Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସୁଶିଲ ମୋଦି ରାଜ୍ୟସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ, ରାମବିଳାସ ପାଶଓ୍ବାନଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଟିକେଟ୍‌ ଦେଲା ବିଜେପି
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୧ରୁ ଖୋଲିବ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ମେଡିକାଲ୍‌ କଲେଜ୍‌, କରୋନା ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ସହ ଏସ୍‌ଓପି ପାଳନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ବାଜିରାଉତ ବ୍ରିଜ୍‌ ଉପରେ ବସ୍‌ ଉପରକୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ଦୁଇ ଯୁବକ ଏବଂ ଜଣେ ଯୁବତୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଘୋଷଣା ହେଲା ଧର୍ମପଦ ସମ୍ମାନ, ୨୦୧୬ ରୁ ୨୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଧର୍ମପଦ ସମ୍ମାନ, ୨୫ ଜଣ ଶିଳ୍ପୀ ହେବେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ
  • ||
  • ପାଠକ ବାପ-ପୁଅ ଗିରଫ, କୁବେର ଜଙ୍ଗଲ ଅଫିସରଙ୍କ ଅମାପ ସଂପତ୍ତି ଠାବ କରିଛି ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୧୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୭୨୩୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍, ଦଳରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଟି. ନଟରାଜନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ କଲେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ! ବେକରେ ରଶି ଲଗାଇ ପଙ୍ଖାରେ ଝୁଲି ପଡିଲେ, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜକୋଟ : କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

କୋଭିସିଲ୍ଡ ଭାକସିନର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ପଞ୍ଜିକରଣ ଶେଷ : ସିରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ସହ ନୋଭାଭାକ୍ସର ଚୁକ୍ତି, ତିଆରି କରିବେ କୋଭୋଭାକ୍ସ

12/11/2020 at 3:07 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୨|୧୧: ଭାରତରେ ୨୦୨୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ସୁଦ୍ଧା କରୋନା ଭାକସିନ୍ ଉପଲବ୍ଧ ହେବାନେଇ ସମ୍ଭାବନା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଗୋଟିଏ ଦିଗରେ ବିଦେଶୀ ଭାକସିନ ବିଭିନ୍ନ ଟ୍ରାଏଲରେ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି । ସେହିପରି ସ୍ୱଦେଶୀ ଭାକସିନକୁ ମଧ୍ୟ ବିକଶିତ କରାଯାଉଛି । ବିଶ୍ୱର ପ୍ରମୁଖ ଭାକସିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତକାରୀ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ-ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନକାର ଭାକସିନ୍ ଫେଜ୍-୩ ଟ୍ରାଏଲ ପାଇଁ ସମସ୍ତ  ପଞ୍ଜିକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପୂରଣ କରିଛି ।  କୋଭିସିଲ୍ଡ ନାମକ ଏହି ଭାକସିନକୁ  ସିରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବ । ଇଣ୍ଡିଆନ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚର ତତ୍ୱାବଧାନରେ ଏହାର ଟ୍ରାଏଲ୍ ହେଉଛି ।

ଏତତ୍ ବ୍ୟତୀତ ସିରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ ନୋଭାଭାକ୍ସ ସହ ମଧ୍ୟ କୋଭୋଭାକ୍ସ ଭାକସିନ୍ ପାଇଁ ଚୁକ୍ତି କରିଛି । ସିରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ସିଇଓ ଅଦାର ପୁନାଓ୍ୱାଲା ଗତ ସପ୍ତାହରେ କହିଥିଲେ ଯେ, ଆସନ୍ତା ବର୍ଷର ଆରମ୍ଭରେ ପ୍ରଭାବୀ ଓ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାକସିନ୍ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ଟ୍ରାଏଲ୍ ସଫଳ ହେବା ପରେ ବିଭିନ୍ନ ସଂସ୍ଥାର ଅନୁମତି ମିଳିଗଲେ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୧ରେ ଭାକସିନ୍ ଆସିପାରେ । ଭାରତରେ କୋଭିସିଲ୍ଡ ଟ୍ରାଏଲରେ ସୁରକ୍ଷା ସମ୍ବନ୍ଧିତ କୈଣସି ଅସୁବିଧା ହୋଇନଥିବା ସେ କହିଥିଲେ ।

ଭାରତରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଓ ତୃୀତୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷଣ ସମୟରେ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ କୋଭିସିଲ୍ଡ ଟିକା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଭାକସିନ୍ କେତେ ଉପଯୋଗୀ ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୨ରୁ ୩ ବର୍ଷ ଲାଗିବ । କେତେ ଟଙ୍କାରେ ଏହି ଭାକସିନ୍ ମିଳିବ ସେନେଇ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ।  ତେବେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଭାକସିନ୍ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ପୁନାଓ୍ୱାଲା କହିଛନ୍ତି ।

ସିରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟର ଦ୍ୱିତୀୟ କରୋନା ଭାକସିନ୍ ହେଉଛି କୋଭୋଭାକ୍ସ । ଏହାକୁ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ ନୋଭାଭାକ୍ସ ସହ ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ବିକଶିତ କରାଯାଉଛି । ଏହାସହ ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଭାକସିନ୍ ଯାହାକୁ ସିରମ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ସିରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ସହ ନୋଭାଭାକ୍ସ ୨୦୨୧ରେ ୧ ବିଲିୟନ ଡୋଜ୍ ସପ୍ଲାଏ କରିବା ପାଇଁ ଚୁକ୍ତି କରିଛି ।  

   Related Posts