Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରିଟେନ୍‌ ପରେ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଦେଶ କଲା ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଟିକାକରଣ
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଲୋକଙ୍କ ମନରୁ ଦୂର ହେଉଛି କରୋନା ଭୟ, ଆଉ ୬୬୦ ସଂକ୍ରମିତ ହେଲେ ଆରୋଗ୍ୟ
  • ||
  • ସମ୍ମାନ ରଖିଲା ଭାରତ, ଶେଷ ଦିନିକିଆରେ କଙ୍ଗାରକୁ ୧୩ ରନରେ ଦେଲା ମାତ୍, ୨-୧ରେ ସିରିଜ୍ ଜିତିଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଶବ ସତ୍କାର ପାଇଁ ଗାଁ ମଶାଣୀରେ ମିଳୁନି ଜାଗା, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ହେଲା ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ପଡିଛି ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କଲେ ମହିଳା ମାଓବାଦୀ, ହାର୍ଡକୋର ମାଓବାଦୀ ରାମକ୍ରିଷ୍ଣାର ଥିଲା ଅଙ୍ଗରକ୍ଷୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୧୧୨ ଡାଏଲ କରନ୍ତୁ, ମିଳିବ ସବୁ ଜରୁରୀ ସେବା ଓ ସହାୟତା : ନୂଆ ଏକକ ପୋଲିସ ହେଲ୍ପ ଲାଇନ୍ ନମ୍ବର ଘୋଷଣା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • କଟକ : ‘ସ୍କୁଲ ଫି’ ଧାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଆଇନ ନାହିଁ’- ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏଭଳି ତଥ୍ୟ ରଖିଲେ ସରକାର
  • ||
  • ୩ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଯିବେ ଅଭୟକାନ୍ତ ପାଠକ: ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭିଜିଲାନ୍ସ କୋର୍ଟ ଦେଲେ ଅନୁମତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କରୋନା ପରୀକ୍ଷା ଦର, ଏଣିକି ୪ଶହ ଟଙ୍କାରେ ହେବ କୋଭିଡ୍ RT-PCR ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଜମିବାଡ଼ି ବିବାଦକୁ ନେଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ୪ ଆହତ
  • ||

ନେପାଳର ନୂଆ ନକ୍ସା ପଛରେ ଚୀନ ! ପୂର୍ବତନ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ କହିଲେ ଭାରତକୁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ହେବ

19/05/2020 at 10:01 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯/୦୫ : ନେପାଳର ନୂଆ ନକ୍ସା ପଛରେ କୂଟନୈତିକ ଚୀନର ଭୂମିକା ଥିବା ଜଣାପଡିଛି | ଚୀନ ପ୍ରଭାବରେ ନେପାଳ ଭାରତ ସହ ବହୁ ପୁରୁଣା ସହଯୋଗକୁ ଭୁଲି ଏହିଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି | ଭାରତକୁ ନେପାଳ ଉପରେ ଅଧିକ ସୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ହେବ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି | ଡେଲିଭରି ସିଷ୍ଟମକୁ ସୁଦୃଢ କରି ପୁରୁଣା ମିତ୍ର ଦେଶର ଆଶଙ୍କା ଦୂର କରିବାକୁ ହେବ | ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପୁରା କରିବାକୁ ବଡ ଭାଇ ଭଳି ଭାରତକୁ ନିଜର କାମ କରିବାକୁ ହେବ |

ପୂର୍ବତନ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଶଶାଙ୍କ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନେପାଳ ସହ ଦେଶକୁ ବଡ ଭାଇ ସାନ ଭାଇ ଭଳି ସମ୍ପର୍କ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ନେପାଳକୁ ଭରସା ଦେବାକୁ ପଡିବ ଯେ ଭାରତ ତାଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ପୁରା କରିବା କ୍ଷମତା ରଖିଛି | ନେପାଳରେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ପ୍ରୋ ଚୀନ ନୀତିକୁ ଦେଶ ଠିକ ସମୟରେ ବୁଝି ପାରିନଥିଲା | ଭାରତ ଭାବିଲା ଯେ ନେପାଳରେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ଗାନ୍ଧିବାଦୀ | କିନ୍ତୁ ନେପାଳରେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ସରକାର ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଧାରଣା ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଦେଶର ଆବଶ୍ୟକତା ପୁରା କରିବାକୁ ଚୀନ ସକ୍ଷମ | ଯଦି ଚୀନ ସେଠାକୁ ଏକ ରେଳ ଯୋଜନା ହିସାବରେ ସମ୍ପର୍କ ମଜବୁତ ରଖିବାକୁ ଚାହେଁ ତାହେଲେ ଭାରତ ଅନେକ ଯୋଜନା ନେଇ ନେପାଳ ସହ ସମ୍ପର୍କ ସୁଦୃଢ କରିପାରିବ ଏବଂ ନିର୍ଧାରିତ ସମୟରେ ପୁରା ମଧ୍ୟ କରିପାରିବ |

ପୂର୍ବତନ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଡେଲିଭରିରେ ଭାରତର ଦୁର୍ବଳତା ଏବଂ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ଚୀନ ଏହାର ଫାଇଦା ଉଠାଇବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛି | ଶଶାଙ୍କ କହିଛନ୍ତି, ଭାରତକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ମେକାନିଜିମ ଜରିଆରେ ନେପାଳ ସହ କଥା ହେବାକୁ ପଡିବ | ନେପାଳ ମଧ୍ୟ ବୁଝିବା ଦରକାର ଯେ କଳାପାଣି ଅଞ୍ଚଳରେ ଭାରତ କୌଣସି ସହଭାଗିତାକୁ ଭାଙ୍ଗି ନାହିଁ | କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ନରମ-ଗରମ ସମ୍ପର୍କ ଠାରୁ ଟିକିଏ ଅଲଗା ଚିନ୍ତାଧାରା ସହ ନେପାଳ ସହ ବିଶ୍ୱାସ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ହେବ | ଶଶାଙ୍କ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କଳାପାଣି ନଦୀ କୂଳ ଅଞ୍ଚଳ ଭାରତର ପାଖରେ ଅଛି | ଉଭୟ ଦେଶ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଲଗାତାର ଆଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି | ଚୀନ ଭାରତ ଉପରେ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ନିଜ ଗୋ-ୱେଷ୍ଟ ନୀତିକୁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି | ସେଥିପାଇଁ ଭାରତକୁ ଚୀନ ଠାରୁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ହେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ | 

   Related Posts