Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆ: ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିଜୟୀ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୨୦୪୪ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୪୩୬ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ବଢୁଛି ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍ : ଭୁବନେଶ୍ବରରୁ ଦିନକରେ ୩୧୮ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୨୩୫ ସୁସ୍ଥ
  • ||
  • କୋଭିଡ୍ ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ, ତଥାପି ଆସିନି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଶ୍ୱସ୍ତିର ସମୟ, ସତର୍କତାର ମନ୍ତ୍ର ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ- ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକତା
  • ||
  • +୩ ରେ ସାମିଲ ହେବ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା କୋର୍ସ, ରାଜ୍ୟ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ପୁଅ ଓ ଝିଅକୁ କୂଅରେ ଫିଙ୍ଗି ମାରିଦେଲେ, ବାପା ଓ ମା’ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ନୀଳାଦ୍ରି ବିଜେ’ ଅବସରରେ ନ୍ୟୁଜ୍ ୭ ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲା ଆଉ ୨ଟି ଓଡିଆ ଭଜନ- ‘ବଡଦାଣ୍ଡ କାନ୍ଦେ କଇଁକଇଁ’ ଓ ‘ଏତେ ଅଭିମାନ କିଆଁ’
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଦୁଇ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭାରତ-ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆ : କ୍ଲିନ୍ ସ୍ୱିପ୍ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ସମ୍ମାନ ପାଇଁ ଲଢିବ ଘରୋଇ ଦଳ
  • ||
  • ଗଜପତି : ଖୋଲିବ କି ACFO ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ରହସ୍ୟ : କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଡିଏଫଓଙ୍କୁ ଚାଲିଛି ଜେରା
  • ||

ମାନୁନି ନେପାଳ! UN ଓ ଗୁଗଲ ସମେତ ସାରା ବିଶ୍ୱକୁ ଦେବ ନୂଆ ନକ୍ସା

1/08/2020 at 9:14 PM

କାଠମାଣ୍ଡୁ ୧।୮:  ଭାରତର କାଲାପାନୀ, ଲିମ୍ପିୟାଧୁରା ଓ ଲିପୁଲେଖକୁ ନେପାଳ ନିଜ ନୂଆ ନକ୍ସାରେ ସାମିଲ କରି ବିବାଦୀୟ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ନେପାଳ ଏବେ ନୂଆ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏକପାଖିଆ ନକ୍ସାକୁ  ସଂସଦରେ ଗୃହୀତ କରାଇଥିବା ବେଳେ ତାକୁ ଏବେ ଜାତିସଂଘ(ୟୁଏନ), ଗୁଗଲ ସମେତ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ଦେବାକୁ ଯାଉଛି। ନେପାଳୀ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଶନିବାର ଏନେଇ ଖବର ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି। 

ନେପାଳ ନୂଆ ନକ୍ସାରେ ଭାରତର ଅଂଶକୁ ନିଜର ବୋଲି ଦାବି କରୁଛି। ଜୁନ ୧୩ ତାରିଖରେ ବିବାଦୀୟ ନକ୍ସା ସମ୍ପର୍କିତ ବିଧେୟକକୁ ସଂସଦରେ ଗୃହୀତ କରାଇଛି। ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି। ନୂଆ ନକ୍ସାକୁ ଭାରତ କୃତ୍ରିମ ବିସ୍ତାର ଦର୍ଶାଇ ନେପାଳର ଦାବିକୁ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିଦେଇଛି। ସେହିପରି ଦୁଇ ଦେଶଙ୍କ ସମ୍ପର୍କକୁ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ଲାଗି ଭାରତ ନେପାଳକୁ ଦାୟି କରିଛି। ଏଣୁ ଆଲୋଚନା ଲାଗି ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ମଧ୍ୟ ନେପାଳର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ବୋଲି ଭାରତ କହିଛି।

ତେବେ ସ୍ଥାନୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କେ.ପି.ଶର୍ମା ଓଲି ବିବାଦୀୟ ନକ୍ସା ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତ ଉପରେ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଏଣୁ ନକ୍ସାକୁ ଇଂରାଜୀରେ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଥିବା  ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି। ନକ୍ସା ଇଂରାଜୀରେ ପ୍ରକାଶିତ ହେବା ପରେ ଏହାକୁ ବିଭିନ୍ନ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂସ୍ଥାକୁ ପଠାଇବେ ସରକାର। ସ୍ଥାନୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ  ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭୂ ପ୍ରବନ୍ଧନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ୍ମ ଅର୍ୟାଲଙ୍କ ବକ୍ତବ୍ୟକୁ ନେଇ ଖବର ପ୍ରକାଶିତ କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ନକ୍ସା ନେଇ ଭାରତର ଆପତ୍ତି ପରେ ନେପାଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲି ତଥ୍ୟ, ପ୍ରମାଣ ଓ ରାଜନୈତିକ ଉଦ୍ୟମରେ ଆଲୋଚନା କରି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବେ ବୋଲି କହିଥିଲେ।

   Related Posts