Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ହାତ ଟେକିଦେଲେ ବାଚସ୍ପତି, କହିଲେ- ଯଦି ସବୁ ସଦସ୍ୟ ଗୃହ ଚଲାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ମୁଁ କ’ଣ କରିବି ?
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ପ୍ରସଙ୍ଗ : ଆସନ୍ତା ୧୦ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ପରଲୋକରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍, ୧୦୪ ବର୍ଷରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ : ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଦାମ ମାରାଣ୍ଡି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଡିଏ ଫେରାଇବ ସର୍ବକ୍ଷମା ଯୋଜନାର ଅଧିକ ଫାଇନ୍, ଆବେଦନର ଶେଷ ତାରିଖ ୧୦ ଡିସେମ୍ବର
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡିଲେ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ବିଲ୍ କରାଇ ଦେବାକୁ ଠିକାଦାରଙ୍କଠୁ ନେଉଥିଲେ ୧୦ ହଜାର
  • ||
  • ଟିଟିଲାଗଡ : ପୁରୀ-ଅଜମେର ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ନିଆଁ, ଟ୍ରାକ୍‌ରେ ବ୍ରେକ୍ ଘସି ହୋଇ ଧୂଆଁ ବାହାରୁଥିଲା
  • ||
  • ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ବିରୋଧୀ ହିଂସା ପାଇଁ ଫେସବୁକ ଦାୟୀ ! ୧୫୦ ବିଲିୟନ ପାଉଣ୍ଡର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ମାମଲା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇଚ୍ଛା ମୃତ୍ୟୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ସାହା ହେଲା BSKY, ଯୋଜନାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ତୁରେଇକେଲା ବ୍ଲକରେ ମାତିଲେ ୩୦ ଟିକିଆ ହାତୀପଲ, ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଛପର
  • ||

ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ପୂଜାରେ ଭୁଲରେ ବି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁନି ତୁଳସୀ ପତ୍ର, ରାଗିଯିବେ ଭୋଲେନାଥ

19/10/2020 at 12:08 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୯/୧୦ : ସୋମବାର ଦିନ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ସମର୍ପିତ। ସୋମବାର ଦିନ ସଚ୍ଚୋଟ ମନରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଆରାଧନା କଲେ ସବୁ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ ଓ ମନୋସ୍କାମନା ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଶିବ ସର୍ବଦା ନିଜ ଭକ୍ତଙ୍କ ଉପରେ କୃପା ବର୍ଷା କରିଥାନ୍ତି। ଶିବଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବାକୁ ସୋମବାର ସକାଳୁ ସ୍ନାନ କରି ଶିବଙ୍କୁ ଆରାଧନା କରିବା ଉଚିତ। ଅଧିକାଂଶ କୁମାରୀ କନ୍ୟା ସୋମବାର ଦିନ ବ୍ରତ ପାଳନ କରନ୍ତି। ସାଧାରଣତଃ ମନ ମୁତାବକ ବର ପ୍ରାପ୍ତି ପାଇଁ କୁମାରୀ କନ୍ୟା ସୋମବାର ବ୍ରତ ପାଳନ କରିଥାନ୍ତି।

ଶିବଙ୍କ ପୂଜାର ଅନେକ ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ କିନ୍ତୁ ତୁଳସୀ ପୂଜା କେବେ ବି ବ୍ୟବହାର ହୁଏନାହିଁ। ଏହା ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା। କାରଣ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଅନୁସାରେ ତୁଳସୀ ସବୁଠାରୁ ପବିତ୍ର। ସକାଳେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ତୁଳସୀ ଚଉଁରାକୁ ପୂଜା କରିବା ବିଧି ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ତୁଳସୀକୁ ବିଷ୍ଣୁପ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ତୁଳସୀ ଗଛକୁ ପୂଜା କଲେ ଶ୍ରୀହରି ଓ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ ବୋଲି କୁହାଯାଏ।

ଶିବ ପୂଜାରେ ତୁଳସୀ ସାମିଲ ନ କରିବାକୁ ନେଇ ପୌରାଣିକ କାହାଣୀ ରହିଛି। ନିଜେ ବିଷ୍ଣୁପ୍ରିୟା ମହାଦେବଙ୍କ ପୂଜାରେ ନିଜ ଉପସ୍ଥିତିକୁ ନିଷେଧ କରିଥିଲେ। ପୌରାଣିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଜଳନ୍ଧର ନାମକ ଅସୁରକୁ ନିଜ ପତ୍ନୀର ପବିତ୍ରତା ଓ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ କବଚ ଯୋଗୁଁ ଅମର ବର ମିଳିଥିଲା। ଅମର ହୋଇଥିବାରୁ ସେ ସାରା ଦୁନିଆରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଥିଲା। ଜଳନ୍ଧର ଅସୁରର ବଧ ପାଇଁ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଓ ଶିବ ଯୋଜନା କଲେ।

ପ୍ରଥମେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଜଳନ୍ଧରକୁ ନିଜ କବଚ ମାଗିଲେ। ଏହାପରେ ସେ ତା ପତ୍ନୀ ବୃନ୍ଦାଙ୍କ ପାଖକୁ ଜଳନ୍ଧର ଭେଷରେ ଗଲେ। ଫଳରେ ଜଳନ୍ଧର ମାରିବାକୁ ଶିବଙ୍କୁ ମଉକା ମିଳିଗଲା। ଯେତେବେଳେ ବୃନ୍ଦା ନିଜ ପତି ଜଳନ୍ଧରର ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ପାଇଲେ ସେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖୀ ଓ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇଗଲେ। ଏହି କ୍ରୋଧରେ ସେ ଶିବ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଅଭିଶାପ ଦେଇଦେଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ପୂଜାରେ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ସର୍ବଦା ନିଷେଧ ରହିବ। ସେହିଦିନ ଠାରୁ ଶିବଙ୍କ ପୂଜାରେ ତୁଳସୀ ନିଷେଧ ରହିଛି।

(ବି: ଦ୍ର: ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ସାମାନ୍ୟ ତଥ୍ୟ ଉପରେ ଆଧାରିତ, କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ)

   Related Posts