Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟିକା ପାଇଁ ଗ୍ଲୋବାଲ୍‌ ଟେଣ୍ଡର: ୧୯ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠନ ହେଲା କମିଟି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ବଢୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୯୬୨ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କରୋନାର ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ଆୟୁଷ-୬୪, ଏହି କେନ୍ଦ୍ରରେ ମିଳୁଛି ମାଗଣାରେ
  • ||
  • ଶାମଲୀ : ଲଜ୍ଜାଜନକ ଦୃଶ୍ୟ, ଅଳିଆ ବୁହା ଗାଡିରେ ଶ୍ମଶାନଘାଟ ଗଲା ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଟିକା ପାଇଁ ହେବ ଗ୍ଲୋବାଲ୍‌ ଟେଣ୍ଡର, ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ରାହୁଲ ଭୋରାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପତ୍ନୀ ସେୟାର କଲେ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଭିଡିଓ… କେମିତି ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଟିକିଏ ପାଇଁ ହେଉଥିଲେ ଛଟପଟ
  • ||
  • ମଥୁରା : କରୋନାରେ ହେମାମାଳିନୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଟ୍ବିଟ୍ କରି ଅଭିନେତ୍ରୀ ଦେଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି
  • ||
  • ଭୁବନ : ଦୀର୍ଘ ୭ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଦ ଘରେ ପଡିରହିଲା ମୃତଦେହ, କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କାରେ ପାଖ ମାଡିଲେନି ପରିବାର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ରୋଗୀଙ୍କୁ ଲାଞ୍ଚ ମାଗିବା ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, SDMOଙ୍କୁ ସୋ-କଜ୍ ନୋଟିସ୍ ପରେ ପଠାଗଲା ଡେପୁଟେସନରେ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ସସ୍‌ପେଣ୍ଡ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ : ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଟ୍ୟାଙ୍କର ଡ୍ରାଇଭର ଭୁଲିଗଲା ହସ୍ପିଟାଲ ରାସ୍ତା, ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଅଭାବରୁ ଚାଲିଗଲା ୭ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

ଧନତେରସ ଦିନ ଭୁଲରେ ବି କିଣନ୍ତୁନି ଏହିସବୁ ଜିନିଷ: ହୋଇପାରେ ଅଶୁଭ

9/11/2020 at 12:21 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୦୯/୧୧ : କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷ ତ୍ରୟୋଦଶୀ ତିଥିରେ ଧନତେରସ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ। ଧନତେରସ ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବରୁ ପଡେ। ଧନତେରସ ଠାରୁ ଦୀପାବଳି ପାଳନ କରାଯାଏ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଧନତେରସ ନଭେମ୍ବର ୧୩ ତାରିଖରେ ପାଳନ କରାଯିବ। ଧନତେରସ ଦିନ ଧାତୁ କିଣିବାର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି। ଧନତେରସ ଦିନ ସୁନା ରୁପା କିଣିଲେ ଘରକୁ ସୁଖ-ସମୃଦ୍ଧି ଆସିଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି। ଧନତେରସ ଭଳି ଶୁଭ ଦିନରେ ସୁନା ରୁପା ଭଳି ଧାତୁ କିଣିଲେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ, ଧନ୍ଵନ୍ତରୀ ଓ ଧନର ଦେବତା କୁବେରଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହେବାସହ ଘରେ ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧି ବଜାୟ ରହେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି। ତେବେ ଧନତେରସ ଦିନ କଣ କିଣିବା ଉଚିତ ତାହା ସାଧାରଣତଃ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଥାନ୍ତି କିନ୍ତୁ କଣ କିଣିବା ଅନୁଚିତ ତାହା ସମ୍ଭବତଃ ବହୁତ କମ ଲୋକ ଜାଣିଥାନ୍ତି। ଧନତେରସ ଦିନ କଣ କିଣିବା ଅନୁଚିତ ଜାଣନ୍ତୁ :

ଧନତେରସ ଦିନ ଲୁହା ବସ୍ତୁ କିଣିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଏହି ଦିନ ଲୁହାରେ ତିଆରି ବସ୍ତୁ ଘରକୁ ଆଣିଲେ ରାହୁ ଗ୍ରହଙ୍କ ଅଶୁଭ ଛାଇ ପଡିଥାଏ। ରାହୁଙ୍କ ନଜର ପଡିବା ପରେ ଘରେ ନାନା ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ।

କାଚର ସମ୍ବନ୍ଧ ମଧ୍ୟ ରାହୁ ଗ୍ରହ ସହ ଅଛି ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ସେଥିପାଇଁ ଧନତେରସ ଦିନ କାଚରେ ତିଆରି ବସ୍ତୁ କିଣିବା ଅନୁଚିତ।

ଧନତେରସ ଦିନ ବାସନ କିଣିବା ପରମ୍ପରା ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଷ୍ଟିଲ ମଧ୍ୟ ଲୁହାର ଏକ ରୂପ। ସେଥିପାଇଁ ଧନତେରସ ଦିନ ଷ୍ଟିଲ ବାସନ କିଣିବା ଅନୁଚିତ। ଷ୍ଟିଲ ପରିବର୍ତେ ତମ୍ବା ବାସନ କିଣିପାରିବେ।

ଧନତେରସ ଦିନ କଳା ରଙ୍ଗର କୌଣସି ସାମଗ୍ରୀ ଘରକୁ ଆଣିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଧନତେରସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ଦିନ। କିନ୍ତୁ କଳା ରଙ୍ଗକୁ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟର ପ୍ରତୀକ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ସେଥିପାଇଁ ଧନତେରସ ଭଳି ଶୁଭ ଦିନରେ କଳା ରଙ୍ଗର ଜିନିଷ କିଣିବା ଅନୁଚିତ।

ଧନତେରସ ଦିନ ଛୁରୀ, କଇଁଚି ଭଳି ଧାରୁଆ ଅସ୍ତ୍ର କିଣିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଏହିଭଳି ଶୁଭ ଦିନରେ ଅସ୍ତ୍ର କିଣିବା ବର୍ଜନୀୟ ବୋଲି କୁହାଯାଏ।

   Related Posts