Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୦୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୩୧୧୬୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି ଡାକ୍ତରାଣୀ, ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ମୋନାଲିସା
  • ||
  • ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଟ୍ରେନ୍ ଲାଇନ ଉଡାଇଲେ ନକ୍ସଲ, ପୋଷ୍ଟରରେ ଦେଲେ ଧମକ
  • ||
  • କୁହୁଡିର ଚାଦରରେ ଜଗତସିଂହପୁର, ଗମନାଗମନ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ
  • ||

ରାଜ୍ୟସଭାରେ NDAର୧୦୦ ଆସନ ପାର : ଏହି ଦଳଙ୍କ ସହାୟତାରେ ପାଇବ ବହୁମତ

20/06/2020 at 12:39 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦।୬: ୮ଟି ରାଜ୍ୟର ୧୯ଟି ଆସନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ରାଜ୍ୟସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​୮ଟି ଆସନ ଜିତି ବିଜେପି ରାଜ୍ୟସଭାରେ ନିଜର ସ୍ଥିତିକୁ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ମଜବୁତ କରିଛି। ବିଜେପି ପୂର୍ବରୁ ୩ଟି ଆସନ ଜିତି ସାରିଥିଲା । ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବିଜେପି ନେତା ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆ, କଂଗ୍ରେସର ଦିଗବିଜୟ ସିଂ ଏବଂ ଝାଡଖଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶିବୁ ସୋରେନ୍ ରାଜ୍ୟସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜୟୀ ହୋଇଥିବା ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟସଭାରେ ବିଜେପି ନେତୃତ୍ବାଧୀନ ଏନଡିଏର ୯୦ଟି ରହିଥିଲା । ଯାହା ଏବେ ୧୦୧କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ୨୪୫ଟି ଆସନର ରାଜ୍ୟସଭାରେ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ହେଉଛି ୧୨୩ । ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏନଡିଏର ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦୦ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ବିଜେପିରେ ୮୬ ଜଣ ସାଂସଦ ଅଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ ନେତୃତ୍ବାଧୀନ ୟୁପିଏରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୬୫ଟି ଆସନ ରହିଛି।

ଯଦି ଏନଡିଏର ରାଜ୍ୟସଭାରେ ବିଜୁ ବିଜେଡି, AIADMK ଏବଂ YSR କଂଗ୍ରେସ ଭଳି ଦଳର ସମର୍ଥନ ରହିଛି, ତେବେ ଏହା ସହଜରେ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ହାସଲ କରିବ। ଏଥି ସହିତ ଲୋକସଭାରେ ଏନଡିଏର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ରହିଛି ।

ଗୁଜୁରାଟରେ ଶାସକ ବିଜେପି ୩ଟି ଆସନ (ନରହରି ଆମିନ, ଅଭୟ ଭରଦ୍ବାଜ ଏବଂ ରାମିଲାବେନ ବାରା) ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ଗୋଟିଏ (ଶକ୍ତିସିଂହ ଗୋହିଲ) ଜିତିଛି। ମାର୍ଚ୍ଚ ପରେ ୮ ଜଣ ବିଧାୟକଙ୍କ ଇସ୍ତଫା କାରଣରୁ କଂଗ୍ରେସ ନିରଟରେ ଦ୍ବିତୀୟ ଆସନ ଜିତିବାର ସୁଯୋଗ ହାତଛଡା ହୋଇଗଲା ।

କଂଗ୍ରେସ ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଚୁଡାସାମା ଏହି ଆଧାରରେ ଭୋଟ୍ ଦେବାକୁ ଆପତ୍ତି ଉଠାଇଥିଲେ ଯେ, ତାଙ୍କ ନିର୍ବାଚନକୁ ମେ ମାସରେ ଗୁଜୁରାଟ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ବାରା ବାତିଲ କରାଯାଇଥିଲା । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସେହି ଆଦେଶକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି। ଦଳ କେସରୀ ସିଂ ସୋଲାଙ୍କିଙ୍କ ଭୋଟ୍ ଦେବା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆପତ୍ତି ଉଠାଇଥିଲେ ଏବଂ କହିଥିଲେ ଯେ ଜଣେ ଅନଧିକୃତ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ସହ ବୁଥ୍ ଭିତରକୁ ଯାଇଥିଲେ ।

ଏହାସହ ରାଜସ୍ଥାନର କଂଗ୍ରେସ ଅତିରିକ୍ତ ଆସନ ଜିତିବାକୁ ବିଜେପିର ଉଦ୍ୟମକୁ ବାଧା ଦେଇଥିଲା । ରାଜସ୍ଥାନରେ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ କେସି ଭେନୁଗୋପାଲ ଏବଂ ନୀରଜ ଡଙ୍ଗି ବିଜୟୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ ବିଜେପିର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ଗେହଲୋଟ୍ ଜିତିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପିର ଦ୍ବିତୀୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ମୈଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ  ​​କିନ୍ତୁ ପରାଜୟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ସିନ୍ଧିଆ ଜିତିଥିଲେ। ସିନ୍ଧିଆଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ବିଜେପିର ସୁମେର ସିଂ ସୋଲାଙ୍କି ମଧ୍ୟ ଜିତିଛନ୍ତି । ଏଥି ସହ ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଦିଗବିଜୟ ସିଂ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ଯିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି । ଝାଡଖଣ୍ଡରେ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶିବୁ ସୋରେନ ଏବଂ ବିଜେପିର ଦୀପକ ପ୍ରକାଶ ନିଜ ନିଜ ଆସନରେ ଜିତିଛନ୍ତି।

   Related Posts