Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଶ୍ଵସ୍ତି: କମୁଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୮୦୯ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର-ଜାନୁଆରୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ: ଭୁବନେଶ୍ବର ଷ୍ଟେସନ ଓ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ କରିପାରିବେ କୋଭିଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • ପରୀ ବାପା-ମା’ଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେପି ଟିମ୍, ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନ୍‌ର ଟୟଲେଟ୍‌ରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • କଟକ : ପୁଣି ଏକ ନକଲି ଘିଅ କମ୍ପାନୀରେ ଚଢାଉ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅପମିଶ୍ରିତ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ପ୍ରେମ: ସେୟାର ଚାଟ୍‌ରୁ ଆରମ୍ଭ ଫେସବୁକରେ ଶେଷ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ଅଶ୍ଲୀଳ ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କଲେ ପ୍ରେମିକ
  • ||

ଘରକୁ କେବେ ବି ଆଣନ୍ତୁ ନାହିଁ ଠାକୁରଙ୍କର ଏଭଳି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କିମ୍ବା ଫଟୋ, ଏହା ହୋଇପାରେ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ

25/03/2020 at 5:40 PM

ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ଘରେ ଭଗବାନଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି କିମ୍ବା ଫଟୋଚିତ୍ର ରହିଥିବା | କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଘରେ ଭଗବାନଙ୍କ ସମସ୍ତ ମୂର୍ତ୍ତି କିମ୍ବା ଫଟୋଚିତ୍ର ରଖିବା ଶୁଭ ନୁହେଁ | ଏଭଳି କିଛି ମୂର୍ତ୍ତି କିମ୍ବା ଫଟୋଚିତ୍ର ମଧ୍ୟ ଅଛି ଯାହା ଘରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲେ ତାହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ଆଣିପାରେ |

  • ଘରର ମନ୍ଦିରରେ ଭଗବାନଙ୍କ ରୂପର ମୂର୍ତ୍ତି କେବେବି ସ୍ଥାପନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏକ ରୌଦ୍ର ମୂର୍ତ୍ତି କିମ୍ବା ଚିତ୍ର ସ୍ଥାପନ ଦ୍ବାରା ଘରେ ଉଗ୍ର ଶକ୍ତି ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ | ଘରେ ସର୍ବଦା ଭଗବାନଙ୍କ ସୌମ୍ୟ ସ୍ବରୂପ ଚିତ୍ର ରଖନ୍ତୁ ଯାହା ଦ୍ବାରା ତାହାକୁ ଦର୍ଶନ କଲେ ମନରେ ସକରାତ୍ମକ ଉର୍ଜା ମନକୁ ଆସିବ |
  • ଭଙ୍ଗା ମୂର୍ତ୍ତି ଏବଂ ଚିରିଯାଇଥିବା ଭଗବାନଙ୍କ ଚିତ୍ରକୁ ଘରେ କେବେବି ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ |
    ଉଭୟ ଭସ୍ତୁ ଏବଂ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହାକୁ ଅଶୁଭ ମନାଯାଇଥାଏ | ଘରେ ଏପରି ଚିତ୍ର ରହିବା ଦ୍ବାରା ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି ହୋଇଥାଏ |
  • ଘରେ ଭଗବାନଙ୍କ ଏପରି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କିମ୍ବା ଫଟୋଚିତ୍ର ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ସେ ଯୁଦ୍ଧ କରୁଥିବା କିମ୍ବା କୌଣସି ରାକ୍ଷାସକୁ ମାରୁଥିବା ରହିଥିବା । ଏହା ମଧ୍ୟ କ୍ରୋଧର ଏକ ରୂପ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏପରି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କିମ୍ବା ଫଟୋଚିତ୍ର ଦେଖିଲେ ଘରେ ସମସ୍ୟା ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଥାଏ |
  • ଭଗବାନଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଘରେ କେବେବି ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ ଯେପରି ସେମାନଙ୍କର ପିଠି ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ | ଏହା ଅଶୁଭ ବିବେଚନା କରାଯାଇଥାଏ ଏବଂ ସେହି ଘରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ଆସିଥାଏ |
  • ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପୂଜା ସ୍ଥାନରେ ସମାନ ଭଗବାନଙ୍କ ଦୁଇଟି ମୂର୍ତ୍ତି ରହିବା ଆଦୌ ଭଲ ନୁହେଁ। ବିଶେଷକରି ଯେତେବେଳେ ଉଭୟ ପାଖାପାଖି କିମ୍ବା ମୁହାଁମୁହିଁ ରହିଥାନ୍ତି | ଯେତେବେଳେ ଏଭଳି ଘଟେ ସେତେବେଳେ ଘରୋଇ କଳହ ଲାଗି ରହିଥାଏ | ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ପରସ୍ପର ସହିତ ଲଢେଇ ଜାରି ରଖିଥାନ୍ତି |

   Related Posts