Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • LICର ଏମ୍‌ଡି ହେଲେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ମହାନ୍ତି, ଫେବୃଆରୀ ୧ରୁ ସମ୍ଭାଳିବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୭, ସକାଳେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିପାରନ୍ତି ଭି.କେ. ଶଶିକଳା
  • ||
  • ନେତାଜୀ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଖୋଲିଵାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • କଟକ:କାଲିଠାରୁ ଖୋଲିଵ ନେତାଜୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||

ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଜନ୍ମିତ ବହୁ କନ୍ୟା ସନ୍ତାନଙ୍କ ନାଁ ଏବେ ‘ତିତ୍‌ଲି’ : ଲ୍ୟାଣ୍ଡ୍‌ଫଲ ପାଖାପାଖି ଜନ୍ମ ହେଲେ ଆସିକାରେ ଆଉ ଜଣେ ‘ତିତ୍‌ଲି’

11/10/2018 at 4:43 PM

ଆସିକା ୧୧|୧୦: ରାଜ୍ୟରେ ଗତକାଲି ଏବଂ ଆଜି ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଝିଅକୁ ତାଙ୍କ ପରିବାର ‘ତିତ୍‌ଲି’ ବୋଲି ନାମ କରଣ କରିଥିବା ଖବର ହସ୍ତଗତ ହେଉଛି । ଏହି ସମୟଟିକୁ ସ୍ମରଣ ରଖିବା ପାଇଁ ଏଭଳି ନାମକରଣ କରାଯାଉଛି । ‘ତିତ୍‌ଲି’ ଅନେକ ଭୟ ଓ ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କିଛି ଭଲ କଥା ମଧ୍ୟ କରିଛି । ସେହି ଭଲ କଥାଟି ହେଉଛି କନ୍ୟା ସନ୍ତାନଙ୍କ ପ୍ରତି ପରିବାରର ଭଲ ପାଇବା ଆଉ ଶ୍ରଦ୍ଧାରେ ‘ତିତ୍‌ଲି’ ବୋଲି ନାଁ ଦେବା ।

ରାଜ୍ୟରେ ବାତ୍ୟା ‘ତିତ୍‌ଲି’ର ପ୍ରକୋପ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଆସିକା ମେଡିକାଲରେ କଳାସୂତା ଗ୍ରାମର ଦିଲ୍ଲୀପ କୁମାର ଗୈ।ଡଙ୍କ ପତ୍ନୀ  ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ  ଶିଶୁ କନ୍ୟା  ।  ବାତ୍ୟାର ଭୟଙ୍କର ତାଣ୍ଡବଲୀଳାକୁ ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇ ରାତି ପ୍ରାୟ ୧୨ଟାରେ ଜନନୀ ସୁରକ୍ଷା ଗାଡିରେ ମେଡିକାଲ ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଦିଲ୍ଲୀପଙ୍କ ପତ୍ନୀ ।  ରାତି ପ୍ରାୟ ୨ଟା ବେଳେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା ଶିଶୁ କନ୍ୟା । ଶିଶୁକନ୍ୟାକୁ ଖୁସିରେ ଏବଂ  ଏହି ସମୟକୁ ସ୍ମରଣ ରଖିବା ପାଇଁ ‘ତିତ୍‌ଲି’ ବୋଲି ନାଁ ଦେଇଛନ୍ତି ବାପା ଆଉ ମାଆ ।

ଏତେ ବଡ ଭୟଙ୍କର ବାତ୍ୟା ଲାଗିରହିଥିବା ବେଳେ ଜରୁରୀ କାଳିନ ସେବାକୁ ଦାୟିତ୍ବର ସହ ତୁଲାଇଛନ୍ତି ଆସିକା ମେଡିକାଲର କର୍ମଚାରୀ ଓ ଡାକ୍ତର । ସେହିଭଳି କଳାସୂତା ଗାଁର ଆଶାକର୍ମୀ ମଧ୍ୟ ଭୀଷଣ ବାତ୍ୟା ରାତିରେ ବି ପ୍ରସୂତୀଙ୍କୁ ହସପିଟାଲରେ ପହଂଚାଇବାରେ ଦେଖାଇଥିଲେ ତତ୍ପରତା ।

ଆସିକା ମେଡିକାଲକୁ ଗତ ରାତିରେ ପ୍ରସବ ପାଇଁ ୯ ଜଣ ଆସିଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରଥମେ କଳାସୂତା ଗ୍ରାମର ଦିଲ୍ଲୀପ ଗୈ।ଡଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ପ୍ରସବ ହୋଇଥିଲା ଆଉ ସେ ଝିଅ ଜନ୍ମ କରିଥିଲେ । ନବଜାତର ନାଁ ତିତଲି ରଖାଯାଇଥିବାରୁ ଏନେଇ ଆସିକା ମେଡିକାଲ ରେ ମଧ୍ୟ ଖୁସିର ମାହୋଲ ଦେଖାଦେଇଥିବା ଡାକ୍ତର ମୋହନ ବାରିକ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts