Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ମିର୍ଜାପୁରରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଦିଗ୍‌ବିଜୟ ସିଂହଙ୍କ ବଡ଼ ବୟାନ, କହିଲେ- ପାକିସ୍ତାନ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଛି
  • ||
  • ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କଲେ ସୁପରଷ୍ଟାର୍ ରଜନୀକାନ୍ତ
  • ||
  • ବଢିଲା LPG ସିଲିଣ୍ଡର ଦର ଏବେ ବିନା ସବସିଡି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଅଧିକ ୫୦ଟଙ୍କା
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସକୁ ପିଟିଲା କାର୍, ଡ୍ରାଇଭର ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ସି-ସୋର ଘାଟରୁ ଅଜଣା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଭାସି ଆସିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଗଡ : ପଦ୍ମ ବିଭୂଷଣ ଫେରାଇଲେ ପଞ୍ଜାବର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ସିଂହ ବାଦଲ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଅନଲାଇନ୍‌ରେ ହେବନାହିଁ CBSE ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା, ପୂର୍ବଭଳି ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ବାପା ନା’ ରାକ୍ଷସ, ନିଶାଶକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ୧୧ ବର୍ଷର ଝିଅ ସହ କଲା ଦୁଷ୍କର୍ମ !
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ : ହଜିଗଲା ମା’ର ମମତା, ୪ ବର୍ଷ ଝିଅର ଗାଲ କାଟିଦେଲା ସାବତ ମା’ !
  • ||

କରୋନା ଭାକସିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ଲାଗିବ ୧୨ରୁ ୧୮ ମାସ, ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଆବଶ୍ୟକ

3/04/2020 at 11:50 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୩/୦୪ : କରୋନା ଦୁନିଆକୁ ଗ୍ରାସ କରିବାରେ ଲାଗିଛି | ଏହି ମାରାତ୍ମକ ଜୀବାଣୁ ଏତେ ଛୋଟ ଯେ କଲମରୁ ନିର୍ମିତ ଗୋଟିଏ ବିନ୍ଦୁରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବଞ୍ଚିପାରିବେ। ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଯେଉଁ ଭାଇରସ୍ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ଘରେ ବନ୍ଦୀ କରି ରଖିଛି ତାହା ଏତେ ସହଜରେ ପିଛା ଛାଡ଼ିବ ନାହିଁ | ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏହି ଭୟଙ୍କର ମହାମାରୀ କବଳରେ | ତେବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ଗୋଟିଏ ପ୍ରଶ୍ନ କରୋନା ମହାମାରୀ କିପରି ଏବଂ କେବେ ଶେଷ ହେବ? ଯଦିଓ ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ତଥାପି ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଏହାକୁ ନିଜସ୍ୱ ପଦ୍ଧତିରେ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରିଛନ୍ତି |

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାର୍ଶ ଏବଂ ମାର୍ଶ ଭଳି କରୋନା ମଧ୍ୟ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକଆଗରେ ହାର ମାନିବ | ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ପାଇଁ ୧୨ ରୁ୧୮ ମାସ ସମୟ ଲାଗିପାରେ | ବିଶ୍ୱର ଶୀର୍ଷ ମେଡିକାଲ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କରୋନା ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ଟିକା ତିଆରି ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି | ଆମେରିକା, ଜର୍ମାନୀ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏହି ଟୀକାକରଣର କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଚଳିତ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ଯେ ମଣିଷ ଉପରେ ଏତେ ଶୀଘ୍ର କୌଣସି ଟିକାର ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଇଡ ୟଙ୍ଗ ଏବଂ କ୍ୟାଥରିନ ୱେଲ୍ସଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆଟଲାଣ୍ଟିକରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ମହାମାରୀକୁ ଏଡାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ଯଦି ଜଣେ ସଂକ୍ରମିତ ଦୁନିଆରେ ରହିଯାଏ ତେବେ ଏହା ଦୁନିଆରେ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ |

ଲଣ୍ଡନ ଇମ୍ପେରିଆଲ୍ କଲେଜର ପ୍ରଫେସର ନିଲ୍ ଫର୍ଗୁସନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଆମେ ଗୋଟିଏ ସ୍ତରରେ ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦମନ କରିବା ବିଷୟରେ କହୁଛୁ। ଯଦି ଏହା ଦୁଇ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଜାରି ରହେ ତେବେ ଦେଶର ଏକ ବଡ଼ ଭାଗ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବିକଶିତ କରିସାରିଥିବା | କିନ୍ତୁ ପ୍ରଶ୍ନ ସେୟା ହିଁ ରହିବ ଯେ ଭାଇରସ କେବେ ଏବଂ କିପରି ଶେଷ ହେବ ?

ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୬ ତାରିଖରେ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ଆସନ୍ତା ୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ଚରମ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ । କିନ୍ତୁ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଏକ ବଡ଼ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ | ହାର୍ଭାର୍ଡ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାଇକେଲ୍ ମୀନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଯଦି ଆମେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା କଡାକଡି କରିଥାଉ, ତେବେ ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହଟାଯିବା ମାତ୍ରେ ଜୀବାଣୁ ପୁନଃ ସକ୍ରିୟ ହୋଇପାରିବ।

ଭାଇରସ ଦୁର୍ବଳ ହେବା ଯାଏଁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ବିଶେଷଜ୍ଞ ଯେଭଳି ସାର୍ଶ ଏବଂ ମାର୍ଶ ସମୟରେ ହୋଇଥିଲା
୧.. ଏହି ଭୂତାଣୁକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଦୁନିଆର ସମସ୍ତ ଦେଶ ମିଳିତ ଭାବେ କାମ କରନ୍ତି
ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ, କାରଣ ସମସ୍ତଙ୍କର ଦକ୍ଷତା ସମାନ ନୁହେଁ | ସମସ୍ତଙ୍କର ସମ୍ବଳ ମଧ୍ୟ ନାହିଁ | କେବଳ ବିକଶିତ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ଏହାର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ |

୨. ପୂର୍ବ ସଂକ୍ରମଣ ପରି, ଏହା ମଧ୍ୟ ବିସ୍ତାର ହେବା ପରେ ସମାପ୍ତ ହୋଇଯାଉ
ଏହା ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସମ୍ଭାବନା | ପୂର୍ବ ମହାମାରୀରେ ପ୍ରାୟତଃ ଏହାହିଁ ଘଟିଥିଲା | ସ୍ପେନୀୟ ଫ୍ଲୁ ଏବଂ ସାର୍ଶ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ସମାପ୍ତ ହେଲା |

୩. ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର କୌଣସି ଔଷଧ ନବାହାରିଛି ସାମାଜିକ ଦୂରତା ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା
ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। କାରଣ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଅତି କମରେ ୧୨ ରୁ ୧୮ ମାସ ସମୟ ଲାଗିବ |
ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ଭାଇରସକୁ ବ୍ୟାପିବାରେ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଟକାଇ ପାରିବ ନାହିଁ :
ପେନ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ ୟୁନିଭରସିଟିର ମ୍ୟାକ୍କିସ୍ ବୋନି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଷ୍ମ ପାଗ ସହିତ ଯଦି ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର କମ ହୁଏ, ତେବେ ଏକ ବଡ଼ ବିରତି ପାଇପାରିବା । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କିଛି କହିପାରିବା ନାହିଁ |

ଜନ୍ ହପକିନ୍ସ ସେଣ୍ଟରର କ୍ୟାଟଲିନ୍ ରିଭର୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ଆମେ ହାର ମାନିବ ନାହିଁ । ଅଧିକ ପରୀକ୍ଷଣ ଏବଂ କମ୍ ସାମାଜିକ ମିଳାମିଶା | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ହିଁ ଏକମାତ୍ର ସ୍ୱଚ୍ଛ ସମାଧାନ |

ସାଇନ୍ସ ନ୍ୟୁଜ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଏକରୁ ତିନି ମାସର କଠୋର ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଆମର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି କିଛି ମାସ କିମ୍ବା ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୀବାଣୁକୁ ଅଟକାଇ ରଖିପାରିବ ନାହିଁ |

ମିଚିଗାନ୍ ୟୁନିଭରସିଟିର ପ୍ରଫେସର ଆବରୀ ଗର୍ଡନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନାକୁ ଶେଷ କରିବାର କେବଳ ଦୁଇଟି ଉପାୟ ଅଛି – ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଟିକା ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର କରୁଥିବା କିନ୍ତୁ ତାକୁ ଶିକାର ମିଳିବେ ନାହିଁ

ଏଡିନବର୍ଗ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଫେସର ମାର୍କ ୱୁଲହାଉସ୍ କୁହନ୍ତି, ଏହାକୁ କିପରି ଦୂର କରାଯିବ ତାହା ଆମର ସବୁଠୁ ବଡ ସମସ୍ୟା। ପ୍ରସ୍ଥାନ ରଣନୀତି କେବଳ ବ୍ରିଟେନ ନୁହେଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର କୌଣସି ଦେଶ ପାଖରେ ବି ନାହିଁ।

   Related Posts