Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବ୍ରିସବେନ୍ ଟେଷ୍ଟ୍ : ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଲାବୁସେନଙ୍କ ଶତକ, କଙ୍ଗାରୁ ଟିମ୍ ୨୭୪/୫
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଗୁରୁତର-ଗର୍ଭବତୀ-ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଡମିଟ୍‌ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ଟିକା, ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡାକ୍ତର ବିଜୟ ପାଣିଗ୍ରାହୀ
  • ||
  • ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ସହ ମିଶି ମାଟି ଖୋଳିଲେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଦୁଇ ଜଣ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୮୯୮ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଚିଲିକାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଫ୍ଲୋରା ଫୋନା ସର୍ଭେ
  • ||
  • ଯାଜପୁର ଶିଶୁ ନିଖୋଜ ଘଟଣା: ନିଖୋଜ ପିହୁ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ଏସ୍‌ପି ରାହୁଲ ପି.ଆର
  • ||
  • ନକଲି ସାମଗ୍ରୀର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ପାଲଟିଛି କଟକ, ପୁଣି ଅପମିଶ୍ରିତ ଗୁଣ୍ଡି ଜବତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ଅଜଣା ଜନ୍ତୁ ଆତଙ୍କ, ଭୟଭୀତ ଅବସ୍ଥାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||

କରୋନା କାଳରେ ଚୀନରୁ ମାଡି ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ରୋଗ ବ୍ରୁସେଲୋସିସ୍: ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଲେଣି ୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ

19/09/2020 at 10:04 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯/୦୯ : କରୋନା ଭାଇରସର ଆତଙ୍କ ପରେ ପୁଣି ବିଶ୍ବକୁ ମାଡ଼ି ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଅଜଣା ଭୟ । ଏଥର ଭୂତାଣୁ ନୁହେଁ, ଆତଙ୍କ ଆଣିଛି ଗୋଟିଏ ଜୀବାଣୁ । ଆଉ ଏହି ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ପୁରୁଷଙ୍କୁ କରି ଦେଉଛି ନପୁଂସକ । ଏହି ଜୀବାଣୁ ଚୀନରୁ ହିଁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଚୀନର ଗାନସୁ ପ୍ରଦେଶର ଏକ ବାୟୋଫାର୍ମାସିଟ୍ୟୁକାଲ୍ କମ୍ପାନୀର ଲ୍ୟାବ୍ ରୁ ଏହି ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଲିକ୍ ହୋଇଛି । ଯାହାର ନା ରହିଛି ବ୍ରୁସେଲୋସିସ୍ । ଗୃହପାଳିତ ପଶୁମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଏହି ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ମଣିଷଙ୍କୁ ବ୍ୟାପୁଛି । ଚୀନରେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଦ୍ବାରା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ସାରିଲେଣି ହଜାରେରୁ ଅଧିକ ପୁରୁଷ । ଗାନସୁ ପ୍ରାନ୍ତ ରାଜଧାନୀ ଲାଞ୍ଚ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଆୟୋଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୩ ହଜାର ୨୪୫ ଜଣ ଏହି ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ।


ଆୟୋଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ରୋଗ ପଶୁଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଆସିବା ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥାଏ । ୧୪୦୧ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ରୋଗର ସଂକ୍ରମଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଟେଷ୍ଟ ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ ଆସିଛି । ତେବେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ରୋଗରେ କାହାର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିନାହିଁ । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ସହରର ୨୯ ଲକ୍ଷ ୨୧ ହଜାର ୮୪୭ ଲୋକଙ୍କ ଯାଞ୍ଚ କରିଛି । ଏହି ରୋଗକୁ Malta fever କିମ୍ବା Mediterranean fever ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ଏହି ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଗୁଡିକ ହେଲା, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ମାଂସପେଶୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଜ୍ୱର, ଥକାପଣ ।

ଆମେରିକା ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ନିବାରଣ କେନ୍ଦ୍ର ଅନୁସାରେ ଏହି ରୋଗରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହେଉଥିବା କିଛି ଲକ୍ଷଣ ପୁରୁଣା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ ଯାହା କେବେ ଦୂର ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ବ୍ରୁସେଲୋସିସ୍ ଚୀନରେ ୧୯୮୦ ଦଶକର ଏକ ସାମାନ୍ୟ ରୋଗ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପରେ ଏହି ରୋଗ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା ।


CDC ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ରୋଗ କରୋନା ଭଳି ନୁହେଁ । ଏହା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଠାରୁ ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇନଥାଏ । ଏହି ରୋଗରେ ସାଧାରଣତଃ ସେହିମାନେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥାନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଦୂଷିତ ଭୋଜନ କରନ୍ତି କିମ୍ବା ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସରେ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥାନ୍ତି ।

   Related Posts