Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଆଜିଠାରୁ ୧୫ ଦିନ ସମ୍ବଲପୁର ବାର୍ ବନ୍ଦ, କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ସୋର : ସରିଥିଲା ନିର୍ବନ୍ଧ, ହେଲେ ପଡିପାରିଲାନି ହାତଗଣ୍ଠି, ଶେଷରେ କାହିଁକି ଝୁଲିପଡିଲେ ଯୁବତୀ ?
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ : ନନ୍ଦନକାନନରୁ ଇନ୍ଦୋର ଯାଉଛନ୍ତି ୧୩ ଜୀବଜନ୍ତୁ, ଧଳା ବାଘୁଣୀ ଓ କଳା ବାଘ ସାମିଲ
  • ||
  • ସୋର : ରୂପା ରାଧାକୃଷ୍ଣ ମୂର୍ତ୍ତି ନେଇଗଲେ ଚୋର, ସୁନା-ରୂପା ଅଳଙ୍କାର ବି ଲୁଟ୍
  • ||
  • କଟକ : କୁମ୍ଭମେଳା ଫେରନ୍ତା ୧୩ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ରେଳ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଯାଞ୍ଚ କଡାକଡି
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପ୍ରତିବାଦ, ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳ ଅଫିସ ସମ୍ମୁଖରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ
  • ||
  • ପୁରୀ : ସ୍ବଳ୍ପ ସଂଖ୍ୟକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ନେଇ ହେବ ପୁରୀର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସାହିଯାତ, କୋଭିଡ୍ କଟକଣା ଉପରେ ରହିବ ନଜର
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ପୋଲିସ-ନକ୍ସଲ ଗୁଳିବିନମୟ : ଜଣେ ନିହତ, ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ପୁରସ୍କାର
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମହୁଲ ବୋଝେଇ ମିନିଟ୍ରକ୍ ଜବତ, ଜଣେ ଅଟକ
  • ||
  • ସ୍ବଳ୍ପ ସଂଖ୍ୟକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ନେଇ ହେବ ପୁରୀର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସାହିଯାତ, କୋଭିଡ୍ କଟକଣା ଉପରେ ରହିବ ନଜର
  • ||

ବ୍ରାହ୍ମ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ କରନ୍ତୁନି ଏହି ସବୁ କାମ, ରୋଗାକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଯାଏ ଜୀବନ

1/03/2021 at 6:12 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୦୧/୦୩ : ବ୍ରାହ୍ମ ମୁହୂର୍ତ୍ତକୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ବହୁତ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ ମୁନିଋଷି ବ୍ରାହ୍ମ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଶଯ୍ୟା ତ୍ୟାଗ କରି ସ୍ନାନ ଆଦି ସାରି ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ବନ୍ଦନା କରୁଥିଲେ। ଏବେ ବି ଅନେକ ଲୋକ ବ୍ରାହ୍ମ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଉଠିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। କିଛି ଲୋକେ ବ୍ରାହ୍ମ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଉଠି ଈଶ୍ୱରଙ୍କୁ ବନ୍ଦନା କରନ୍ତି। ବ୍ରାହ୍ମ ମୁହୂର୍ତ୍ତ କେବଳ ଶାସ୍ତ୍ର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ନୁହେଁ ବରଂ ଆୟୁର୍ବେଦ ଓ ଆଧୁନିକ ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତି ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ବି ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ବ୍ରାହ୍ମ ଅର୍ଥ ଜ୍ଞାନ, ବ୍ରାହ୍ମ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଅର୍ଥାତ ଜ୍ଞାନର ସମୟ।

ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ବ୍ରାହ୍ମ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଉଠିଲେ ଆୟୁଷ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ। ବ୍ୟକ୍ତି ରୋଗମୁକ୍ତ ବି ରୁହନ୍ତି। ସକାଳ ସମୟ ଲୋକଙ୍କ ସୁସ୍ଥ ଓ ସୁଖମୟ ଜୀବନ ପାଇଁ ବହୁତ ଜରୁରୀ। ଏହି ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟରେ କିଛି କାମ କରିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି। ବ୍ରାହ୍ମ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ କି କି କାମ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଜାଣନ୍ତୁ…

*ବ୍ରାହ୍ମ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଉଠି କିଛି ଯୋଜନା କରିବା କିମ୍ବା କୌଣସି ଗୁରୁତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ନେବା ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟରେ କୌଣସି ନକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତା ମନକୁ ଆଣିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ବ୍ରାହ୍ମ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ନକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ଚିନ୍ତିତ କରିପାରେ। ଏହାଦ୍ଵାରା ବ୍ୟକ୍ତି ଦିନ ତମାମ ଅବସାଦରେ ରହିଥାନ୍ତି।

*ବ୍ରାହ୍ମ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କଲେ ଦିନ ଭଲରେ କଟିଥାଏ। ମନରେ ସକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରା ଆସିଥାଏ। ଏହି ପବିତ୍ର ସମୟରେ ପ୍ରଣୟ ସମ୍ବନ୍ଧ ରଖିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଏହି ସମୟରେ ସମ୍ବନ୍ଧ ରଖିଲେ ଶରୀରକୁ ରୋଗ ଆକ୍ରାନ୍ତ କରିଥାଏ ଏବଂ ଆୟୁଷ ମଧ୍ୟ କମିଯାଇଥାଏ।

*ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଅଭ୍ୟାସ ସକାଳୁ ଉଠି ଚା’ ଜଳଖିଆ ଖାଆନ୍ତି। ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଭଲ ନୁହେଁ। ବ୍ରାହ୍ମ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ କିମ୍ବା ସକାଳୁ ଉଠୁ ଉଠୁ ଭୋଜନ କରନ୍ତି ତାହାଲେ ବ୍ୟକ୍ତି ରୋଗାକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥାନ୍ତି।

*ବ୍ରାହ୍ମ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଉଠି ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ଈଶ୍ୱରଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କରିବା ଉଚିତ। ଏହାପରେ ମାତା-ପିତା, ଗୁରୁ ଓ ପରିବାର ସମ୍ପର୍କରେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ। ତାପରେ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ।

   Related Posts