Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୋଖରୀରୁ ମିଳିଲା ନିଖୋଜ ଶିଶୁକନ୍ୟାର ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୬ ମୃତ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୬୮୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୬୨୧ ମୃତ
  • ||
  • ମଝି ସମୁଦ୍ରରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଧକ୍କା ହେଲା ୨ ଜାହାଜ
  • ||
  • ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେବ ଲଘୁଚାପ ! ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲାଣି ଆଇଏମଡି, ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ବାଘ ଗଣନା ବେଳେ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା !
  • ||
  • ଶୀତ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରବିବାର ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ, ବିରୋଧିଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ନବାବଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ ଓ୍ୱାଙ୍ଖେଡେ : କହିଲେ ଦଳିତଙ୍କ ଅଧିକାର ଛଡ଼ାଇ ନେଇ କରିଛନ୍ତି ଚାକିରୀ, ଅନଲାଇନରେ ବି ମିଳୁନି ପ୍ରମାଣପତ୍ର

26/10/2021 at 11:23 AM

ମୁମ୍ୱାଇ ୨୬/୧୦: ଜାତୀୟତାବାଦୀ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି (ଏନସିପି) ନେତା ନବାବ ମଲ୍ଲୀକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରି ଏନସିବି ଜୋନାଲ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସମୀର ଓ୍ୱାଙ୍ଖେଡେଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଗୁରୁତର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି । ମଲିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ପୁଣି ଥରେ କହୁଛି ଯେ ଓ୍ୱାଙ୍ଖେଡେ କେବଳ ନକଲି ଜନ୍ମ ଏବଂ କାଷ୍ଟ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପ୍ରୟୋଗ କରି ଚାକିରି ପାଇଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାଲ୍ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଆଧାରରେ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଜାତି ବର୍ଗରେ ଚାକିରୀ ପାଇଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି । କୁଟୀରରେ କିମ୍ବା ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍ ଲାଇଟ୍ ତଳେ ପଢୁଥିବା ଜଣେ ଦଳିତ ବ୍ୟକ୍ତି । ତାଙ୍କ ଅଧିକାର ଛଡ଼ାଇ ନିଆଯିବ। ମଲିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପ୍ରକୃତ ଅଟେ । ଅନଲାଇନ୍ ସର୍ଚ୍ଚ କରି ମୁମ୍ବାଇରେ ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ମିଳିପାରିବ । ଓ୍ୱାଙ୍ଖେଡେଙ୍କ ଭଉଣୀ ମଧ୍ୟ ଅନଲାଇନ୍, କିନ୍ତୁ ଓ୍ୱାଙ୍ଖେଡେଙ୍କ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଅନଲାଇନରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉନି ।

ମଲିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତ ଦଲିତ ସଂଗଠନ ମୋ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଯାଞ୍ଚ କମିଟି ସମ୍ମୁଖରେ ସେମାନଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବେ । ଦଳିତଙ୍କ ଅଧିକାର ଛଡ଼ାଇ ନେଇ ସେମାନେ ସରକାରୀ ଚାକିରି ପାଇଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ଏନସିପି ନେତା ନବାବ ମଲିକ ସୋମବାର ୱାନକେଡେଙ୍କ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ସେୟାର କରି ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଜଣେ ମୁସଲମାନ, ଯାହା ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସଠିକ୍ ପ୍ରମାଣିତ କରିଛନ୍ତି ।

ସେ ଜାଲ୍ ଜାତି ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇ ସରକାରୀ ଚାକିରି ପାଇଛନ୍ତି ବୋଲି ୱାନକେଡେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ନବାବ ମଲିକ ଏକ ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣପତ୍ରର ଏକ କପି ସେୟାର କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ସମୀର ୱାନକେଡେଙ୍କର ବୋଲି ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ପିତାଙ୍କ ନାମ ‘ଡେଭିଡ କେ ଓ୍ୱାଙ୍ଖେଡେ ‘ ଲେଖାଯାଇଛି । ଯେଉଁଠାରେ ଧର୍ମ ସ୍ଥାନରେ ‘ମୁସଲମାନ’ ଲେଖାଯାଇଛି ।

   Related Posts