Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭଦ୍ରକ : ବ୍ରାଉନସୁଗାର ସେବନକୁ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ମାରଣାସ୍ତ୍ର ଧରି ଗୋଡାଇଲେ ଯୁବକ, ୩ ଗିରଫ, ୧୦ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍ ଦ୍ବାରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଅନେକ ଅର୍ଗାନ୍ ରହୁନି ସୁରକ୍ଷିତ – ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • ୫୦ ନେତାଙ୍କୁ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଫୋନ୍ : ‘ଆପଣଙ୍କ ଟିକେଟ୍ କନଫର୍ମ୍, ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଅ’
  • ||
  • ଇଟ୍ଟାନଗର : ପୁଣି ଥରିଲା ଅରୁଣାଞ୍ଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଇଟ୍ଟାନଗରରେ ଭୂକମ୍ପ ଝଟ୍‌କା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ ଗାଇଡ୍ ଲାଇନ୍ ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ୟବହାର ହେବ ଷ୍ଟେରଏଡ୍ – ନିରଞ୍ଜନ ମିଶ୍ର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦ୍ବିତୀୟ ଲହର ଅପେକ୍ଷା ତୃତୀୟ ଲହର ପ୍ରଭାବ କମ୍, ତଥାପି ଜୋରଦାର କରିବାକୁ ପଡିବ ଟିକାକରଣ – ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଘରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ କାମୁଡିଦେଲା ସାପ, ଚାଲିଗଲା ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ଛେଚିବ
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : କଲଭର୍ଟ ନିକଟରୁ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ, ଠେଙ୍ଗାରେ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ପରିବା କିଣିବା ବେଳେ ଅମିନଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||

ନେତାଜୀଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ନେତାଜୀ ମ୍ୟୁଜିୟମ ଉନ୍ମୋଚନ କରିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି

23/01/2019 at 10:44 AM

ଆଜି ଦେଶ ପାଳନ କରୁଛି ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ୧୨୨ ତମ ଜୟନ୍ତୀ। ଏହି ଅବସରରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ନେତାଜୀ ମ୍ୟୁଜିୟମର ଉନ୍ମୋଚନ କରିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ। ସେହିପରି କଟକରେ ମଧ୍ୟ ନେତାଜୀ ମ୍ୟୁଜିୟମରେ ନେତାଜୀଙ୍କର ଓଡ଼ିଶା ସହିତ ସଂପର୍କ ସଂବଳିତ ପୁସ୍ତକ ସ୍ଥାନ ପାଇବ।

୧୨୨ ବର୍ଷ ତଳେ। ୧୮୫୭ ଜାନୁଆରି ୨୩। କଟକ ସହରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏକ ଇତିହାସର ଯାତ୍ରା। ଏକ ଶିଶୁ, ଯିଏ କୁନିକୁନି ପାଦରେ ଏତେ ବାଟ ଚାଲିଥିଲା ତାର କଦମ ସହତ କଦମ ମିଶାଇ ଚାଲିଥିଲା ପୂରା ଭାରତ। ନେତା ଅନେକ କିନ୍ତୁ ନେତାଜୀ ଏକ। ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ। ଆଜିର ଦିନରେ କଟକରେ ତାଙ୍କର ହୋଇଥିଲା ଜନ୍ମ। ଛୋଟ ବେଳ ଉଜ୍ଜ୍ବଳ ପ୍ରତିଭା ଥିବା ସୁଭାଷ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କର ଆଦର୍ଶରେ ଅନୁପ୍ରାଣିତ ହୋଇଥିଲେ।  ପାଠରେ ଆଗୁଆ ଥିବା ସୁଭାଷ ଆଇସିଏସରେ ପ୍ରଥମ ହୋଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ବ୍ରିଟିଶ ସରକାରଙ୍କ ଚାକିରୀକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲେ। ୧୯୨୨ରେ କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗ ଦେଲେ ସ୍ବରାଜ ନାମକ ସମ୍ବାଦପତ୍ର ଆରମ୍ଭ କଲେ। ଏପରିକି କଂଗ୍ରେସର ସଭାପତି ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ, କୋଲକାତାର ମେୟର ନିର୍ବାଚିତ ହେଲେ କିନ୍ତୁ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ସହିତ ମତଭେଦ ଯୋଗୁଁ ସେ ଦେଶ ଛାଡ଼ିଥିଲେ। ଆଜାଦ ହିନ୍ଦ ଫୌଜ ଗଠନରେ ସାମିଲ ହେଲେ। ଭାରତ ବାହାରୁ ବ୍ରିଟିଶ ସରକାରକୁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଥିଲେ। ଡିସେମ୍ବର ୩୦ ୧୯୪୩ରେ ଆଣ୍ଡାମାନରେ ଭାରତୀୟ ପତାକା ଉଡ଼ିଲା।

ଯାହାର ୭୫ ବର୍ଷର ଇତିହାସକୁ ମନେ ପକାଇଥିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି। ଏପରିକି ଆଣ୍ଡାମାନ ନିକୋବରର ଏକ ଦୀପକୁ ନାମିତ କରିଥିଲେ ସ୍ବରାଜ। ନେତାଜୀଙ୍କ ୧୨୨ ତମ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ଆଜି ଲାଲକିଲ୍ଲାରେ ନେତାଜୀଙ୍କ ମ୍ୟୁଜିୟମର ଅନାବରଣ କରାଯିବ। ଏହି ଲାଲକିଲ୍ଲାରେ ନେତାଜୀଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ସୈନିକଙ୍କୁ ଫାଶି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ନେତାଜୀଙ୍କ ରହସ୍ୟଜନକ ମୃତ୍ୟୁ ନେଇ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟସ ସାର୍ବଜନୀନ କରାଯାଇଛି। ତଥାପିବି ନେତାଜୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ରହସ୍ୟ ଖୋଲିପାରିନି। ସେହିପରି ନେତାଜୀଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ କଟକରେ ନେତାଜୀଙ୍କ ମ୍ୟୁଜିୟମ ସଜେଇ ହୋଇଛି। ଏଠାରେ ଆଜିଠାରୁ ସ୍ଥାନ ପାଇବ ଓଡ଼ିଶା ଆଣ୍ଡ ନେତାଜୀ ପୁସ୍ତକ। ଯେଉଁଥିରେ ନେତାଜୀଙ୍କର ହରେକୃଷ୍ଣ ମହତାବ ଏବଂ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ସହିତ ଫଟୋ ଓ ତଥ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ।ସେହିପରି ପୁରୀ ଗୋପାଳ ବଲ୍ଲଭ ରୋଡରେମଧ୍ୟ ନେତାଜୀଙ୍କ ନାଁରେ ଥିବା ବାସଭବନରେ ମଧ୍ୟ ଖୋଲିଛି ନୂଆ ମ୍ୟୁଜିୟମ।

   Related Posts