Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

NDTVରେ ବେନାମୀ ସେୟାର ମାମଲା : ସଂସ୍ଥାର ୨ ପ୍ରମୋଟରଙ୍କୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଯାଏଁ ସିକ୍ୟୁରିଟି ମାର୍କେଟ ମନା-SEBI

28/11/2020 at 6:08 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮/୧୧ : ସିକ୍ୟୁରିଟି ଆଣ୍ଡ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ NDTV ପ୍ରମୋଟର ପ୍ରଣୟ ରୟ ଏବଂ ରାଧିକା ରୟଙ୍କୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ସିକ୍ୟୁରିଟି ମାର୍କେଟରୁ ବାରଣ କରିଛି । ୧୨ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ବେଆଇନ କାରବାରରେ ଲିପ୍ତ ଥିବାରୁ ୧୬.୯୭ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ଲାଭରୁ ବଞ୍ଚିତ କରିବାକୁ ବଜାର ନିୟାମକ ସେମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ମିଡିଆ କମ୍ପାନୀର ସେୟାରରେ ବେଆଇନ କାରବାର ପାଇଁ SEBI ଅନ୍ୟ ୭ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ସଂସ୍ଥାକୁ ମଧ୍ୟ ୧ ରୁ ୨ ବର୍ଷ ଯାଏଁ ବାରଣ କରିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ UPSI ଅଧୀନରେ ଥିବାବେଳେ ସେୟାର କାରବାରରୁ ମିଳିଥିବା ବେଆଇନ ଲାଭକୁ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୦୬ ରୁ ଜୁନ୍ ୨୦୦୮ ମଧ୍ୟରେ SEBI ଦ୍ବାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣିବାକୁ ମିଳିଛି ଏମାନେ ସମସ୍ତେ ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ବାଣିଜ୍ୟ ନିୟମର ବିଭିନ୍ନ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛନ୍ତି । ସମସ୍ତ ସଂସ୍ଥା ଇନସାଇଡର୍ ଟ୍ରେଡିଂ ନିୟମାବଳୀକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଶୁକ୍ରବାର SEBI କହିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରଣୟ ରୟ ଏବଂ ରାଧିକା ରୟ ମିଳିତ ଭାବରେ ୧୬.୯୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଲାଭ କରିଥିବାବେଳେ NDTV ର ସେୟାରରେ ଅନ୍ତର୍ନିହିତ କାରବାର ସହିତ କମ୍ପାନୀର ପ୍ରସ୍ତାବିତ ପୁନର୍ଗଠନ ସହ UPSI ଅଧିକୃତ କରିଥିଲେ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ପ୍ରଣୟ ରୟ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ତଥା ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଥିଲେ ଏବଂ ରାଧିକା ରୟ ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଥିଲେ ବୋଲି UPSI ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି । କମ୍ପାନୀର ପୁନର୍ଗଠନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆଲୋଚନା ୨୦୦୭ ମସିହା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୭ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ  ୨୦୦୮ ମସିହା ଏପ୍ରିଲ ୧୬ ତାରିଖରେ ଏହା ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା । ପ୍ରଣୟ ରୟ ଏବଂ ରାଧିକା ରୟ ୨୦୦୮ ମସିହା ଏପ୍ରିଲ ୧୭ରେ ସେୟାର ବିକ୍ରି କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟବସାୟିକ କାରବାର ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା ସେତେବେଳେ କମ୍ପାନୀର ଲାଭ ପରିମାଣ ଥିଲା ୧୬.୯୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା ଯାହାକୁ କମ୍ପାନୀ ଲୁଚାଇଥିଲା ବୋଲି SEBI କହିଛି ।

ତେବେ ଏହି ମାମଲାରେ ପ୍ରଣୟ ରୟଙ୍କୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ସିକ୍ୟୁରିଟି ବଜାରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ବାର୍ଷିକ ୬ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ସହିତ ବେଆଇନ ଲାଭକୁ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି SEBI ।

   Related Posts