Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟିକା ପାଇଁ ଗ୍ଲୋବାଲ୍‌ ଟେଣ୍ଡର: ୧୯ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠନ ହେଲା କମିଟି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ବଢୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୯୬୨ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କରୋନାର ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ଆୟୁଷ-୬୪, ଏହି କେନ୍ଦ୍ରରେ ମିଳୁଛି ମାଗଣାରେ
  • ||
  • ଶାମଲୀ : ଲଜ୍ଜାଜନକ ଦୃଶ୍ୟ, ଅଳିଆ ବୁହା ଗାଡିରେ ଶ୍ମଶାନଘାଟ ଗଲା ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଟିକା ପାଇଁ ହେବ ଗ୍ଲୋବାଲ୍‌ ଟେଣ୍ଡର, ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ରାହୁଲ ଭୋରାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପତ୍ନୀ ସେୟାର କଲେ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଭିଡିଓ… କେମିତି ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଟିକିଏ ପାଇଁ ହେଉଥିଲେ ଛଟପଟ
  • ||
  • ମଥୁରା : କରୋନାରେ ହେମାମାଳିନୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଟ୍ବିଟ୍ କରି ଅଭିନେତ୍ରୀ ଦେଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି
  • ||
  • ଭୁବନ : ଦୀର୍ଘ ୭ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଦ ଘରେ ପଡିରହିଲା ମୃତଦେହ, କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କାରେ ପାଖ ମାଡିଲେନି ପରିବାର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ରୋଗୀଙ୍କୁ ଲାଞ୍ଚ ମାଗିବା ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, SDMOଙ୍କୁ ସୋ-କଜ୍ ନୋଟିସ୍ ପରେ ପଠାଗଲା ଡେପୁଟେସନରେ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ସସ୍‌ପେଣ୍ଡ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ : ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଟ୍ୟାଙ୍କର ଡ୍ରାଇଭର ଭୁଲିଗଲା ହସ୍ପିଟାଲ ରାସ୍ତା, ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଅଭାବରୁ ଚାଲିଗଲା ୭ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

ଚୀନରେ ମାତିଛି ଆଉ ଏକ ଭୟଙ୍କର ଭାଇରସ : ଜୈବଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତି କାରଖାନାରୁ ବାହାରିଛି ଭୂତାଣୁ ବ୍ରସେଲୋସିସ୍, ୬୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ

5/11/2020 at 8:50 PM

ବେଜିଂ, ୦୫।୧୧:    ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଏବେ  ବି ମାରାତ୍ମକ କରୋନା ଭାଇରସର ଆତଙ୍କ ଜାରି ରହିଛି । ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଭାଇରସର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲାଣି । ଏପରିକି ଅନେକ ଦେଶରେ ପୁଣି ଥରେ ଲାଗୁ ହେଲାଣି କକଡାଉନ୍ । ଏବେ କରୋନା ଭାଇରସ ପରେ ଚୀନରେ ଜୁନୋଟିକ୍ ବାକ୍ଲେରିଆଲ୍ ଇନଫେକ୍ସନ ବ୍ରସେଲୋସିସର ଆତଙ୍କ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଗତ ବର୍ଷ ଚୀନର ହାଭୋକରେ ଥିବା ଏକ ବାୟୋ ଫାର୍ମାସିଟିକାଲ୍ସର ଲାବୋରାଟେରୀରୁ ବ୍ୟାପିଥିବା କୁହାଯାଉଛି ।

ଲାନଝୋଉ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଗାନସୁରେ ପ୍ରାୟ ୬୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତି ବ୍ରସେଲୋସିସରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହା ଧିରେଧିରେ ଭୟଙ୍କର ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ସରକାର ପ୍ରାୟ ୫୫୭୨୫ଜଣଙ୍କର ବ୍ରସେଲୋସିସ୍ ଟେଷ୍ଟ୍ କରି ସାରିଲେଣି । ଏହାମଧ୍ୟରୁ ୬୬୨୦ଜଣ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲେ ।

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର କହିବାନୁସାରେ, ଯେଉଁମାନେ ବ୍ରସେଲୋସିସରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କଠାରେ ଥଣ୍ଡା, କାଶ ଓ ଜ୍ୱର ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ଫଳରେ ଏହି ରୋଗ ବ୍ୟାପୁଛି । ଏପରିକି କିଛି ଗୃହପାଳିତ ପଶୁଙ୍କ କ୍ଷୀର ତଥା ଅନ୍ୟ ଉତ୍ପାଦ ଖାଇବା ଓ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ  ସଂକ୍ରମଣର ଭୟ ରହିଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଏହି ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଗତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଚାଇନା ଆନିମଲ ହଜବେଣ୍ଡାରୀ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରୀର ଲ୍ୟାବ୍‌ରୁ ବ୍ୟାପିଥିଲା । ଏହି ଶିଳ୍ପାନୁଷ୍ଠାନର ଦୂଷିତ ଗ୍ୟାସ ସହ ମିଶି ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ବାହାରକୁ ଲିକ୍ ହେବା ସହ ବ୍ୟାପିଥିଲା । ଏହାପରେ ବାୟୁ ଦ୍ୱାରା ଏହି ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା ।

   Related Posts