Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀ ବ୍ୟାରେଜରୁ ଡେଇଁ ଜଣେ ନିଖୋଜ, ବ୍ରିଜ୍ ଉପରେ ଅଛି ଗାଡି ଓ ମୋବାଇଲ୍
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଯୁବକକୁ ଖୋଜି ଆଣିବା ଦାବିରେ ଏସ୍‌ପି ଅଫିସ୍ ଘେରାଉ, ରବିବାରଠୁ ଗାଈ ଚରେଇବାକୁ ଯାଇ ଅଛନ୍ତି ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ପୋଖରୀରେ ବୁଡିଗଲେ ଦେଢ ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟା, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଘଟଣାରେ ରାଜଧାନୀ ହୁଲସ୍ତୁଲ, ଡିସିପି ଅଫିସ୍ ଘେରାଉ ବେଳେ ବିଜେପି କର୍ମୀ ଓ ପୋଲିସ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଗୁଣିଗାରେଡି ସନ୍ଦେହରେ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଘଟଣା : ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା: ଡୋଡା ଘାଟିରେ ଖସିପଡିଲା ମାଟାଡୋର, ୮ ମୃତ ଓ ଅନେକ ଆହତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ନିକଟରୁ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ କଂଗ୍ରେସର ଧାରଣା ୩ୟ ଦିନରେ, ମନ୍ତ୍ରୀ ଇସ୍ତଫା ନଦେଲେ ତୀବ୍ର ହେବ ଆନ୍ଦୋଳନ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଦକ୍ଷିଣ ମୁଖ୍ୟ କେନାଲରେ ଘାଇ, ଶହ ଶହ ହେକ୍ଟର ଧାନ ଚାଷ ନଷ୍ଟ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଶୌଚ ହୋଇ ଫେରିବା ବେଳେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ କଚାଡିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

ମେଡିକାଲ୍, NEET ଆଡମିଶନରେ EWS କୋଟା ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି : ମାଡ୍ରାସ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଟିପ୍ପଣୀ ରଦ୍ଦ

25/09/2021 at 11:35 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫/୦୯: ମେଡିକାଲ NEET (NEET) ଆଡମିଶନରେ EWS କୋଟା ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କଠାରୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳିଛି । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ EWS କୋଟା ଲାଗୁ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଶୀର୍ଷ ଅଦାଲତର ମଞ୍ଜୁରୀ ନେବା ପାଇଁ ମାଡ୍ରାସ ହାଇକୋର୍ଟ ଟିପପଣୀକୁ ରଦ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ମେରିଟ ଉପରେ ରଖୁନାହିଁ ।

ବରଂ, ଡିଏମକେ ଦାଖଲ କରିଥିବା ଅବମାନନା ଆବେଦନ ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାବେଳେ ହାଇକୋର୍ଟ ଏହି ଆଦେଶ ପାସ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ଏଥିସହିତ କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ମାଡ୍ରାସ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଆଦେଶକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରାଯାଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ କୋଟା (AIQ) ରେ ପଛୁଆ ଶ୍ରେଣୀ (ଓବିସି) ପାଇଁ ୨୭ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ଲାଗୁ କରିବାକୁ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ।

ହାଇକୋର୍ଟ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମେଡିକାଲ କଲେଜଗୁଡ଼ିକରେ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦୁର୍ବଳ ବିଭାଗକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା 10 ପ୍ରତିଶତ ଅତିରିକ୍ତ ସଂରକ୍ଷଣକୁ କେବଳ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ଅନୁଯାୟୀ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରିବ । ତାମିଲନାଡୁର ଶାସକ ଦଳ ଡିଏମକେର କେନ୍ଦ୍ର ବିରୋଧରେ ଅବମାନନା ଆବେଦନ ଶୁଣାଣି ବେଳେ ମାଡ୍ରାସ ହାଇକୋର୍ଟ ଏହାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏହା ପରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଥିଲେ । ଜଷ୍ଟିସ୍ ଡି.ଇ ଚନ୍ଦ୍ରଚୁଦ୍ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ୍ ବିଭି ନାଗରଥନାଙ୍କ ଏକ ବେଞ୍ଚ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରୁଛି । ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଗଲେ, ମାଡ୍ରାସ ହାଇକୋର୍ଟ ଅଗଷ୍ଟ ୨୫ ରେ କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ୱାରା ଜାରି ବିଜ୍ଞପ୍ତିକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିଲେ । ଯାହା ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ କୋଟା (AIQ) ଅଧୀନରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ପଛୁଆ ବର୍ଗ (ଓବିସି) ପାଇଁ ୨୭ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା ।

ଏଥିସହିତ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଅକ୍ଟୋବର ୬ ସୁଦ୍ଧା OBC ପାଇଁ ୨୭ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ମେଡିକାଲ NEET (NEET) ଏବଂ ଦନ୍ତର ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ କୋଟାରେ EWS ପାଇଁ 10 ପ୍ରତିଶତ ସିଟ୍ ବିରୋଧରେ ଏକ ଆବେଦନ ଉପରେ ଅକ୍ଟୋବର ୬ ସୁଦ୍ଧା ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ କହିଛନ୍ତି । ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ଏକ ଲିଖିତ ନୋଟ୍ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥିଲା ।

ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ଅକ୍ଟୋବର ୭ ରେ ହେବ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୬ ରେ ଶେଷ ଶୁଣାଣିରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରି ଏହାର ଜବାବ ମାଗିଥିଲେ । ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ଜଷ୍ଟିସ୍ ଡି.ଇ ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡଙ୍କ ଗଠିତ ବେଞ୍ଚ କହିଛି । ବାସ୍ତବରେ, ଜୁଲାଇରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଓବିସି ପାଇଁ ୨୭ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଡାକ୍ତରୀ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦୁର୍ବଳ ବିଭାଗ ପାଇଁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts