Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀ ବ୍ୟାରେଜରୁ ଡେଇଁ ଜଣେ ନିଖୋଜ, ବ୍ରିଜ୍ ଉପରେ ଅଛି ଗାଡି ଓ ମୋବାଇଲ୍
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଯୁବକକୁ ଖୋଜି ଆଣିବା ଦାବିରେ ଏସ୍‌ପି ଅଫିସ୍ ଘେରାଉ, ରବିବାରଠୁ ଗାଈ ଚରେଇବାକୁ ଯାଇ ଅଛନ୍ତି ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ପୋଖରୀରେ ବୁଡିଗଲେ ଦେଢ ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟା, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଘଟଣାରେ ରାଜଧାନୀ ହୁଲସ୍ତୁଲ, ଡିସିପି ଅଫିସ୍ ଘେରାଉ ବେଳେ ବିଜେପି କର୍ମୀ ଓ ପୋଲିସ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଗୁଣିଗାରେଡି ସନ୍ଦେହରେ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଘଟଣା : ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା: ଡୋଡା ଘାଟିରେ ଖସିପଡିଲା ମାଟାଡୋର, ୮ ମୃତ ଓ ଅନେକ ଆହତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ନିକଟରୁ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ କଂଗ୍ରେସର ଧାରଣା ୩ୟ ଦିନରେ, ମନ୍ତ୍ରୀ ଇସ୍ତଫା ନଦେଲେ ତୀବ୍ର ହେବ ଆନ୍ଦୋଳନ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଦକ୍ଷିଣ ମୁଖ୍ୟ କେନାଲରେ ଘାଇ, ଶହ ଶହ ହେକ୍ଟର ଧାନ ଚାଷ ନଷ୍ଟ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଶୌଚ ହୋଇ ଫେରିବା ବେଳେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ କଚାଡିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

ମହିଳାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲାରେ ୫ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଫାସୀ, ୧୯୩ଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ

11/10/2020 at 1:22 PM

ଲକ୍ଷ୍ନୌ ୧୧/୧୦ : ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ଯୋଗୀ ସରକାର ମହିଳାଙ୍କ ଅପରାଧୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇଛନ୍ତି । ଏନସିଆରବି ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ କ୍ରାଇମ ଇନ ଇଣ୍ଡିଆ ଅନୁସାରେ ମହିଳା ବିରୋଧୀ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ଦେବାରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି। ତାଲିକା ଅନୁଯାୟୀ, ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲାରେ ୫ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଫାସୀ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଥିବାବେଳେ ୧୯୩ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଛି।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ଯୋଗୀ ସରକାର ଶାସନକୁ ଆସିବା ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଅତ୍ୟାଚାର, ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ଉପରେ ବ୍ରେକ ଲଗାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟରେ ୨୦୧୬ ତୁଳନାରେ ୨୦୨୦ ମସିହାରେ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା ୪୨.୨୪ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ମହିଳାଙ୍କ ଅପହରଣ ମାମଲା ପାଖାପାଖି ୩୯ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ୨୦୧୯ ତୁଳନାରେ ୨୦୨୦ରେ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା ୨୭.୩୨ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ରାଜ୍ୟରେ ମହିଳା ଓ ନାବାଳିକାଙ୍କ ସହ ହେଉଥିବା ଅପରାଧିକ ମାମଲାରେ ପୋକ୍ସୋ ଆକ୍ଟ ଅନୁସାରେ ସରକାର ନ୍ୟାୟାଳୟରେ ସାକ୍ଷ୍ୟ ଆଧାରରେ ଦଣ୍ଡ ଦେବା କାମ କରିଛନ୍ତି। ମହିଳା ଓ ଯୁବତୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥାପିତ ନିର୍ଭୟା କାଣ୍ଡରେ ସାମିଲ ଦେଶର ୮ ସହରରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛି।

ନିର୍ଭୟା ଫଣ୍ଡ ଅନୁସାରେ ସରକାର ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ପୋଲିସ ସହ ଉମେନ୍ ପାୱାର୍ ଲାଇନ ୧୦୯୦ ଓ ଅନ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସିକୁ ମଜବୁତ ଓ ସକ୍ରିୟ କରିଛି। ଯୋଗୀ ସରକାର ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ରୋମିଓ ସ୍କ୍ୱାର୍ଡ ସାଧା ପୋଷାକରେ ବିଭିନ୍ନ ଜାଗାରେ ମହିଳା ପୋଲିସକର୍ମୀ ନିୟୋଜିତ କରିଛନ୍ତି। ୟୁପି ୧୧୨ ଇଣ୍ଡିଆ ମୋବାଇଲ ଆପ ରାତ୍ରି ସୁରକ୍ଷା କବଚ ଯୋଜନା, ମହିଳା ହେଲ୍ପ ଡେସ୍କ ସହ ଛକ ଜାଗାରେ ପିଙ୍କ ବୁଥ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ନିଜେ ମହିଳାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହେଉଥିବା ଅପରାଧୀକୁ ନେଇ ପ୍ରତି ମାସରେ ସାରା ରାଜ୍ୟର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ବୈଠକ କରନ୍ତି।

   Related Posts