Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ପରେ ବିଫଳ ହେଲେ ଆରସିବି ବୋଲର, ‘କର ବା ମର’ ମ୍ୟାଚରେ ୫ ଓ୍ୱିକେଟରେ ଜିତିଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦ
  • ||
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||
  • IPL 2020: ବୁମରା ଓ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଶାଣିତ ବୋଲିଂ ପରେ ଇଶାନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ପରାଜୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସିଲା ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପିଲା ପଢିବାକୁ ଆସିବେ
  • ||
  • ଝରକା ତାଡ଼ି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍ ! ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ ଓ ଗ୍ରୀସ : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

କାଲାପାନି ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ସୀମାରେ ସଡକ ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ କଲା ନେପାଳ

24/05/2020 at 9:04 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪।୦୫: ଭାରତ ସହିତ ସୀମା ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ନେପାଳ ଧାରଚୂଲା-ଟିଙ୍କର ରୋଡ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ ଆଧାରରେ ୮୭ କିଲୋମିଟର ସଡକର ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛି। ଏହି କାମ ନେପାଳର ସେନାକୁ ଦିଆଯାଇଛି। ଧାରଚୂଲାରେ ଘଣ୍ଟିବାଗର ନିକଟରେ ସଡକ ନିର୍ମାଣରେ ସେକ୍ସନ ପ୍ଲସ ୟୁନିଟ୍‌କୁ ନେପାଳ ସରକାର ମୁତୟନ କରିଛନ୍ତି।

ସରକାର ଗତ ମାସରେ ନେପାଳ ସେନାକୁ ନିର୍ମାଣ ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା। ନେପାଳ ସେନା କହିଛନ୍ତି, ମନ୍ତ୍ରୀସମୂହ ଏପ୍ରିଲ ୨୬ ବୈଠକରେ ନେପାଳ ସେନାର ସେକ୍ସନ ପ୍ଲସ୍‌ ଫୋର୍ସକୁ ଜରୁରୀ ଉପକରଣ ସହିତ ୮୭ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବା ସଡକ ନିର୍ମାଣରେ ନିୟୋଜିତ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ।

ନେପାଳ ସରକାର ୨୦୦୮ରେ ଭାରତୀୟ ସୀମା ନିକଟରେ ରୋଡ୍‌ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ପାଇଁ ଅନେକ ଠିକା ଦେଇଥିଲା। ପ୍ରାୟ ୫୦ କିଲୋମିଟର ସଡକ ଭାରତୀୟ ସୀମା ରହିଛି। ଏହା ପଶ୍ଚିମ ନେପାଳର ସୁଦୂର ଇଲାକାକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଛି। ଏଥିରେ ଚୀନ ସହିତ କାରବାର ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ରହିଛି।

ସଂପ୍ରତି ଧାରଚୂଲା ଜିଲ୍ଲାର ଲୋକଙ୍କୁ ଜିଲ୍ଲାର ଅନ୍ୟ ଭାଗକୁ ଯିବାକୁ ହେଲେ ଭାରତ ଦେଇ ଯିବାକୁ ପଡୁଛି। ସେନା କହିଛି, ଥରୁଟିଏ ମାଉରିଭିରି ଓ ଘଣ୍ଟି ମଧ୍ୟରେ ୪୫୦ ମିଟରର ଲମ୍ବା ସେକ୍ସନ ଖୋଲିଯିବ ତେବେ ୧୮୨ ପରିବାରର ୧୨୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଜ ଗାଁକୁ ଆସିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ସୀମା ଦେଇ ଯିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଗତ ସପ୍ତାହରେ ନେପାଳ ସରକାର ରାଜନୈତିକ ଓ ଭୌଗୋଳିକ ନକ୍ସା ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ କାଲାପାନି, ଲିପୁଲେଖ ଓ ଲିମ୍ପିୟାଧୁରାକୁ ନିଜ କ୍ଷେତ୍ର ରୂପେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଭାରତ ୨୦୧୯ ନଭେମ୍ଵରରେ ଜାରି ନକ୍ସାରେ ଟ୍ରାଇ ଜଙ୍କସନକୁ ନିଜର ଅଞ୍ଚଳ ଦର୍ଶାଇଥିଲା।

   Related Posts