Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେବାଳିଆ ଦ୍ଵାର ଦେଶରେ ଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପାଇଁ ଅକ୍ସିଜେନ ପାଲଟିଲା ଭାରତ, ଦେଲା ଏତେ କୋଟି ସହାୟତା
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସର ୧୮ ଜଣିଆ ନିର୍ବାଚନ କମିଟି, ନରସିଂହ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ: ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ ୮୭୭୨ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ପୁଣି ନିରାଶ ହେଲେ ସୁମିତ୍, ଆବେଦନ ଖାରଜ କଲେ ଏସଡିଜେଏମ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ହିଂସା ! ସମିତି ସଭ୍ୟାଙ୍କ ଗାଡି ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ମହିଳାଙ୍କ ଦେହରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଲେ ଧରମ ଭାଇ ! ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବିଲଡର୍ ସଂସ୍ଥାର ଘର ଉପରେ ବୋମାମାଡ, ୩ ଶ୍ରମିକ ଆହତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୪୮୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୪୪୪୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୫୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୮୫ ମୃତ
  • ||

୧୧ଟି ସ୍ଥାନରେ ମାଟି ତଳେ ରହିଛି ଗୁପ୍ତଧନ : ନାଜି କମାଣ୍ଡରଙ୍କ ଡାଏରୀରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟକର ତଥ୍ୟ, କିଏ ସେ ପାଇବ ୩୦ଟନ୍ ସୁନା ?

4/06/2020 at 9:22 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୪।୦୬ : ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ହିଟ୍‌ଲର ନାଜି ବହୁ ଲୁଟ୍‌ପାଟ୍‌ କରିଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଣେ ନାଜି କମାଣ୍ଡରଙ୍କ ଏକ ଡାଏରୀରୁ ଜର୍ମାନ ସେନା ଦ୍ୱାରା ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ଧନସମ୍ପଦ ବିଷୟରେ ତଥ୍ୟ ମିଳୁଛି । ଏହି ଭଣ୍ଡାରଗୁଡ଼ିକରେ ପ୍ରାୟ ୩୦ ଟନ୍ ମାନେ ୩୦ ହଜାର କିଲୋଗ୍ରାମ ସୁନା, ମହଙ୍ଗା ଚିତ୍ର, ଅମୂଲ୍ୟ କଳାକୃତି ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରହିଛି  । ଏହି ଭଣ୍ଡାର ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଡାଏରୀରେ ଲେଖାଯାଇଛି | ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ଧନଗୁଡିକ ପ୍ରାୟ  ୧୧ଟି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ରଖାଯାଇଛି |

୭୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ , ନାଜି କମାଣ୍ଡର ହେନ୍ରରିଚ୍ ହିମଲର୍ ଏହି ସମସ୍ତ ଧନକୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ଡାଏରୀରୁ ଏହି ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଖବର ପୋଲାଣ୍ଡର ନ୍ୟୁଜ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ଦି ପ୍ରଥମ ନ୍ୟୁଜ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି।

ଏହି ଡାଏରୀରେ ୧୧ ଟି ସ୍ଥାନରେ ଧନ ରଖିବା ବିଷୟରେ ଲେଖାହୋଇଛି । ଏହି ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ପୋଲାଣ୍ଡର ରୋଜଟୋକା ପ୍ୟାଲେସ୍। ଏହି ପ୍ରାସାଦ ୧୬ ତମ ଶତାବ୍ଦୀରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହାର ୨୦୦ ଫୁଟ ଗଭୀର କୂଅ ଅଛି | ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ୩୦ ଟନ୍ ଅର୍ଥାତ୍ 30 ହଜାର କିଲୋଗ୍ରାମ ସୁନା ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଏହି ସୁନା ପୋଲାଣ୍ଡର ଏକ ସହର ବ୍ରେସଲାଉ (ବର୍ତ୍ତମାନ ରୋକ୍ଲା) ରୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା | ଆଜିର ଯୁଗରେ ଯଦି ଆମେ ଏତେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ଦେଖିବା, ତେବେ ଏହା ପ୍ରାୟ ୧୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି ହେବ । ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧର ଅନେକ ଦଶନ୍ଧି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଡାଏରୀ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଏହାକୁ ଗୁପ୍ତ ରଖାଯାଇଥିଲା । ଜର୍ମାନୀର କୁଏଡଲିନବର୍ଗ ସହରରେ ଲୁଚାଇ ରଖାଯାଇଥିଲା ​​। ଏକ ମେସନିକ୍ ଲଜ୍‌ର ପରିଚାଳନା ଦାୟିତ୍ୱ ନେବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ମାସୋନିକ୍ ଲଜ୍ ୧୦୦୦ ବର୍ଷ ଧରି ଏଠାରେ ଅଛି।

ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ନାଜି କମାଣ୍ଡର ହିମଲର ଏଠାକୁ ଗମନାଗମନ କରିଥିଲା । ସେ ଏଠାରେ ଏହାକୁ ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ୨୦୧୯ରେ ଲଜ୍ ଏହି ଡାଏରୀକୁ ପୋଲାଣ୍ଡ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ସିଲିସିଆନ୍ ବ୍ରିଜ୍‌କୁ ଦେଇଥିଲା । ଗତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ସିଲେସିଆନ୍ ବ୍ରିଜ୍ ପ୍ରତିନିଧୀ ରୋମାନ୍ ଫର୍ମାନିକ୍ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ, ଯୁଦ୍ଧରେ କ୍ଷମା ମାଗିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଜର୍ମାନ ସାଥୀଠାରୁ ଏକ ଡାଏରୀ ପାଇଛନ୍ତି।

ଯେଉଁଥିରେ ଅନେକ ଧନ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି । ରୋଜାଟୋକା ପ୍ୟାଲେସରେ ସୁନା ଲୁଚି ରହିଥିବା ସ୍ଥାନର ଏକ ମାନଚିତ୍ର ମଧ୍ୟ ରହିଛି ।  ଲୋୟର ସିଲେସିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ରୋଜାଟୋକା ପ୍ୟାଲେସ୍ ରହିଛି  । ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପୋଲାଣ୍ଡର ସୈନିକମାନେ ଜର୍ମାନୀର ନାଜି ସୈନିକମାନଙ୍କ ହୋସ୍‌ ଉଡ଼ାଇ ଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ରୋକିପାରିନଥିଲେ ।

ଶେଷରେ ଜର୍ମାନ ସେନାବାହିନୀ  ଏଠାରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଲୁଟ୍ କରିଥିଲେ। ଜର୍ମାନୀର ନାଜି ସୈନ୍ୟମାନେ ଲୋୟର ସିଲେସିଆର ଗୁମ୍ଫା, କୂଅ ଏବଂ ଟନେଲରେ ପୁରୁଣା କଳାକୃତି, ଅଳଙ୍କାର, ସୁନା-ରତ୍ନ ଇତ୍ୟାଦି ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦୁର୍ଗ ଏବଂ ପ୍ରାସାଦରେ  ମଧ୍ୟ କିଛି ଭଣ୍ଡାର ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ ।

ଜର୍ମାନ ସୈନ୍ୟମାନେ ୟିହୁଦୀ, ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଏବଂ କିଛି ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୫ ନିୟୁତ ୟୁରୋପୀୟ କଳାକୃତି ଲୁଟି ନେଇଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସମୟ ସମୟରେ ଭେଟଥାନ୍ତି । ପୋଲାଣ୍ଡ ୟିହୁଦୀମାନଙ୍କର ୬୩ ହଜାର କଳାକୃତି ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଖୋଜ ରହିଛି ।

   Related Posts