ଖୁଚୁରା ଏବଂ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଷ୍ଟ୍ରିମିଂ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ମେସେଜିଂ ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ୍ ପେମେଣ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁକିଛିର ପ୍ରମାଣ ରଖିବ।  ଫଳରେ ନେଟୱାର୍କ ପ୍ରଭାବ ସେମାନଙ୍କ ବଜାର ସ୍ଥିତିକୁ ଅପବ୍ୟବହାର କରି ଡିଜିଟାଲ ଏକଚାଟିଆ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ନାହିଁ। ତେବେ ଡ୍ରାଫ୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ସମ୍ପୃକ୍ତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ କରି ସରକାର ଇ-ବାଣିଜ୍ୟର ବର୍ଗକୁ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିବେ ।

ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀଙ୍କୁ ୭୨  ଘଣ୍ଟାରେ ସରକାରଙ୍କୁ ତଥ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବାକୁ ପଡିବ, ଯେଉଁଥିରେ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା, ଟିକସ ଏବଂ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୂଚନା ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି। ଡ୍ରାଫ୍ଟ ପଲିସିରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଫୋନ୍ ନମ୍ବର, ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ସମ୍ପର୍କ, ଇମେଲ୍ ଏବଂ ଠିକଣା ସମେତ ବିକ୍ରେତାଙ୍କ ବିବରଣୀ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଇ-କମର୍ସ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ।

   Related Posts