Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଘରକୁ କେବେ ବି ଆଣନ୍ତୁ ନାହିଁ ଠାକୁରଙ୍କର ଏଭଳି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କିମ୍ବା ଫଟୋ, ଏହା ହୋଇପାରେ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ

ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ଘରେ ଭଗବାନଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି କିମ୍ବା ଫଟୋଚିତ୍ର ରହିଥିବା | କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଘରେ ଭଗବାନଙ୍କ ସମସ୍ତ ମୂର୍ତ୍ତି କିମ୍ବା ଫଟୋଚିତ୍ର ରଖିବା ଶୁଭ ନୁହେଁ | ଏଭଳି କିଛି ମୂର୍ତ୍ତି କିମ୍ବା ଫଟୋଚିତ୍ର ମଧ୍ୟ ଅଛି ଯାହା ଘରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲେ ତାହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ଆଣିପାରେ |

  • ଘରର ମନ୍ଦିରରେ ଭଗବାନଙ୍କ ରୂପର ମୂର୍ତ୍ତି କେବେବି ସ୍ଥାପନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏକ ରୌଦ୍ର ମୂର୍ତ୍ତି କିମ୍ବା ଚିତ୍ର ସ୍ଥାପନ ଦ୍ବାରା ଘରେ ଉଗ୍ର ଶକ୍ତି ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ | ଘରେ ସର୍ବଦା ଭଗବାନଙ୍କ ସୌମ୍ୟ ସ୍ବରୂପ ଚିତ୍ର ରଖନ୍ତୁ ଯାହା ଦ୍ବାରା ତାହାକୁ ଦର୍ଶନ କଲେ ମନରେ ସକରାତ୍ମକ ଉର୍ଜା ମନକୁ ଆସିବ |
  • ଭଙ୍ଗା ମୂର୍ତ୍ତି ଏବଂ ଚିରିଯାଇଥିବା ଭଗବାନଙ୍କ ଚିତ୍ରକୁ ଘରେ କେବେବି ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ |
    ଉଭୟ ଭସ୍ତୁ ଏବଂ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହାକୁ ଅଶୁଭ ମନାଯାଇଥାଏ | ଘରେ ଏପରି ଚିତ୍ର ରହିବା ଦ୍ବାରା ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି ହୋଇଥାଏ |
  • ଘରେ ଭଗବାନଙ୍କ ଏପରି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କିମ୍ବା ଫଟୋଚିତ୍ର ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ସେ ଯୁଦ୍ଧ କରୁଥିବା କିମ୍ବା କୌଣସି ରାକ୍ଷାସକୁ ମାରୁଥିବା ରହିଥିବା । ଏହା ମଧ୍ୟ କ୍ରୋଧର ଏକ ରୂପ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏପରି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କିମ୍ବା ଫଟୋଚିତ୍ର ଦେଖିଲେ ଘରେ ସମସ୍ୟା ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଥାଏ |
  • ଭଗବାନଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଘରେ କେବେବି ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ ଯେପରି ସେମାନଙ୍କର ପିଠି ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ | ଏହା ଅଶୁଭ ବିବେଚନା କରାଯାଇଥାଏ ଏବଂ ସେହି ଘରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ଆସିଥାଏ |
  • ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପୂଜା ସ୍ଥାନରେ ସମାନ ଭଗବାନଙ୍କ ଦୁଇଟି ମୂର୍ତ୍ତି ରହିବା ଆଦୌ ଭଲ ନୁହେଁ। ବିଶେଷକରି ଯେତେବେଳେ ଉଭୟ ପାଖାପାଖି କିମ୍ବା ମୁହାଁମୁହିଁ ରହିଥାନ୍ତି | ଯେତେବେଳେ ଏଭଳି ଘଟେ ସେତେବେଳେ ଘରୋଇ କଳହ ଲାଗି ରହିଥାଏ | ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ପରସ୍ପର ସହିତ ଲଢେଇ ଜାରି ରଖିଥାନ୍ତି |

   Related Posts