Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ନେତାଙ୍କୁ ମାଡ଼ ଘଟଣାରେ ପ୍ରତିବାଦ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୁଶ ପୁତ୍ତଳିକା ଦାହ କଲା ବିଜେପି
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାରରେ ଧବଳେଶ୍ଵର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା : ବଦଳିଲେ ତମାଣ୍ଡୋ ଥାନା IIC, ଚନ୍ଦକା ଥାନାର ସବ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ତୁଲାଇବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା, କନେଷ୍ଟବଳ ପ୍ରସନ୍ନ ବେହେରା ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଦେବୀ ନଦୀରେ ବୁଡି ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଅନ୍ୟ ୩ଜଣ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ବିଜୟ ବର୍ଷ ପାଳିତ, ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମଶାଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ, ଅଢେଇ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଏନ୍‌ସିବି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଚାପିଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଗଛରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବାଣ୍ଟିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ ଓ ଶିଳାନ୍ୟାସ
  • ||

ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ, ସବୁଠୁ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଏହି ରାଜ୍ୟ

22/09/2021 at 10:09 PM

ଡେରାଡୁନ ୨୨।୦୯: ଦେଶରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରାଜ୍ୟ ହେଉଛି ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ। ଜାତୀୟ ଅପରାଧ ରେକର୍ଡ ବ୍ୟୁରୋ(ଏନସିଆରବି)ର ତଥ୍ୟରୁ ଏହା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଯଦି ସାଇବର ଅପରାଧ ମାମଲାକୁ ବାଦ୍ ଦିଆଯାଏ ତେବେ ୨୦୨୦ରେ ଦେଶରେ ଅପରାଧିକ ମାମଲାରେ  ହ୍ରାସ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

କରୋନା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ୨୦୨୦ରେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଅପରାଧ ଘଟଣା କିଛି ମାତ୍ରାରେ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ଏଥିସହ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ କ୍ରମାଗତ ତୃତୀୟ ବର୍ଷ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରାଜ୍ୟରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ୨୦୨୦ରେ ଦେଶରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ଅପରାଧ ସଂପର୍କିତ ୨୪,୭୯୪ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି। ଏନସିଆରବି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦେଶରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ସହିତ ଅପରାଧ ମାମଲା ଉପରେ ଯଦି ନଜର ପକାଯାଏ,ତେବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୨୦୨୦ରେ ସର୍ବାଧିକ ୪୯୦୯ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି। ୪୬୦୨ ମାମଲା ସହିତ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ଦ୍ଵିତୀୟ ଏବଂ ୨୭୮୫ ମାମଲା ସହିତ ଗୁଜରାଟ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ସହିତ ସବୁଠୁ କମ ଅପରାଧ  ମଣିପୁରରେ ସାତୋଟି, ଆସାମରେ ଛଅ, ଝାଡଖଣ୍ଡରେ ଦୁଇ, ମେଘାଳୟରେ ତିନି, ସିକ୍କିମରେ ଦୁଇ ଏବଂ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ଚାରୋଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଚି।

ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ନରେଶ ଦୁଆ କହିଛନ୍ତି, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପାଣିପାଗ ଏବଂ ପାରିପାର୍ଶ୍ଵିକ ସ୍ଥିତି ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠୁ ଅନୁକୂଳ। ଏହି ରାଜ୍ୟ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନ। ଏଠାରେ ପୋଲିସ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ସହ ଭଲ ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି। ଯେବେ ବି  ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ଥାନାକୁ ଯାଆନ୍ତି ପୋଲିସ ସେମାନଙ୍କର ଅଭିଯୋଗକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଇଥାଏ।

ପୋଲିସ ମୁଖ୍ୟାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଶ୍ଵେତା ଚୌବେ କହିଛନ୍ତି, ୨୦୨୦ର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ଅପରାଧ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି ଏବଂ ପୋଲିସର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଉତ୍ସାହଜନକ ରହିଛି। ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୋଲିସ ବହୁତ ଭଲ କାମ କରିଛି। ଏହି କାରଣରୁ ରାଜ୍ୟ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନ ପାଲଟିଛି।

   Related Posts