Wednesday, September 18, 2019

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

କାଶ୍ମୀରକୁ ନେଇ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଲେ ନେପାଳର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ, କଣ କହିଲେ ଜାଣନ୍ତୁ

ନେପାଳ୨୨|୮: ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରୁ ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ ପରେ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରୁ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଆସିବାରେ ଲାଗିଛି। ତେବେ ନେପାଳର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ ଗ୍ୟାଓ୍ବାଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରକୁ ନେଇ ଲାଗିଥିବା ବିବାଦ କଣ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଉଛି? ଶାନ୍ତି ଓ ସ୍ଥିରତା ବଜାଇ ରଖୁଥିବା ଦେଶ ସପକ୍ଷରେ ନେପାଳ ସବୁବେଳେ ରହିଛି ଓ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ରହିବ ବୋଲି ଗ୍ୟାଓ୍ବାଲି କହିଛନ୍ତି। କାଶ୍ମୀରକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକାର କରିବାର କାରଣ କଣ ବୋଲି ନେପାଳ ସରକାର ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି।

ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ​‌ରେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଜବାବ ରଖି ଗ୍ୟାଓ୍ବାଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଉଭୟ ଦେଶ ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ  ଆଲୋଚନା କରିବା ଉଚିତ୍ । ଭାରତ ସରକାର ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ବୁଝାବଣା ଉପରେ ବିଶ୍ବାସ ରଖେ ବୋଲି ଗ୍ୟାଓ୍ବାଲି କହିଛନ୍ତି। ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟ ଶଙ୍କର ବୁଧବାର ଦିନ ନେପାଳରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ଭାରତ ଓ ନେପାଳ ସଂଯୁକ୍ତ ଆୟୋଗର ୫ତମ ବୈଠକରେ ୨୫ ଜଣିଆ ସଦସ୍ୟ ପ୍ରତିନିଧି ମଣ୍ଡଳର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ବ କରିବେ ଜୟଶଙ୍କର ।

ଗ୍ୟାଓ୍ବାଲି ଶେଷରେ କହିଛନ୍ତି, ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆରେ ହିଂସା ଓ ଅଶାନ୍ତି  ବନ୍ଦ ହେବା ଉଚିତ୍‌।ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ କାମ କରୁଥିବା ହଜାର ହଜାର ନେପାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ନେପାଳ ସରକାର ଚିନ୍ତାରେ ଅଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ବୁଝାବଣା ହେବା ଦରକାର ।

5039 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର