Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପରିବାର ପାଇଁ ଏତିକି ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡି ଯାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଚାଣକ୍ୟ ଅହମଦ ପଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • Snack Video ସମେତ ପୁଣି ୪୩ଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ କଲେ ଭାରତ ସରକାର
  • ||

ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ପୂଜାରେ ଭୁଲରେ ବି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁନି ତୁଳସୀ ପତ୍ର, ରାଗିଯିବେ ଭୋଲେନାଥ

19/10/2020 at 12:08 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୯/୧୦ : ସୋମବାର ଦିନ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ସମର୍ପିତ। ସୋମବାର ଦିନ ସଚ୍ଚୋଟ ମନରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଆରାଧନା କଲେ ସବୁ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ ଓ ମନୋସ୍କାମନା ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଶିବ ସର୍ବଦା ନିଜ ଭକ୍ତଙ୍କ ଉପରେ କୃପା ବର୍ଷା କରିଥାନ୍ତି। ଶିବଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବାକୁ ସୋମବାର ସକାଳୁ ସ୍ନାନ କରି ଶିବଙ୍କୁ ଆରାଧନା କରିବା ଉଚିତ। ଅଧିକାଂଶ କୁମାରୀ କନ୍ୟା ସୋମବାର ଦିନ ବ୍ରତ ପାଳନ କରନ୍ତି। ସାଧାରଣତଃ ମନ ମୁତାବକ ବର ପ୍ରାପ୍ତି ପାଇଁ କୁମାରୀ କନ୍ୟା ସୋମବାର ବ୍ରତ ପାଳନ କରିଥାନ୍ତି।

ଶିବଙ୍କ ପୂଜାର ଅନେକ ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ କିନ୍ତୁ ତୁଳସୀ ପୂଜା କେବେ ବି ବ୍ୟବହାର ହୁଏନାହିଁ। ଏହା ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା। କାରଣ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଅନୁସାରେ ତୁଳସୀ ସବୁଠାରୁ ପବିତ୍ର। ସକାଳେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ତୁଳସୀ ଚଉଁରାକୁ ପୂଜା କରିବା ବିଧି ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ତୁଳସୀକୁ ବିଷ୍ଣୁପ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ତୁଳସୀ ଗଛକୁ ପୂଜା କଲେ ଶ୍ରୀହରି ଓ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ ବୋଲି କୁହାଯାଏ।

ଶିବ ପୂଜାରେ ତୁଳସୀ ସାମିଲ ନ କରିବାକୁ ନେଇ ପୌରାଣିକ କାହାଣୀ ରହିଛି। ନିଜେ ବିଷ୍ଣୁପ୍ରିୟା ମହାଦେବଙ୍କ ପୂଜାରେ ନିଜ ଉପସ୍ଥିତିକୁ ନିଷେଧ କରିଥିଲେ। ପୌରାଣିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଜଳନ୍ଧର ନାମକ ଅସୁରକୁ ନିଜ ପତ୍ନୀର ପବିତ୍ରତା ଓ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ କବଚ ଯୋଗୁଁ ଅମର ବର ମିଳିଥିଲା। ଅମର ହୋଇଥିବାରୁ ସେ ସାରା ଦୁନିଆରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଥିଲା। ଜଳନ୍ଧର ଅସୁରର ବଧ ପାଇଁ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଓ ଶିବ ଯୋଜନା କଲେ।

ପ୍ରଥମେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଜଳନ୍ଧରକୁ ନିଜ କବଚ ମାଗିଲେ। ଏହାପରେ ସେ ତା ପତ୍ନୀ ବୃନ୍ଦାଙ୍କ ପାଖକୁ ଜଳନ୍ଧର ଭେଷରେ ଗଲେ। ଫଳରେ ଜଳନ୍ଧର ମାରିବାକୁ ଶିବଙ୍କୁ ମଉକା ମିଳିଗଲା। ଯେତେବେଳେ ବୃନ୍ଦା ନିଜ ପତି ଜଳନ୍ଧରର ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ପାଇଲେ ସେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖୀ ଓ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇଗଲେ। ଏହି କ୍ରୋଧରେ ସେ ଶିବ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଅଭିଶାପ ଦେଇଦେଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ପୂଜାରେ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ସର୍ବଦା ନିଷେଧ ରହିବ। ସେହିଦିନ ଠାରୁ ଶିବଙ୍କ ପୂଜାରେ ତୁଳସୀ ନିଷେଧ ରହିଛି।

(ବି: ଦ୍ର: ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ସାମାନ୍ୟ ତଥ୍ୟ ଉପରେ ଆଧାରିତ, କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ)

   Related Posts